Anasayfa»Haber»Kulak Cinlamasinin Altinda Baska Hastaliklar Olabilir

Kulak Çınlamasının Altında Başka Hastalıklar Olabilir - Özel Meltem Hastanesi

Kulak Çınlamasının Altında Başka Hastalıklar Olabilir


Kulak çınlaması, diğer adıyla kafa çınlaması toplumumuzda oldukça sık bir şekilde görülmektedir. Kulak çınlaması dediğimiz olay direkt bir hastalık değildir. Farklı sağlık sorunlarının tetiklediği bir problemdir. Kulak çınlaması dediğimiz olay yaşa bağlı olarak işitme kaybı veya kulak yaralanmaları ile ortaya çıkabilir. Yine aynı şekilde dolaşım sistemindeki bir hastalığın neticesinde de ortaya çıkabilir. Kulak çınlaması, bu çınlamanın kontrol altına alınmasıyla ile tedavi edilebilir. Bunun için de kulak çınlamasına sebebiyet veren sorunun bulunması gerekmektedir. Doktor muayenesi ile anlaşılabilecek durum sorunun niteliğine göre tedavi yöntemi uygulanmasını gerektirecektir.

Hiçbir dış ses olmadan kulağa gelen sesler, kulak çınlamasının en belirgin özelliğidir. Kulakta vızıltı, çınlama, ıslık, tıslama sesine benzer sesler oluşmaktadır. İşitme kaybı ton açısından farklılığa göre değişmektedir. Bazı durumlarda ses kulağa oldukça fazla gelir. O kadar gürültülü bir seste konsantre sorunu yaşanabilmektedir. Hatta neticesinde duyma kaybı bile yaşanabilmektedir. Kulakta kirin birikmesi kulak çınlamasına negatif katkı sağlar. Kulak kanalı içerisindeki fazla pislikler iç sesleri büyütme ve dış sesleri duyma kaybına neden olmaktadır.

Kulağın Çınlama Sebepleri

İç kulağın iç kısmında bir elektrik yükü taşınmaktadır. Mikroskobik kıllar duyu hücrelerinin hemen üzerinde bir kenar oluşturmaktadır. Eğer bu kıllar sağlıklı olursa ses dalgalarının yarattığı basınca uygun bir şekilde hareket ederler. Hareket bu hücreleri tetikler. İşitme hücresi aracılığı vasıtasıyla elektriksel boşalım sağlanır. Beyin bu gelen sinyalleri ses olarak algılar.

kulak çınlaması

Şayet kulağın iç kısmındaki ince kıllar bükme veya kopma gösterirse sürekli bir hareket hali ile rastgele bir şekilde hareket haline geçerler. Bu yükleri elinde tutamayan işitme hücreleri beyne rastgele gürültü akımı yapmaktadırlar.

İç kulağın içerisinde işitme hücrelerinde meydana gelen hasar ile bazı durumlar yaygın olarak görülür. Örnek vermek gerekirse yaşla alakalı duyma yitimi olabilir. Bu durum ortalama 60 yaş civarında başlamaktadır.

Sebep ne olursa olsun doktor muayenesi ile birlikte durumun anlaşılması ve tedavi önemlidir. Özel Meltem Hastanesi Kulak Burun Boğaz bölümü uzman doktorları kulak çınlamasının sebeplerini bularak gerekli tedavi yöntemlerini uygulamaktadırlar.

Okunma Sayısı : 2106

Bölüm Doktorları: Yrd. Doç. Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi, Op. Dr. Gökalp Dizdar
Ayır

Bu makale sizi bilgilendirdi ise
paylaşarak diğer hastalara destek olabilirsiniz

Ayır