Siroz belirtilerine dikkat

Siroz belirtilerine dikkat

Alkolün sık kullanımı ve hepatit türü bazı hastalıkların kendisini göstermesi ile karaciğer işlevini tam olarak yerine getiremez. Hücreler hasara uğrar. Hücrelerin yavaş yavaş yok olmasıyla birlikte karaciğerde bir küçülme görülür ve görevini yerine getirememeye başlar. Bu şekilde siroz hastalığı kendisini belirtiler dahilinde göstermeye başlar. Karaciğerde kaybolan hücrelerin yerine yenileri gelir fakat dağınık bir oluşum gözlemlenir Aşırı miktarda ve dağınık şekilde meydana gelen bu yeni oluşum karaciğerin tümüne yayılır.

Siroz ölüm sebepleri olarak ilk 10!da yer almaktadır. Hastalığın bir takım belirtileri vardır. Çabuk yorulma, iştahsızlık, kaşıntı, bulantı, kabızlık, bacak ve karın kısmında şişlik ve erkeklerde göğüs büyümesi olarak kendini yavaş yavaş gösterir. Bu belirtiler başka hastalıkların da sebebi olacağından mutlaka muayene olunmalıdır.

Belirtilere Dikkat

Hastalık ileri seviyede seyrettiğinde belirtiler daha kesin olacaktır. Gözle görülür ve dikkat çeken bir kilo kaybı gözlemlenmektedir. Hasta yemek yemek istemez, bacakları zayıflar. Dokularda su tutulamaz. İç kanamaya sebep olabilecek yemek borusunda patlama gözlemlenebilir. Karaciğer zehirli maddeleri süzmekteki görevini yerine getiremez. Beyin hücrelerinde meydana gelebilecek hasar ile kişi aptallaşmaya başlar. İleri evrede iktidarsızlık söz konusu olabilir. Hastanın yanakları kızarmaya başlar, görünümü değişir.

Siroz Teşhis ve Tedavisi Nasıldır?

Eğer siroz alkole bağlı ise tedavisi yoktur. Fakat erken teşhis ile hastalığı azaltıcı tedaviler uygulanabilmektedir. Şayet hepatit sonucu siroz meydana gelmiş ise interferon tedavisi uygulanarak virüslerdeki çoğalma engellenebilir. Bunların dışında kişinin kendisinin de alacağı tedbirler vardır. Örneğin alkol bırakılmalıdır. Destekleyici vitaminler, tansiyon ilaçları, idrar sökücü ilaçlar bırakılmalıdır. Aşırı yağlı yemekten kaçınılmalıdır ve doktorun tavsiye etmediği hiçbir ilaç kullanılmamalıdır.

Özel Meltem Hastanesi Dahiliye Bölümü uzman doktorları bu sıkıntılı hastalık için gerekli muayeneyi yaparak teşhis ve tanıyı koymakta uygun tedavi yöntemleri ile hastayı sağlığına kavuşturmaktadırlar.

Güncelleme Tarihi:22/03/2019
Yayınlama Tarihi:12/12/2013
Okunma Sayısı:8770
Soru sor