Sünneti uzmanına yaptırın

Sünneti uzmanına yaptırın

Sünnet, erkeklerdeki deri ile kaplı penis ucunun cerrahi bir ameliyat ile kesilip alınmasıdır. Dünyada gerek dini açıdan gerek sağlıksal sebeplerden dolayı olsun milyonlarca insan sünnet olmaktadır. Sünnet erkek çocukta doğumdan sonra istendiği zaman yaptırılabilir. Fakay genellikle yenidoğan sünneti hariç eğer çocuğun psikolojik olarak etkilenmemesi için 4-5 yaş geçtikten hemen sonra yaptırılması uygun düşmektedir. Eğer bu durum çocukta herhangi bir psikolojik rahatsızlık uyandırmayacaksa yaş konusu pek problem değildir. Burada önemli olan çocuğun herhangi bir travma yaşamamasıdır. Bu cerrahi psikolojiyi de etkileyebileceğinden bu operasyonu yapacak doktorun bu tip durumlara hakimiyetinin olması esastır.

Çocuk ister yenidoğan sünneti ile ister ilerleyen yaşlarında sünnet edilebilmektedir. Yenidoğan sünneti dediğimiz sünnet, doğumdan sonra ilk 1 aylık dönemde yapılan sünnettir. Günümüzde oldukça sık tercih edilmektedir. Çünkü yenidoğan sünnetinin pek çok avantajı vardır. Operasyon oldukça kolay yapılmakta ve bebek dünyaya gelir gelmez bu operasyonun yapılması ile ileride oluşabilecek enfeksiyonlardan daha en başta kurtulmaktadır. Ayrıca bebek psikolojik olarak da etkilenmeyeceği için bu konuda herhangi bir sorun da yaşamayacaktır.

Sünette Uygulanan Anestezi Türü Nedir? 

Genellikle 9 aylık ve 1 yaş civarındaki çocuklar genel anestezi ile yani uyutularak sünnet edilmektedir. Çocuk gaz ile uyutulduğundan operasyon sırasında hiçbir şey hissetmeyecektir. Lokal anestezi ile yapılan ameliyatlarda da çocuk bir şey hissetmez fakat korkuya neden olabileceği için olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir. Lokal anestezi genellikle 5 yaş üzeri çocuklara uygulanır. Bunun nedeni lokal anestezide 5 yaşından küçük çocukların rahat duramayacağı ve ani hareketler yapabileceğidir.

Sünnet Uzmanlık İşidir

Sünnet profesyonellik isteyen bir iştir. İlk bakışta kolaymış gibi gözükse de oldukça önemli bir ameliyattır. Çocuğun hem fiziksel hem psikolojik olarak etkilediğinden uzman bir çocuk cerrahı tarafından yapılmalıdır. Türkiye?de hatalı sünnet mağduru pek çok çocuk bulunmaktadır. Fakat insanlar bu istatistiğe bakmayarak en ucuz en pratik yoldan işi bitirmeye çalışmaktadırlar. Bu çok yanlıştır. Operasyon sırasında deri yapışıklıkları veya kanama, idrar deliğinin yerinde olmaması gibi sorunlar ortaya çıkabilmektedir.

Uzman cerrah bunu anında fark edip gerekli müdahaleyi yapmalıdır. Bunun gibi derinin eksik alınması, hatalı dikim, penis ucu yaralanmaları gibi pek çok ciddi problem ortaya çıkabilmektedir. Sünnet oldukça önemli bir ameliyat olmakla beraber çocuğun ergenliği ve sonrasında gelen cinsel hayatını etkilemektedir. Özel Meltem Hastanesi Çocuk Cerrahisi Bölümü çocuk sünnetinde deneyimli uzman doktorları ile bu operasyonu sağlıklı bir şekilde gerçekleştiriyor, çocuğun sağlığını ön planda tutarak ailelerin de içinin rahat olmasını sağlıyorlar.

 

 

Güncelleme Tarihi:22/03/2019
Yayınlama Tarihi:05/11/2013
Okunma Sayısı:9260
Soru sor