Çocuklarda kabakulak

Çocuklarda kabakulak

Çocuklarda özellikle 5-10 yaş arasında görülen kabakulak virüse bağlı bir hastalıktır. Bu enfeksiyonun en belirgin patolojik görünümü tükürük bezlerinin ileri derecede şişmeye uğramasıdır. Bu durum şiddetli bir baskı ve ağrıya sebebiyet verir. Akut gidişli bulaşıcı bir hastalık olan kabakulak tüm dünyada sıklıkla görülen bir hastalıktır. Kış veya ilkbahar dolaylarında mevsime göre bölgesel yerlerde görülebilmektedir. Hastalık tükürük bezlerine, boynun iki yanında kulak memesi altında iki büyük beze yerleşmektedir.

Kabakulak Ortaya Çıkma Sebepleri ve Belirtileri Nelerdir?

Kabalık virüs temalı bulaşıcı bir hastalık olduğundan direk temas, salgılar, damlacıklar aracılığıyla ağız ve burundan alınmaktadır. Ortalama kuluçka süresi 15-19 gün civarıdır. Virüsler bulaştıktan sonra kulağın alt kısmında büyümeler görülür. Bu şişme nedeniyle kabakulak adını almıştır. Virüs yolu ile bulaştığı için bulaşıcı olan kabakulak ilaçla tedavisi olmamaktadır. Bulaşıcı bir hastalık olduğu için okul çağında bu hastalığa yakalanmış olan çocukların okula gönderilmemesi gerekir. Yetişkinlerde de görülebilen kabakulak, yetişkinlere oranla çocuklarda çok daha hızlı atlatılmaktadır.

İlk olarak işitme yolunun önünde görülen şişlik, daha sonra çene çevresine kadar tüm bölgeye yayılır. Bu hastalığın kabakulak olarak adlandırılmasına neden olan görüntü ortaya çıkar. Kasların kasılması nedeniyle çiğnemede sıkıntılar çıkmaya başlar. Şişlik önce tek bir yanda başlar ardından diğer yandaki bezede yayılmaya başlar.

Kabakulak beraberinde ciddi rahatsızlıklara da neden olabileceği için dikkat gerektiren bir rahatsızlıktır. Örneğin menenjit, ensefalit denilen beyin zarlarında veya beyinde iltihaplanma merkezi sinir sistemlerine ait problemlere neden olabilmektedir. Genellikle halk arasında korkulanın aksine kısırlık gibi bir tehlike oldukça düşük ihtimallidir.  

Kabakulak Hastalığının Tedavisi Nasıldır?

Kabakulak hastalığı genellikle istirahat ile geçmekte fakat duruma göre doktora başvurulmalıdır. Kulaklardaki bezlerin şişmesi ile ağrı çok şiddetli olabilir, çocuk büyük bir acı içerisinde olabilir. Eğer sık ateş, baş ağrısı, ense sertliği ile çocuk başını arkaya doğru sabitliyorsa hemen doktora başvurulmalıdır. Şişliği takip eden günlerde karın ağrısı, titreme, kusma, erkek çocuklarda testislerde şişme ve ağrı meydana gelebilir. Her halukarda bir çocuk doktorunun hastayı görmesi önemlidir. Hastalık süresince sürekli bir yatak istirahati gereklidir. Ağzı yormayan yumuşak yiyecekler tercih edilmelidir. Doktorun öneri ise ateş düşürücü ilaçlar kullanılabilir. Kesinlikle bilinçsiz ilaç tedavisi uygulanmamalıdır. Doktorun bu konudaki tavsiyeleri es geçilmemelidir. Günümüzde aşı yöntemi ile kabakulaktan kurtulmak mümkün hale gelmiştir. Fakat bu da yine doktor muayenesi ile mümkündür.

Güncelleme Tarihi:23/02/2019
Yayınlama Tarihi:22/10/2013
Okunma Sayısı:40366
Soru sor