Erişkinde gözyaşı kanal ameliyatı - dakriyosistorinostomi

Erişkinde gözyaşı kanal ameliyatı - dakriyosistorinostomi

Erişkin bireylerde göz sulanması çoğunlukla göz yaşı kanalının, göz yaşı kesesinin altında bulunana buruna açıılan bölümdeki bir tıkanıklığa bağlı olabilmektedir. Bu rahatsızlığın tedavisinde en etkili yöntem gözyaşı kesesi ile burun arasında yeni bir gözyaşı boşaltım kanalı oluşturmaktır. Hastanemizde Göz Yaşı Tıkanıklığı ameliyatı Kulak Burun Boğaz ve Göz Hastalıkları Uzman Doktorlarının birlikte gerçekleştirdikleri bir operasyondur. Tıp dilindeki adı Dakriyosistorinostomi olan bu ameliyatı eksternal yoluyla yada endonazal yolla yapılabilir. Ancak dıştan cilt yoluyla yapılan ameliyatlarda elde edilen sonuçlardaki başarı oranı çok daha yüksektir.

Hazırlık ve Ameliyat Süreci

Dakriyosistorinostomi ameliyatı lokal anestezi altında yapılabilmektedir. Ameliyata hazırlanan hastaya sakinleştirici ilaç verilir ve hastanın ameliyat süresince yarı uyku halinde olması (sedasyon) sağlanır. Hasta herhangi bir ağrı yada acı hissetmez. Operasyonu yapılacak hastanın ve doktorunda isteğine bağlı olarak anestezi seçeneği değiştirilerek genel anestezi (narkoz) de uygulanabilir. Operasyon yaklaşık olarak 45-60 dakikada sonlanır. Operasyon sonrasında hastamız odasında bir kaç saat istirahat ettikten sonra taburcu olmaktadır. Operasyon bölgesinde kısa süreli kızarlıklık ve şişkinlik görülebilir.

Ameliyat Sonrası

Yaklaşım 1 hafta içinde cilt dikişleri alınır. Kişinin bu operasyon sonrasında göz damlalarını ve cilt pomadı kullanması gerekmektedir. Bu yöntemle gözyaşı kanalı operasyonun başarı olarak tamamlanmaktır. 

Güncelleme Tarihi:24/07/2019
Yayınlama Tarihi:12/01/2013
Okunma Sayısı:19293
Soru sor