Şeker hastalığı şakaya gelmez

Şeker hastalığı şakaya gelmez

Şeker hastalığı yani diyabet, vücudun insülin madde üretimi veya kullanımındaki bozukluk sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Karakteristik bir hastalık olup kan şekeri yükselmesidir. İnsan vücudunda midenin arka kısmında pankreas adı verilen bir bez vardır. Bu bez sayesinde insan vücudunda kan şekerini dengede tutmaya yarayan insülin hormonu salgılanmaktadır. Bu hormonun salgılanmaması veya az salgılanması ile hücrelere enerji veren şeker hücreye girememeye başlar. Hücreye giremeyen şeker kanın içerisinde depolanmaya başlar. Bu şekilde kan içerisinde olması gereken şeker miktarı haddinden fazla bir hale gelir. Bu biriken fazla şeker tüm diğer hücrelerin zarar görmesine neden olur. Unutulmamalıdır ki fazla orandaki şeker miktarı vücut için zehir niteliğindedir.

Şeker Hastalığının belirtileri Nelerdir?

Şeker hastalığının belli başlı belirtileri mevcuttur. Bunlar;
-    Aşırı susama hali, çok fazla su içme isteği
-    İştahın açılması ve bununla birlikte fazla yemek yeme
-    Ciltte kurumalar
-    Çok fazla tuvalete gitmek, geceleri tuvalete sık çıkmak
-    Vücuttaki yaraların geç iyileşmesi
-    Sürekli olarak halsizlik, yorgunluk hali
-    Zayıflama
-    Bulanık görmek
gibi belirtileri mevcuttur.

Diyabet hastalığı 2 tip şekilde görülür. Bunlar Tip 1 ve Tip 2 şeklinde adlandırılır.

Tip 1 Diyabet : Bu tip diyabet rahatsızlığı genellikle çocuk yaşlarda, 35 yaşın altında başlar. Pankreasta insülin üretmekte olan hücrelerin harap edilmesi ile kendini belli eder. Bunun sonucunda vücutta insülin üretilemez. İnsülin olmadığı müddetçe kan şekeri yüksek durumda kalır. Tip 1 diyabet tedavisinde vücutta eksik olan insülin hormonunu dışarıdan yerine koymak gereklidir.
İnsülin ağız yoluyla verilmez. Cilt altından injeksiyonla verildiği takdirde etkisini gösterir. Günümüzde cilt altı injeksiyonu çeşitli şekillerde kolaylıkla verilebilmektedir.

Tip 2 Diyabet : Pankreastan kana yeterince insülin sağlanmaması ya da üretilmiş olan insülinin vücutta yeterli etkiyi gösterememesi ile kendini belli eder. En sık görülen diyabet rahatsızlığı Tip 2'dir. Genellikle 35-40 yaşından sonraya ortaya çıkmaktadır.

Kimler Şeker Hastalığı Riski Taşıyor?

En yaygın şekilde ailesinde şeker hastalığı bulunan kişiler risk grubunun en üstündedir. Şeker hastalığını genetik yönü mevcuttur. Bunun yanında çok fazla yemek yiyen ve az hareket eden, yüksek tansiyon hastalarında görülme riski yüksektir.

Şeker Hastalığı Tedavisi Nasıldır?

Şeker hastalığının tedavisinde amaç kan şekeri düzeyini normal seviyede tutmaktır. Kişi öncelikle doktor kontrolü ile perhize girer. Hasta yaşına göre ideal kilosuna getirilir. Hastaya belirli bir yiyecek listesi hazırlanır. Hastanın şeker, bal gibi çabuk sindirilen yiyeceklerden uzak durması beklenir ve sebzeye ağırlık verilmesi istenir. Bu perhiz ile en önemli tedavi insülindir. Vücuda verilen insülin kan şekerini ayarlamakta ve dengede kalmasını sağlamaktadır. Bu tedavi kesinlikle uzman bir doktor kontrolünde yapılmalıdır.

Özel Meltem Hastanesi uzman doktor kadrosu, şeker hastalığı ile mücadele eden hastaları sağlığına kavuşturmaktadır.
 

Güncelleme Tarihi:24/04/2019
Yayınlama Tarihi:25/10/2013
Okunma Sayısı:8785
Soru sor