Kansızlık belirtilerine dikkat

Kansızlık belirtilerine dikkat

Dünyanın neredeyse %30?luk kısmında rastlanan ama ciddiye alınmayan kansızlık yani diğer adıyla anemi kişinin gündelik yaşamını ve yaşam standardını düşürmektedir. Kansızlık için yalnızca demir haplarına sarılmak son derece yanlıştır. Kansızlığın bazı ciddi rahatsızlıkların da habercisi olduğu unutulmamalıdır. Kansızlık için mutlaka gerekli tedavi yöntemi uygulanmalıdır. Bilinçsizce alınacak ilaçların etkisi olmayacağı gibi negatif etki ortaya çıkarıp hastayı daha da zor durumlara sürüklemesi olasıdır.

Kansızlığın Görülme Nedenleri

Anemi, bazı belirtiler ile kendisini gösterir. Örnek vermek gerekirse, sağlıklı beslenmeyen bir kişide kansızlığın görülme oranı yüksektir. Vücudun gereksinim duyduğu besinler mutlak suretle alınmalıdır. Kan yıkımındaki artış da kansızlık nedenlerindendir. Her gün ortalama 250 milyon civarında alyuvar dalakta parçalanmakta ve yok olmaktadır. Böyle her gün yok edilen alyuvar sayısı kadar yeni alyuvarlar üretilerek dolaşıma aktarılmaktadır. Ortalama ömrü 120 gün olan bir alyuvar öldüğü takdirde onun içerisinde mevcut olan demir yeni bir alyuvar yapımı için kullanmaktadır. Kan yapımında kullanılan vitamin ve elementler yeterli ölçüde değil ise yıkım-yapım dengesi bozulmaya uğrayacaktır. Bu şekilde kansızlık yani anemi kendisini gösterecektir. B12 vitamini, demir, folit asit eksikliği aneminin diğer sebeplerindendir.

Kansızlık Belirtileri

Kansızlık belirtileri; hemen yorulma, halsizlik, baş dönmesi, çarpıntı, nefes alıp vermede zorluk, yüz göz ve avuç içerisinde solgunluk, iştahsızlık, dikkat toplamada güçlük çekme, üşüme gibi belirtiler kendisini gösterir. Demir eksikliğinden ortaya çıkan kansızlık vakalarının pek çoğunda kansızlık belirti göstermez. Fakat yapılacak kan tahlilleri sonucunda teşhis konabilmektedir.

Kansızlık Tedavisi

Yukarıda saydığımız belirtilerin biri veya bir kaçı birlikte görülüyorsa mutlaka bir dahiliye uzmanına görünmek gerekir. Kansızlık çeşidi ve altta yatan sebebine göre tedavisinde farklılık gösterebilir. Örneğin bir hastada demir eksikliği gözlemlenmiş ise sadece demir eksikliği tedavisi ile sınırlı kalınmamalıdır. Demir eksikliğinin altında yatan nedenler bulunmalı ve onlar ortadan kaldırılmalıdır. Doktor tedavisi ile uygulanan ilaç yöntemi hemoglobin düzeyini yavaş yavaş normale getirecektir. Fakat genellikle kemik iliğinde bulunan demir depolarını doldurmak maksatlı tedavi 6-12 ay aralıksız devam edilmesini gerektirir.

Doktor, ilaçla tedaviye başladıktan sonra kişiye bir beslenme listesi sunar. Bu öneriler ile destek ilaç tedavisi ışığında kan sayımı iki ay içerisinde normal boyutlara ulaşacaktır. Özel Meltem Hastanesi İç Hastalıkları bölümü uzman doktorları kansızlık teşhis ve tanısı ile birlikte hastaya en uygun tedavi yöntemlerini uygulamakta ve kişinin kansızlık sorununu ortadan kaldırmaktadırlar.

 

 

Güncelleme Tarihi:26/04/2019
Yayınlama Tarihi:27/12/2013
Okunma Sayısı:8889
Soru sor