Kronik bronşite karşı dikkat

Kronik bronşite karşı dikkat
Günümüzün sessizce başlayıp ilerleyen, yıllarca devam eden ve neticesinde ağır solunum yetmezliğine sebep olan bir hastalıktır. Uzun bir süre zarfında ara ara yinelemelerle aylar süren öksürük ve balgam sıkıntısı olan bir hastaya doktor muayenesi ile kronik bronşit tanısı koymak mümkündür. Günümüzde oldukça sık karşılaşılan akut ve kronik bronşit tedavisi yapılmadığı müddetçe büyük hastaya sıkıntılar verecektir.

Kronik Bronşit Nedenleri Nelerdir?


Kronik bronşitin nedenleri
tam olarak belirlenememiş olmakla birlikte bu hastalığa zemin hazırlayan bazı etkenlerin olduğu düşünülmektedir. Bunlar hava kirliliği, sigara dumanı, solunum yolları enfeksiyonu olarak görülebilir. Bu etkenler yalnızca bronşit değil, pek çok solunum yolu hastalıklarına sebebiyet verebilmektedir. Hastalığın gelişmesinde kötü alışkanlıkların ve kötü çevresel faktörlerin olduğu düşünülmektedir.
kronik bronşit

Hava kirliliği, sigara dumanına belirli bir enfeksiyonun eklenmesiyle bronş mukozasının hastalanmasına olanak sağlar. Özellikle sanayi bölgelerinde oldukça sık olarak görülmektedir. Aseton, amonyak, asetik asit, hidroflüorik, hidroklorik asit, hidrojen sülfür, kükürt dioksit ve metal buharları son derece zararlıdır. Kronik Bronşit Belirtileri Nelerdir?Hastalığın en önemli belirtileri kuru veya balgamlı öksürüktür. Ancak balgam yutağa gelince dışarı atılmak yerine yutulabilmektedir. Solunum zorlaşmıştır ancak ateş çok yüksek değildir. Bronşların hava geçişini sağlayan iç boşluğu bir taraftan eksüda ve mukoza salgısının artarak birikmesi diğer yandan bronş duvarının damarlardan sızan sıvı sebebiyle şişerek kalınlaşması sonucu önemli ölçüde daralma gösterir. Esnekliği azalan bronşlar solunum sırasında yeterince genişleyemez hale gelir. Bu tip değişimler solunum hareketlerine karşı direnen bir güç meydana getir. Akciğerlere giren hava akımı aşırı bir şekilde sınırlanır ancak dinlenme sırasındaki gereksinimi sağlayabilecek hale gelir.
Bronşların daralması sonucu solunum güçlüğü meydana gelir. Hasta kolay yorulur ve solunumu hırıltılıdır. Göğüs bölgesinde sertlikler meydana gelir.
bronşit tedavisi

Kronik Bronşit Tedavisi Nasıldır?
Öncelikle uzman bir doktora başvurulmalı ve izlenecek tedavi yöntemi doktor vasıtasıyla öğrenilmelidir. İlk olarak hastadan sigarayı bırakması istenmektedir. Hastalığın en büyük nedenlerinden biri sigaradır ve çok önemlidir. Ayrıca hiçbir şekilde sigara dumanına da maruz kalınmamalıdır. Yine tozlu ve kirli havadan uzak durulmalı sağlıklı beslenmeye dikkat edilmelidir. Uzman doktor tedavi süresince solunum yollarını genişletici ve balgam söktürücü ilaçların yanında yine uygun gördüğü iltihap giderici ve antibiyotikleri hastasına önerecektir. Tedavi süresince uzman doktor en etkin yolları kullanarak hastanın sağlığına kavuşmasına yardımcı olacaktır.Özel Meltem Hastanesi Dahiliye (İç Hastalıkları) Bölümü uzman doktorları bronşit hastalığı ile karşı karşıya gelmiş kişilere en etkin tedavi yöntemlerini uygulamakta ve kişinin sağlığına yeniden kavuşmasına yardımcı olmaktadırlar.
Güncelleme Tarihi:24/04/2019
Yayınlama Tarihi:29/11/2013
Okunma Sayısı:14657
Soru sor