Şeker hastalığı belirtilerine dikkat

Şeker hastalığı belirtilerine dikkat

Diyabet dediğimiz şeker hastalığı vücudun insülin üretim veya kullanımındaki bozukluk sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Karakteristik bir hastalıktır ve kan şekeri yükselmesi anlamına gelmektedir. Midenin arka tarafında pankres adı verilen bir bez bulunmaktadır. Bu bez vasıtasıyla vücutta kan şekerini dengede tutmaya yarayan insülin hormonu salgılanır. Bu hormonun az salgılanması ya da salgılanmaması ile hücrelere enerji veren şeker hücreye girmemeye başlar. Hücreye giremeyen şeker kanın içerisinde depolanmaya başlayacaktır. Bu vesile ile kan içerisinde olması gereken şeker miktarı gerekenden çok daha fazla artar. Bu biriken fazla şeker diğer tüm hücrelerin de zarar görmesine sebep olur.

Şeker Hastalığında Belirtiler

Şeker hastalığının bir takım belirtileri vardır. Ciltte kurumalar aşırı susama, çok fazla su içme isteği, iştahın açılması, çok fazla tuvalete gitmek, vücuttaki yaraların geç iyileşmesi, sürekli halsizlik hali, bulanık görme, zayıflama gibi belirtileri olmaktadır. Diyabet hastalığı 2 tip şeklindedir. Bunlar Tip 1 ve Tip 2 şeklinde adlandırılmaktadır. Tip 1 diyabette genel olarak çocuk yaşlarda 35 yaş altı başlamaktadır. Pankreasta insülin üretmekte olan hücrelerin harap edilmesi ile kendisini belli eder. Bununla beraber vücutta insülin üretilmez. İnsülin olmadığı müddetçe kan şekeri yüksek halde kalmaktadır. Tip 1 tedavisinde vücutta eksik olan insülin hormonunun dışarıdan yerine koymak gerekir.

şeker hastalığı


Tip 2 diyabette pankreastan kana yeterince insülin sağlanmaması veya üretilmiş olan insülinin vücutta yeterli etkiyi gösterememesi ile kendisini belli etmektedir. En sık görüleni Tip 2'dir. Genel olarak 35-40 yaşlar sonrası ortaya çıkmaktadır.

Tedavi Süreci

Şeker hastalığı tedavisinde amaç kan şeker düzeyini normal seviyelerde tutmaktır. Hasta öncelikle doktor kontrolü altında perhize girmektedir. Hasta yaşına göre ideal kilosuna getirilir. Doktor uygulatacağı perhizin yanında insülin tedavisini uygun görecektir. İnsülin vücuttaki kan şekerini ayarlamakta ve dengede kalmasını sağlamaktadır. Özel Meltem Hastanesi Dahiliye bölümü uzman doktorları şeker hastalığına karşı en etkin tedavi yöntemlerini kullanmaktadırlar.

Güncelleme Tarihi:18/07/2019
Yayınlama Tarihi:14/02/2014
Okunma Sayısı:9220
Soru sor