Bebeklerde pişik sorununa etkili çözüm

Bebeklerde pişik sorununa etkili çözüm
Ciltte sürtünmeye veya mantar gibi bazı mikroplara bağlı cilt harabiyetine pişik denmektedir. Sıkıntılı bir hastalık olmakla beraber verdiği rahatsızlıktan ötürü bir veya birden çok organı etkileyebilmektedir. Pişik kişiden kişiye farklı bulgular gösterebilmektedir. Pişik toplumumuzda sık görülen ve tedavi edilebilen bir hastalıktır. Bebeklerde pişik cilt harabiyetine göre gelişmektedir. Tedavisi tam olarak mümkündür ama duruma göre bazen tekrarlayabilmektedir. Bebeklerde pişiğe mutlaka doktor kontrolü ile ilaç tedavisi şeklinde uygulama yapılmalıdır. Eğer gerekli tedavisi yapılmaz ve ertelenir ise ciddi sağlık problemlerine sebebiyet verebilmektedir. Bu sebeple pişik mutlaka iyi bir şekilde tedavi edilmelidir. Bebeklerde Pişik ÇeşitleriBebeklerde pişik türü akut ve kronik olarak kendisini belli edebilir. Akut pişiklerde pişik 1 ila 6 haftadan kısa sürebilmekte, kronik pişikte ise 6 haftadan daha uzun sürmektedir. Akut ve kronik pişik nedenleri farklılıklar gösterebilmektedir. Akut ve kronik pişik tedavileri farklı şekillerde yapılmaktadır.
bebeklerde pişik

Bebeklerde Pişik Nedenleri NedirBebeklerde pişiğin sebepleri pek çok nedene bağlı olarak gelişebilir. Kişinin bünyesinin durumu, çevresel ve ailesel faktörler, derinin uzun süre sıcak ve havasız kapalı ortamda kalması bunlardan bazılarıdır. Bezin sürtünmesi ile deri tahrip olur. Kıvrımlarının sürtünmesi ile daha da ileri boyuta taşınır. Bu nedenlerden ötürü genellikle her bebekte pişik görülebilmektedir. Neden olan bu sebeplerin ortadan kaldırılması ile pişik sıkıntısı da çözülmüş olacaktır.Bebeklerde Pişiğin BelirtileriBebeklerde belirtiler, çocuk ve erişkinlerde farklı olarak ortaya çıkabilmektedir. Bebeklerde pişiğin en belirgin belirtisi ciltteki harabiyet ile oluşan kızarıklıklardır. Bebeklerde meydana gelen bu durum erişkinlerde de kendini bu şekilde belli edebilir. Pişiğin belirtileri farklı şiddetlerde kendini gösterebilir. Bebeklerde uygulanacak tedavi yöntemi ile bu kızarıklıklarda belirgin düzelmeler başlayacaktır.
pişik tedavisi

Bebeklerde Pişiğin TedavisiTüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de pişiğin farklı tedavi seçenekleri bulunmaktadır. Bu daha çok doktordan doktora yöntem farklılığı gösterebilir. Doktor kontrolünde pişiğin tanısı yapıldıktan sonra yine doktor tarafından bebekte uygulanması için gerekli ilaç tedavisi önerilir. Tahrişi ve kızarıklıkları ortadan kaldıracak farklı krem kombinasyonları yine doktorun muayenesi ve bulgusuna göre farklılık gösterecektir. İçerisinde antibakteriyel özler bulunan kremler ile vitamin içeren kremler yine doktor tarafından önerilecektir. Doktor bu kremlerin nasıl ve hangi şekillerde kullanılacağını ebeveyne detaylı iletecektir. Yüksek dozda steroid içeren kremler kesin suretle kullanılmaz. Rektal bölgedeki koyu kırmızılıklar uygun kremler ile ortadan kaldırılır. Pişik tedavisi kesinlikle bir doktor uzmanlığında yapılmalıdır. Pişiiğin derecesine göre işlem uygulanacağından bilinçsiz bir şekilde krem veya merhem kullanılmamalıdır. Özel Meltem Hastanesi Dermatoloji (Cildiye) Bölümü uzman doktorları bebekteki pişik için en uygun tedavi yöntemini uygulamakta ve bu sorunu ortadan kaldırmaktadırlar.
Güncelleme Tarihi:24/04/2019
Yayınlama Tarihi:27/11/2013
Okunma Sayısı:19856
Soru sor