Şeker hastalığı (diabet) nedir?

Şeker hastalığı (diabet) nedir?
Diyabet, diğer adıyla Şeker Hastalığı, pankreasın yeterli miktarda insülin üretememesi ya da insülinin vücut tarafından yeterli olarak kullanılamaması sonucu, kanda şekerin yükselmesiyle oluşan bir hastalıktır. Ömür boyu devam eden bir hastalıktır ve yakın takip gerektirmektedir.


Şeker hastalığının başlıca belirtileri;
· Çok fazla ve sık acıkma
· Aşırı tatlı yeme isteği,
· Hızla kilo alma
· Çok su içme
· Ağız kuruluğu
· Çabuk yorulma
· Ani kilo kaybı
· Tansiyon yüksekliği
· Sık enfeksiyona yakalanma
· Ciltteki kesik ve yaraların zor iyleşmesi
· Sık idrara çıkma
· Ciltte kuruma ve kaşıntı
· Bulanık görme
· El veya ayaklarda uyuşma-karıncalanma hissidir.

Bu belirtiler şeker hastalığını işaret edebilen, ancak başka hastalıkların da belirtisi olabilen. Belirtilerdir. Sağlığınızdan emin olmak için kan şekerinizi ölçtürmeniz gerekmektedir. Şeker hastalığı tanısı; en az iki kez bakılan açlık kan şekerinin 126 mg/dl'nin ya da tokluk kan şekerinin 200 mg/dl'nin üzerinde olması ile konur. Hastaların büyük çoğunluğunu tip-1 ve tip-2 diabet oluşturmaktadır. Özellikle tip-2 diabetin ailesel yatkınlıkla çok sıkı ilişkisi gösterilmiştir. Hastalık çok su içme, çok idrara çıkma, çok yemek yeme gibi belirtilerle başlayabiliceği gibi, direkt olarak diabetin neden olduğu organ fonksiyon bozuklukları ile de başlayabilir. Bazen hastalara diabetik koma ile de tanı konabilir. Diabet için başlıca risk faktörleri, ailede diabet olması, fazla kilolu olmak, dengesiz beslenme'dir.
Gizli Şeker'e Dikkat
Şeker hastalığı gizli de olabilir.Sağlığınızdan emin olun.Sadece açlık kan şekerine bakıldığı zaman gözden kaçabilen diyabet, tokluk kan şekeri ölçümüyle yakalanabilmektedir. Ancak halk arasında yaygın olarak bilinen genellikle \"gizli şeker hastalığı\"nı belirlemekte yetersiz kalabilen açlık kan şekeridir. Bu nedenle öğünlerden sonra ortaya çıkan \"tokluk kan şekeri\" yükselmeleri hayati riskler oluşturabilmektedir. Çünkü tokluk kan şekeri yüksekliği, kalp hastalıkları riskini de artırabilmektedir. Diyabet hastalarının kanında çok miktarda bulunan glikozun(şeker) damar sertliği yaptığı, kalbe gelen kan miktarının azalmasına ve bunun sonucunda da kalp krizine veya ani kalp ölümlerine neden olabildiği gösterilmiştir. Yaklaşık her üç diyabetliden biri hasta olduğunu bilmemektedir. Hastalığının farkında olmamak çok tehlikeli bir durumdur. Çünkü genetik yapı, sağlıksız beslenme, hareketsiz yaşam tarzı gibi nedenlere bağlı ortaya çıkan diyabet, tüm gelişmiş ülkelerde; ölüm nedenleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Bu nedenle diyabetin erken teşhisi çok önemlidir.
Aileden Gelen Şeker'e Dikkat
Ailesinde şeker hastalığı olan, fazla kilolu, diabeti düşündüren şikayetleri olan bireylerin, en yakın zamanda kan şekerlerini ölçtürmeleri erken teşhis ve tedavi olanağı sağlayacaktır. Diyabetin erken teşhisi, diyabete bağlı olarak gelişebilen böbrek, kalp, göz, sinir ve ayak hastalıkları gibi hastalıkları ilerlemeden durdurabilmek, zararlı etkilerine karşı korunabilmek ve diyabetle yaşamayı öğrenebilmek açısından çok önemlidir. Erken dönemde fark edilmeyen veya tedavisi aksatılan diyabetin, kalp hastalığı, böbrek yetersizliği, görme bozuklukları, ayak yaraları gibi bazı istenmeyen sonuçları hayati riskler oluşabilmektedir.
Sağlığınızdan emin olmanız yararınıza olacaktır...

Açlık kan şekeri ölçümü ve diğer tetkiklerle, şeker hastası olup olmadığınızı öğrenebilir, yılda bir kez yaptıracağınız check-up ile her zaman sağlığınızdan emin olabilirsiniz. Şeker hastası olduğunuz belirlenirse, hastalığın kontrol altında tutulması gerekir. Bunun için kontrol ve tedavinizi doktorunuzun önereceği şekilde, yaşam boyu, düzenli olarak sürdürmelisiniz.
Diabet Tedavisi
Diabet tedavisinin başlıca parçaları; eğitim, beslenmenin ayarlanması, egzersiz, ilaç tedavisi ve kendi kendinize kan şekerinin ölçülmesinden oluşmaktadır.

Şeker hastalısı olduğunuzu öğrendikten sonra neler yapmalısınız?

· Diet, egzersiz ve ilaç planlarınızı doktorunuzun önerileri doğrultusunda birebir uygulayın.
· Kan şekerinizi sık sık ölçtürün, mümkünse evde kendi kendinize ölçüm yapabileceğiniz şeker ölçüm cihazlarından edininiz.
· Tansiyonunuzu sık sık ölçtürün. Çünkü, şeker hastalarında yüksek tansiyon sık rastlanmakta ve şeker hastalığınında kendisi hipertansiyona neden olabilmektedir. Yüksekse, düşürmek için gerekenleri öğrenin.
· Her yıl tam bir göz muayenesinden geçin.
· Her üç ayda bir idrar tahlilinizi yaptırın.
· Böbrek hasarlarının belirlenmesi için kan ve idrarınızda gerekli testleri yaptırın. Böbreklerinizi korumak için yapmanız gerekenleri öğrenin.
· Kan yağlarınızı ölçtürün. Yüksekse, nasıl düşürüleceğini öğrenin. Verilen tedaviyi aynen uygulayın.
· Her altı ayda bir, kalp-damar hastalıkları için muayene olun.
· Sinir hasarlarına ait yakınmalarınız varsa, bu durumu doktorunuza bildirin.
· Ayaklarınızı ve derinizi her gün kontrol edin. Bir sorun varsa, dermatoloğa başvurun.
· Gebeyseniz veya gebe kalmayı planlıyorsanız, doktorunuza danışın. Sizin ve bebeğinizin karşılaşabileceği riskleri azaltmak için, kan şekerinizi gebelik öncesinde ve sırasında normale yakın değerlerde kalmasına çalışın.
· Sigara içiyorsanız, derhal bırakın, alkolden kesinlikle uzak durun.
· Diyabetin uzun dönemde yol açtığı hastalıklar konusunda mümkün olduğunca fazla bilgi edinin.
· Diyabetle yaşamayı kabullenin. Bu konuda zorluk ve sıkıntılar yaşıyorsanız, yaşam bir azap haline gelmişse, bir psikologdan yardım istemekten çekinmeyin.

Şeker hastası olan izleyicilerimiz, ramazanda oruç tutarken mutlaka iftar ve sahurda almanız gereken ilaçları ihmal etmeyin, fazla miktarda ve dietiniz dışında yemeklerden kaçının ve sık aralıklarla kan şekerlerinizi ve tansiyonunuzu ölçtürün.

Sağlıcakla kalın.

Uz.Dr. Ahmet BİLİCİ
Güncelleme Tarihi:24/04/2019
Yayınlama Tarihi:31/05/2005
Okunma Sayısı:27861
Soru sor