English | Arabic

Anasayfa»Burun Egriligi

Kulak Burun Boğaz - Burun Eğriliği Ameliyatı

Burun Eğriliği Ameliyatı


Genel olarak halk arasında burun veya kemik eğriliği denilen, tıpta'ise Septum Deviasyonu olarak isimlendirilen bu durum burun tıkanıklığının yaygın olarak adlandırılan nedenlerindendir. Kemik ve kıkırdak eğrilikleri, burun arasında bulundukları yere ve eğriliğin boyutuna göre değişik şiddetlerde tıkanıklık yapabilirler. Mesela burun deliklerine yakın yerde bulunan bir eğrilik, giriş bölgesinin dar olması sebebiyle hastaya çok fazla sorun yaratabilmektedir. Septum deviasyonu burun tıkanıklığının yaygın isimlendirilen nedenlerindendir

Burun Eğriliği Ameliyatı

Burun Eğriliğinin Zararları Nelerdir?

Burun tıkanıklığı gece olunca kişide etkileri daha fazla hissedilebilir. Tıpkı ağız açık, horlama, sabah kalktığında boğazda kuruluk, yanma hissi, çabuk yorulma, kafa ağrısı, geniz akıntısı ve öksürük gibi şikayetlerde hastayı rahatsız edebilir. Burun tıkanıklığı neticesinde hastanın rahat soluk alıp vermesi engellenir. Ayrıca bilhassa geceleri ağızdan nefes alma sebebi ile solunan havanın nemi ve ısısı ayarlanamaz ve kronik farenjitin ortaya çıkışını kolaylaştırır. Sinüslerin normal çalışmasını engelleyerek , oluşturduğu geniz akıntısı ile de larenjit ve bronşite yol açabilmektedir. Bilhassa ilerleyen yaşlarda oksijen alınmasını azalttığı için akciğer ve kalp hastalıklarının oluşmasına ve ya var olan hastalığın iyileşmesinin zorlaşmasına sebebiyet verir.

 

Burun Eğriliği Belirtileri Nelerdir?

 • Burundan nefes alma güçlüğü ya da hiç nefes alamama durumu.
  Ağız açık uyuma, horlama ve şiddetli durumlarda uykuda nefes durması yaşanması.
 • Sabah yorgun ve bitkin kalkma, ağız kuruluğu ve gün boyu ara ara uyku gelmesi durumu.
 • Gündelik fiziksel aktiviteler de düşüklük ve erken yorulma.
 • Sinüzit, farenjit, larenjit, bronşit ve otit gibi benzeri enfeksiyonlara zemin hazırlamak.
 • Bazı şiddetli olgularda baş ve yüz ağrılarının oluşması.
 • Çok ender de olsa tam eğri olan ve hiç hava geçişi olmayan olgular doğrultusunda koku alamama.
 • Yukarıda saydığımız belirtilerle yaşanmaktaysa, çok fazla riskli olmayan bir ameliyatla bu sıkıntılardan kurtulmak daha doğru bir karadır.

Burun Eğriliği Ameliyatı

Burun Eğriliğinde Tanı Nasıl Konur?

Burun tıkanıklığı şikayetlerini oluşturan nedenlerin tespitinde kulak burun boğaz hekimi tarafında yapılan endoskopik muayene tanının konulması için çok önemlidir. Eğer hekim gerek görürse ek patolojilerin tespiti için radyolojik inceleme (bilgisayarlı tomografi) yapabilir. Cerrahi atılım ile burun orta bölmesi eğriliği ve burun yan duvar etlerinde büyümelere müdahale edilebilmekte ve bu sayede iyileşme sağlanabilmektedir. Fakat mukoza şişmesi ile ilgili sorunlar (nezle, rinit, alerjik rinit) cerrahi ile giderilemez. Burun tıkanıklığı kişi için problem durumuna gelmişse, yani kişi günün büyük bir bölümünü burundan değil de ağızdan soluk alarak geçiriyorsa gece horlamaları oluyorsa operasyon yasam kalitesini düzeltmek için kesinlikle düşünülmelidir.

 

Burun Eğriliği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Burun eğriliği yani septum deviasyonu ameliyatında (septoplasti) kemik ve kıkırdaktaki eğri kısımların düzeltilmesi işlemi yapılır. Düzeltilemeyecek kadar eğrilmiş kısımlar dışarı çıkartılır. Bazı durumlarda dışarı çıkarılan kıkırdakların bir bölümü düzeltilerek yerine konur.
 

Nazal septum deviasyonu olan hastalarda genelde burun eti şişlikleri de (alt konka hipertrofileri) eşlik edebilir. Ameliyat esnasında burun etleri değerlendirilir. Gerekirse alt konkaları küçültme işlemi uygulanır. Ameliyat hem lokal anestezi hem de genel anestezi ile yapılabilmektedir.

Ameliyattan hemen sonra burun içine tampon konur. Bu tamponlar silikonlu olup, içerisindeki kanallardan hastanın daha rahat nefes alması sağlanır. Çıkartılırken hasta her hangi bir ağrı hissetmez. Burun etlerine bazı durumlarda (alt konkalara) yapılan cerrahi işlemler sonrasında ek diğer tamponlar konulması gerekmektedir. Burun içinden çalışıldığı için dışarıda herhangi bir ameliyat izi olmamaktadır. Bu ameliyat son zamanlarda endoskopik metod (görüntülü metod) ile de yapılmasına karşın sırf septum deviasyonu olan hastalarda mutlaka lüzumlu değildir.

 

Burun Eğriliği Ameliyatında Yaş sınırı Var mıdır?

Burun septumunda yüz kemiklerinin gelişimini belirleyen bazı merkezler vardır. Çocukluk çağında belirlenen septum deviasyonlarının cerrahi tedavisi, bu merkezleri ve yüzün kemik gelişimini bozmamak için genellikle 18 yaşından önce yapılmamaktadır. Erişkinlerde büyüme merkezleri aktif değildir ve bu sebeple septoplasti ameliyatlarının yüzün şekli üstünde olumsuz bir etkisi olmamaktadır.

 

Burun Ameliyatı Öncesi Nelere Dikkat Edilmeli

Burun eğriliği ameliyatı öncesi Aspirin ve bunun gibi kan sulandırıcı ilaçların kullanımı 1 hafta önceden kesilmelidir. Ameliyat anında üst solunum yöntemleri enfeksiyonu başta olmak üzere hastanın enfeksiyonunun olmaması gerekmektedir.

 

Burun Eğriliği Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ameliyattan hemen sonra burnun içindeki silikon splintlerde ki hava kanalları için özel tasarlanmış serum veya spreylerle yıkanarak açık tutulmaya çalışılır. Bu silikonlar burunda yaklaşık iki gün (bazı durumlara göre biraz daha da uzun olabilir) kaldıktan sonra çekilir. Daha sonra yine burun yıkamalarına özel solüsyonla devam edilir, burunda oluşabilecek kabukların azaltılması için nemlendirici damlalar kullanılabilir. Hasta yaklaşık olarak 3 ila 4 hafta boyunca haftada bir kez görülerek burun temizliği yapılır. Ameliyat sonrası dikkat edilmesi gereken mühim noktalardan biri de burun tıkanıklığına katkıda bulunabilecek saman nezlesi ve bunun gibi bir hal varsa, kesinlikle tedavisinin de ihmal edilmemesidir.

 • Doktorunuzun önerdiği ilaçları düzenli bir şekilde aksatmadan kullanın.
  Burnunuzu çarpmamaya itina gösterin ve ameliyatı yoklamak için elinizle hareket ettirmeyin.
  Ameliyat sonrası zararlı olabileceği için burnunuza kesinlikle musluk suyu çekmeyin.
 • Doktorunuz izin verene kadar burnunuzu sümkürerek temizlemeye çalışmayın.
 • Çok aşırı ve sıcak olmamak koşuluyla banyo yapabilirsiniz.
 • Ameliyat sonrasında burnunuzdan birkaç gün boyunca giderek azalma gösteren bir sızıntı halinde kanama olabilmektedir, aşırı çok kanama olması mecburiyetinde muhakkak doktorunuza başvurun
 • Ameliyat sonrası sigara ve alkol kullanması yaraların iyileşmesini menfi etkilediğinden sakıncalıdır.
 • Evinizde ve hastanede yatak baş bölümü biraz yüksekte yatmanız gerekir.
 • Geçici olarak üst dudakta uyuşukluk ve duygu kaybı olabilmektedir, bu problem zaman geçtikçe kaybolur.

 

Ameliyattan sonra burunda kuruluşa hissi ve içinde kabuklanmalar meydana gelebilir. Bunları en aza indirgemek için bulunduğunuz ortamlarda soğuk buhar makinası kullanın ya da günde 3 ila 4 defa bir kase kaynamış suyun buharına karşı burundan soluk alın.

Burun içindeki tam iyileşme 2 ila 6 hafta arasında tamamlanacaktır. Bu zaman arasında doktorunuzun önerdiği kontrollere zamanında ve düzenli gidin. 

 

Burun Eğriliği Ameliyatı Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

Burun eğriliği (Deviasyon) ameliyatı fiyatları piyasadaki rekabet sebebiyle oldukça değişkendir. Bir kez yalnızca burun kemiği ameliyatı yapılacaksa genelde fiyatlar birbirine yakındır. Bunun beraberinde burun eti ameliyatı ile birlikte yapılacak ise ücretlerde farklılıklar olacaktır. Hele bir de estetik şekilde müdahale ile birlikte yapılan ameliyatlarda ise fiyatlar yüzde yüz değişecektir.

Burun estetiği ameliyatı fiyatları eskiye oranla alternatiflerin fazla olması sebebiyle çok fazla değişkenlik gösterir. Kişiye göre yapıldığı için değişkenlik gösteren maliyetler olabilir. Burun estetiği konusunda net bir fiyat bilgisi almak için ya internet üzerinden burun bölgesinin çekilmiş fotoğrafı yada muayenehaneye gelerek muayene olmak belirleyici olmaktadır. Bunun dışından söylenen fiyatlar tamamen tahmini bir fiyat olacaktır.


Okunma Sayısı : 14425
Bölüm Doktorları: Yrd. Doç. Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi, Op. Dr. Gökalp Dizdar
Ayır

Bu makale sizi bilgilendirdi ise
paylaşarak diğer hastalara destek olabilirsiniz

AyırÇalışan Öneri ve Şikayet
Teşekkür Mesajları
Labaratuvar Sonuçları
Hemen Sorun