Lazerle cilt gençleştirme

Lazerle cilt gençleştirme

Cilt neden yaşlanır?

Cildimiz dış etkenlerle ve genetik olarak iki şekilde yaşlanır. Dış etkenlere bağlı yaşlanmanın en büyük sebebi güneş ışınlarıdır. Ultraviyole ışınları ciltten atılması güç olan maddelerin (serbest radikaller) hücrelerde birikmesine neden olur. Bunun sonucunda cilt altında bulunan ve cilde esnekliğini, gerginliğini kazandıran kollajen ve elastik lifler ultraviyole etkisiyle kalitesini yitirirler. Böylece cildin gerginliği azalır. Cildin parlak, pürüzsüz ve dolgun yapısı kaybolur.Cilt yer çekimine karşı verdiği savaşı kaybeder ve zamanla ciltte sarkma meydana gelir. Ciltte gevşeme, kırışıklıklarda artma, lekelenme, soluklaşma, incelme gibi istenmeyen bulgular ortaya çıkar. Bazen bu bulgular çok erken yaşlarda başlayabilir.

Cilt Yenileme Neden cilt yenilemede lazer kullanıyoruz?

Uzun yıllardan beri insanlar daha genç görünmek için çeşitli cerrahi tedavi yöntemlerine başvurmuşlardır. Yüz germe operasyonları bunların en yaygın örneğidir. Yüz germe operasyonu ciddi bir ameliyattır. Kişi anestezi alır. Dokuların kesilmesi, tekrar dikilmesi, uzun iyileşme süreci,enfeksiyon riski anlamına gelmektedir. Doğal olmayan görüntü de gelişebilir. Bu nedenle cerrahi olmayan, iyileşme sürecinin daha kısa olduğu veya hiç olmadığı lazerle cilt gençleştirme teknikleri geliştirilmiş ve son yıllarda giderek populerliği artmıştır. Lazerle cilt gençleştirme işlemi yüz, boyun, göğüs ve ellerde yaşlanmaya bağlı izlerin yok edilmesi için kullanılan invaziv olmayan bir işlemdir.

Lazer ile ameliyat risklerini almadan cildin sıkılaştırılması, kırışıklıkların giderilmesi ve yerçekimi etkisi ile ciltte oluşan sarkmaların toparlanması mümkün olabilmektedir. Ayrıca hastayı sosyal yaşamdan soyutlamadan tedavi olmasına olanak vermesi de olumlu bir etkisidir. Tedavi sonrası birkaç gün sürebilen kızarıklık dışında herhangi bir yan etki oluşmamaktadır.

Cilt Yenileme Cilt yenilemede kullanılan lazer etkisini nasıl gösterir?

Deri yüzeyinden gönderilen ışık demetleri ile deri yüzeyini soymadan alt deride kolajen tabakada ısınma etkisi ile küçük hasarlar oluşturulur. Bu şekilde derinin tamir mekanizmaları harekete geçirilir. Vücut, bozuk kollajeni yok ederek taze kollajen oluşumunu başlatır. Kollajenin yenilenerek kırışıklıkların azaldığı, yüzeyi daha düzgün ve gergin, gözenekleri küçülmüş bir deri elde edilir.

Cilt Yenileme Lazer tedavisi ile ciltte herhangi kötü bir görüntü oluşur mu?

Lazer ile filtre edilmiş ışık kullanarak deri altında epilasyon amacı ile melanin, varis tedavisi amacı ile hemoglobin ve cilt gençleştirme amacı ile de kollajen seçici olarak hedeflenir. Farklı cilt tiplerinde uygun filtreler ile dalga boyları değiştirilerek tam istenilen derinliğe erişilebilir. Işığın verdiği ısı, etraftaki deriye herhangi bir zarar vermeden, seçilmiş olan dokuyu hedefler. Bu şekilde istenilen amaca göre tedavi uygulanmış olur.

Cilt YenilemeTedavi sonrasında kişide nasıl değişiklikler gözlenir?

Lazerle cilt gençleştirme işlemi sonucunda cilt yapısı ve görüntüsünde önemli bir gelişme sağlanır. Cilt daha genç, daha sağlıklı, lekelerden ve izlerden arınmış daha çekici ve duru bir görünüme kavuşur. Cildin elastikiyeti artar ve kırışıklıklar önemli oranda azalır.

Cilt Yenileme İşlem ne kadar sürer, etkiyi hemen görmek mümkün müdür?

Tam yüz tedavisi 20-25 dakika sürer. Her tedaviden sonra 2-3 hafta içerisinde belirgin bir iyileşme görmek mümkündür.

Cilt YenilemeSeans süreleri nasıldır, kaç seans tedavi gerekir? 

Tedavi yaş ve derinin sorunlarına göre 4 haftalık aralarla 3-5 seans olarak uygulanır. Daha sonra 6-12 aylık aralarla tek seans halinde hatırlatma seansları uygulanır.

Sonrasında nelere dikkat etmek gerekir?

Düzenli bir şekilde güneşten koruyucu kullanılmalıdır. Cilt YenilemeLazerle cilt yenilemenin yanı sıra cilt gençleştirmede neler yapabiliyoruz? Lazer tedavisi,  botox, dolgu ve mezolift ile kombine edilerek daha iyi sonuçlar elde edilebilir.

Güncelleme Tarihi:19/06/2019
Yayınlama Tarihi:10/07/2011
Okunma Sayısı:18864
Soru sor