Pika sendromu nedir?

Pika sendromu nedir?

Çocuklarımızı, özellikle küçük yaşlarda toprak, kağıt, kum, taş, pil ve bunlar gibi yabancı maddeleri yemeye çalışırken görebiliriz. İlk başlarda bunu çocuğunuzun merak duygusu ile yaptığı bir davranış olarak gerçekleştirdiğini sanmamız gayet normal bir durumdur. Fakat bu ilerleyen süreçlerde de devam ediyorsa; çocuğunuz davranış bozukluğunun bir türü olan pika sendromuna maruz kalmış olabilmektedir. Ülkemizde bu rahatsızlık Anadolu'da daha çok görülmektedir. Meltem Hastanesi doktorlarından Çocuk Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Hilda Keykubad çocukların toprak yeme alışkanlığı ve pika sendromu hakkında bize aşağıdaki aydınlatıcı bilgileri veriyor...

Çocuklarda Toprak, Kum, Metal Gibi Maddeleri Yeme Dürtüsü

Çocuklarda bebeklik döneminden başlayıp ilerleyen yaşlara kadar süregelen bir davranış bozukluğunun bir türüne pika sendromu denir.Bu sendromda çocuklar alışılagelmemiş şekilde toprak, kum, taş, alçı, boya, pil, kağıt, sünger gibi maddeleri yeme eğiliminde bulunmaktadırlar. Bu bir dürtüdür. Ve çocuklar bu gıda dışı maddeleri ellerinde olmayan içinden gelen dürtülerle yeme eğilimindedirler. Bunun altında yatan nedenlerden bazıları vücutta demir, çinko, bakır gibi elementlerin eksikliğindendir. Bu dürtü ile, vücutta oluşan element eksikliğini giderme dürtüsü gelişmiştir. 

Pika Sendromu Ne Gibi Etkilere Yol Açar ? 

Bu sendromun neden olabileceği en büyük sorun vücutta demir eksikliği olduğu için kansızlığa yol açacaktır. Aynı şekilde çinko elementinin eksikliğinde bağlı olarak da gelişim geriliği durumu olması söz konusudur. Bunun yanı sıra bir diğer olumsuz durum ise pika sendromu olan çocukların bir çok yabancı maddeyi tüketiyor olabileceğinden bu maddelerin  vücutta işlenmesi ve sindirilmesi konusunda büyük sıkıntılara yol açmasıdır. Örneğin yutulan saçlar kıl yumaklarına dönüşebilir, ve ya çocuğun yediği boyalar vücutta kurşun oranının artmasına yol açabilir. Son olarak bu durum çocuğun asıl alması gereken besinlerin yerine yabancı maddeleri tüketme eğilimi olacağından çocukta beslenme bozukluğuna yol açabilmektedir.

Doğru Teşhis Tedavi Kadar Önemlidir

Pika sendromunda çocuklarda kansızlık ve gelişim geriliğinin görülme nedeni; bu davranış bozukluğu yüzünden çocukların aldığı yabancı maddelerin ( Özellikle toprak, kil gibi maddeler) vücutta doğal yollardan besinlerden elde edilen demir ve çinko gibi maddeleri bağlıyor olmasıdır. Bunun neticesinde de demir eksikliğine bağlı kansızlık, çinko eksikliğine bağlı gelişimde gerileme durumu ortaya çıkmaktadır. Pika sendromu sonrası vücutta oluşabilecek eksiklikler kan tahlilleri sonucu ortaya çıkmaktadır. Teşhis konulduktan sonra doktorunuz tarafından planlanacak bir sürek bu eksikliğin tedavisinde etkin rol oynayacaktır. Bu rahatsızlıkta teşhis ve gözlemleme çok önemlidir. Teşhis konulduktan sonra doğru bir planlama yapılmalıdır. Vücutta eksik olan mineraller belirlendiğinde zaman kaybetmeden ilaç tedavisi başlanmalı, aynı zamanda bu eksiklik doğal yollardan alınan besinlerle de etkin bir planlama yapılarak giderilmelidir. 

Çocuklarda Demir Eksikliğini Önlemek İçin; 

Bebeklerde ve ya çocuklarda piko sendromuna bağlı demir eksikliği tedavi edilirken devam eden süreç doktorun planlaması ile doğru orantılıdır. Bu süreçte uygun görüldüğü sürece tedavi demir bakımından zengin besinlerle desteklenmelidir. Bu besinlerin en başında kırmızı et gurubu, yumurta sarısı, karaciğer, nohut, mercimek ve üzüm pekmezi gelmektedir. Bu gıdalar belirli bir plan çerçevesinde haftalık ortalama 3 porsiyon halinde verildiğinde vücudun ihtiyacı olan demir karşılanmış olacaktır. Sebzelerden ise ıspanak  demir bakımından zengindir. Pika sendromuna bağlı demir eksikliği durumunda bu gıda takviyeleri alınabilir ama yapılması gereken asli şey çocuk doktorunuz ile bu sürecin devam edilmesidir. 

Güncelleme Tarihi:27/05/2019
Yayınlama Tarihi:31/01/2018
Okunma Sayısı:884
Soru sor