Behçet hastalığı bu belirtiler ile ortaya çıkıyor

Behçet hastalığı bu belirtiler ile ortaya çıkıyor
Behçet hastalığı özellikle Akdeniz ülkelerinde sıklıkla görülen bir rahatsızlıktır. Hastalık ortalama 20-40 yaş aralığında görülmektedir. Erkeklerde daha sık görülmektedir. Behçet hastalığı vücudun çeşitli yerlerinde iltihaplanmalarla kendisini belli etmektedir. Behçet hastalığı bulaşıcı değildir. Tam olarak neden meydana geldiği de anlaşılmamıştır.Bu Belirtilere DikkatBehçet hastalığının nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte kalıtsal ve mikrobik faktörlerin olduğu düşünülmektedir. Ağız bölgesinde mikroplar ile kendisini belli eden uçukların bu hastalıkta büyük etki oynadığı düşünülmektedir. Bu mikroplar iltihaba neden olurlar. Ancak bu faktörün kesinliği de yoktur.
Behçet hastalığı belirtileri kendisini oldukça şiddetli bir şekilde gösterir. Aft dediğimiz ve kendisini değişik zamanlarda tekrarlayan yaralar bu hastalığın en net habercisidir. Genital bölgede de sivilce biçiminde kırmızı yaralar ortaya çıkar. Ağız yaralarında iz kalmazken genital bölgede çıkan bu sivilcemsi yaralar iz bırakmaktadırlar.

Behçet hastalığı
gözlerdeki damarları da etkilemektedir. Bulanık görme, kanlanma, her iki gözde de meydana gelebilecek görme kayıpları ortaya çıkabilir. Deride de bir takım yaralar oluşur. Bacaklar oluşan yaralar daha koyu kırmızı renktedir. Ve iyileştiklerinde dahi iz bırakırlar. Eklemlerde ağrılar oluşur. El bileği, ayak, diz, dirsek kısmında şişlikler meydana gelir. Kan damarlarında iltihap oluşur. Eğer beyin damarlarında olursa şiddetli baş ağrıları kendisini gösterir. Bu oldukça tehlikeli bir durumdur. Bacaklarda meydana gelen tıkanıklıklarda şişlikler ve ağrı ortaya çıkabilir. Bunlarla birlikte böbrek ve akciğerde iltihaplanma ve promler görülebilir.
behçet hastalığı

Behçet Hastalığında Tedavi

Behçet hastalığı
nda tedavi hastalığı tamamen ortadan kaldırmaya yönelik değildir. Şikayetleri en aza indirme şeklinde yapılmaktadır. Tedavi, kendisini gösterdiği organa göre farklılık gösterir. İlaç tedavisi bu bulguları ortadan kaldırmada etkili bir şekilde kullanılmaktadır. Bu ilaçlar ile hastalık tamamen ortadan kalkmaz, geçici olarak hastayı rahatlatır. Behçet hastalığı tedavisi uzun süren ve sıkıntılı süreçleri olan bir hastalıktır. Bu sebeple düzenli olarak doktor muayenesi gerekir. Kan tetkikleri, göz muayenesi gibi testler mutlaka yapılmalıdır ve hastalık kontrol altına alınmalıdır. Yapılacak testler ve hastalığın evresine göre uzman doktor tedavide nasıl bir yol izleyeceğine karar verir. Özel Meltem Hastanesi Cildiye (Dermatoloji) uzman doktorları Behçet hastalığına karşı en etkin tedavi yöntemlerini kullanarak hastayı sağlığına kavuşturmaktadırlar.
Güncelleme Tarihi:27/05/2019
Yayınlama Tarihi:08/01/2014
Okunma Sayısı:9184
Soru sor