Bu belirtiler var ise behçet hastalığınız olabilir

Bu belirtiler var ise behçet hastalığınız olabilir
Günümüzde ülkemizde sık görülen Behçet Hastalığı, tekrarlayan ağız yaraları, genital bölgede çıkan yaralar, eklem yerlerinde ve sinir sisteminde tutulmalarla kendini gösteren nedeni tam olarak bilinmeyen bir hastalıktır. Behçet Hastalığı günümüzde coğrafi dağılıma göre kendini göstermektedir. Türkiye'de Behçet hastalığının en sık görüldüğü ülkelerden birisidir. Behçet hastalığında kesin bir kalıtım biçimi olmamaktadır fakat genetik yatkınlık söz konusu olabilmektedir. Özellikle Akdeniz, Uzakdoğu kökenli hastalarda, hastalık bir genetik belirleyici rolü oynar. Bazı ailesel olgular da hastalıkta mevcuttur.
behçet hastalığı

Behçet Hastalığı Nedenleri

Behçet hastalığının nedeni günümüzde hala tam olarak anlaşılamamıştır. Behçet hastalığında genetik faktörler ön plandadır. Herhangi tetikleyici bir nedene rastlanmamıştır. Behçet hastalığının nedenlerine dair çalışmalar günümüzde etkin olarak hala araştırılmaktadır.

Behçet Hastalığının Belirtileri Nelerdir?
Behçet hastalığına işaret eden bazı açık belirtiler mevcuttur. Bunlardan en önemlileri ağız içerisinde ve genital bölgelerdeki kronik yaralardır. Ağız yaraları hemen hemen her hastada vardır. Ağız yaraları hastaların üçte ikisinde kendisini gösterir. Yine genital bölgedeki yaralar erkeklerde penis bölgesinde, kız hastalarda ise dış genital organlarda kendisini belli etmektedir. Deri tutulumu dediğimiz durum genellikle bacakların alt kısımında yerleşen ağrılı ciltten kabarık sert lezyonlardır. Göz tutulumu dediğimiz belirti toplumun %50`sinde görülmektedir. Erkek çocuklarda bu oran %70'e kadar çıkmaktadır. Çocukların %50`lik bir kısmında eklem tutulumu görülürken bu iltihap genellikle birkaç hafta sürmektedir ve ardından iz bırakmadan geçer. Yine nörolojik ve gastrointestinal tutulumlar hastada kendisini belli eder. Kafa basıncı ile ilişkili baş ağrısı, sara nöbeti bulguları vardır.
behçet hastalığı

Behçet Hastalığında Tedavi Süreci
Behçet hastalığında takip ve tedavi bir takım çalışması şeklinde olur. Nöroloji, göz hastalıkları bu konuda etkin rol oynar. Ayrıca bir hematolog da faydalı olacaktır. İlaç tedavisi uygulanan hastada, immün baskılayıcı tedavi en az 2 yıl sürmektedir. Hasta iyileşme belirtileri gösterdikten sonra tedavi kesilmelidir. Fakat çocukta tam iyileşme kolay sağlanamadığı damar veya göz tutulumu mevcut ise tedavi ömür boyu sürebilmektedir. Bu durumda ilaç ve ilacın dozları klinik bulgulara göre değiştirilebilmektedir. Özel Meltem Hastanesi Cildiye Bölümü Behçet hastalığına karşı gerekli tanı ve teşhisi gerçekleştirirken en uygun tedavi yöntemlerini uygulamaktadır.
Güncelleme Tarihi:19/06/2019
Yayınlama Tarihi:11/12/2013
Okunma Sayısı:9395
Soru sor