Aşırı mı terliyorsunuz?

Aşırı mı terliyorsunuz?

"Terleme, sağlıklı her insanda vücudun ısısını ayarlamak için derideki ter bezlerinden fizyolojik sıvının gözeneklerden atılmasıdır" diyen Meltem Hastanesi Dermotoloji Uzmanı Dr. Fügen Hitay Demirgil şöyle devam etti: "Bu durumun değişik sebeplerden artması ise aşırı terlemeyi (hiperhidroz) oluşturur ve fiziksel, psikolojik ve estetik problemlere yol açar. Aşırı terleme; ya tüm vücutta genel olarak (yaygın) ya da el, ayak, yüz, koltukaltı bölgelerinde (bölgesel) olabilir. Yaygın terlemeler; altta bir hastalık olabileceği için araştırılmalıdır. Hipertiroidi, diyabet, böbreküstü bezi hastalıkları, şişmanlık, psikiyatrik hastalıklar ve menopoz terleme sebebi olabilir.

Hastaların %30-35'inde aile hikayesi vardır. Bölgesel el, ayak, koltukaltı ve yüz terlemeleri ise genellikle çocukluk ve ergenlik döneminde başlar. Yaşam boyu ara sıra kişiyi rahatsız eder. Kış aylarında hafiflese de, sinirlenme, kaygı, stres ve heyecan terlemeyi arttırır."

Terleme Tedavileri Nelerdir?

Bir nedene bağlı terlemelerde altta yatan hastalığı tedavi edildiğini belirten, Dr. Fügen Hitay Demirgil, "Sebepsiz bölgesel terlemelerde aşağıdaki yöntemler hasta durumuna ve terleme şiddetine göre kullanılır:

1- Terleme Önleyici Kremler: Etkileri sınırlıdır. Hafif vakalarda kullanılır. Genellikle alüminyum hidroksiklorür ve batı antibakteriyel maddeler içerir. Belirli aralıklarla problemli bölge temizlenerek uygulanır.  8-10 saat bekletilmelidir.

2- İyontoforez: Bir metal plaka, elektrolit solüsyonu ve hafif elektrik akımından oluşan mekanizma ile iyonların ter kanallarını kapatması sağlanır. Seanslar 20?30 dakika sürer. Haftada 2 kez 4-8 hafta uygulama ile 2-3 aylık terlemesiz dönem elde edilir.

3- Cerrahi Tedavi: Göğüs cerrahlarının uyguladığı el ve koltukaltı terlemelerinde kullanılan endoskopik torakal sempatektomi yöntemidir. Operasyonda terlemeyi sağlayan sinirler kesilerek kalıcı bölgesel etki oluşturulur. Yan etki olarak bazen diğer vücut bölgelerinde terleme

Güncelleme Tarihi:24/04/2019
Yayınlama Tarihi:07/06/2012
Okunma Sayısı:11514
Soru sor