Grip tedavi edilmediğinde bakın hangi hastalıklara neden oluyor

Grip tedavi edilmediğinde bakın hangi hastalıklara neden oluyor

Grip deyip geçmeyin! Dünya çapında istatistiklere bakıldığında dünya nüfusunun büyük bir bölümü grip hastalığı riski altındadır. Bu oran her yıl ölçümlendiğinde ortalama 600 milyon kişi grip hastalığına yakalanmaktadır. Grip hastalığının oluşmasına en büyük etken ise mevsim geçişlerinde yaşanmaktadır.

Halk arasında ?İlaçla 7 gün, ilaçsız 1 hafta? şeklinde yorumlanan grip tedavi edilmediği takdirde birçok hastalığa davet çıkarmaktadır. Bu hastalıkların başında da gribal enfeksiyon,  zatürre hastalığı  ve menenjit gelmektedir.  Yine genel olarak dünyada yaygın hale gelen grip hastalığından her yıl tam 500 bin kişi tadavi edilmediği için hayatını kaybediyor.  Gribe bağlı olarak ortaya çıkan bu hastalıklar nedeniyle her yıl yaklaşık 500 bin kişi hayatını kaybediyor. Meltem Hastanesi Dahiliye ? İç Hastalıkları Bölümü'nden Uz. Dr. Çetin Yücesoy, mevsim geçişlerinde sık rastlanan grip hastalıklarına karşı atılması gereken adımlar hakkında önemli bilgiler verdi.

Ellerinizi düzenli olarak yıkamaya özen gösterin!

Sosyal hayatımızda, toplu taşıma araçlarını kullanırken, sokakta ya da bir alışveriş merkezinde karşılaştığımız bir arkadaşımızla tokalaşırken mutlaka sonrasında ellerin sabunla yıkanması gerekmektedir. Ellerde bulaşan grip hastalığı, bazı dönemlerde de yakın konuşma, öpüşme, hapşırma esnasında da tehlikeli bir şekilde bulaşabilmektedir. Aynı ortamda bulunan bireylerin dikkat etmesi gereken bir başka husus ise kişilerin aynı oda içinde öksürmeleri ve hapşırmaları durumunda gribin bulaşıcı olabileceğinin unutulmaması gerekmektedir.

Elinizdeki mendili tek sefer kullanın!

Gün içinde kullanılan mendiller cepte ve çantada saklanmaktadır. Bu durum grip riskini fazlasıyla arttırmaktadır. Grip yakın temasla bulaşan bir hastalıktır. Aynı havayı soluyan bireyler arasında öksürük, aksırık kolayca geçebileceği gibi gün içinde kullanılan mendillerde de grip enfeksiyonu kolayca nüksedebilmektedir. Kış ayları havada nem oranın artmasına neden olurken havada oluşan damlacıklar olarak nitelendirilen virüs ve mikroplar canlıdır ve diledikleri yerlere kolayca taşınabilme durumuna sahiptirler. Mendil kullanılarak aksırıp tıksırıldığında ya da öksürük olduğunda doğrudan mendille müdahale söz konusudur. Bu durum hijyen açısından oldukça önemlidir. Ancak dikkat edilmesi gereken husus bu mendilin defalarca değil tek sefer kullanılarak imha edilmesidir. Aksi halde grip virüsü kaçınılmaz olur.

Doktora danışmadan ilaç kullanmayın!

Grip hastalıklarından yapılan yanlışlardan biri de bilinçsiz ilaç kullanımıdır. Bilinçsiz kullanılan ilaçlar grip hastalığında şikayetlerinizi azaltmaz. Grip hastalığı risk grubunda yer alan erişkinler, 65 yaş üzerindeki bireyler ve çocuklarda; zatürre, bronşit, burun iltihapları ve kulak enfeksiyonları gibi hastalıklara neden olabilmektedir. Bu noktada risk grubu altında yer alan bireylerin, Kasım ve Mart ayını kapsayan süre içinde önlem almaları gerekmektedir. Grip erken teşhis ile kontrol altına alınmadığı takdirde larenjit, sinüzit, orta kulak iltihabı, farenjitin gibi hastalıkları beraberinde getirebileceği gibi zatürre, menenjit, beyin ve kas iltihabı gibi ölümcül sonuçlara neden olan hastalıkları da beraberinde getirir. Bu yüzden sıradan ilaç kullanımı yerine doktor kontrolünde alınabilecek ilaçlarla tedavi yöntemleri ile grip hastalığı aşılabilir.

Bağışıklık Sisteminin güçlenmesi için Grip Aşısı yapılmalıdır

Ülkemizde henüz yaygın hale gelmeyen Grip aşısı, grip salgınından önce yapılması gerekmektedir. Bu konuda henüz bilinçlenmeyen bireyler için grip aşısı güçlenme ve virüse karşı koyma açısından önem taşımaktadır. Bağışıklık sisteminin güçlenmesi

Grip aşısı olmak çoğu zaman, zatürre ve menenjit gibi hastalıklara karşı bireyi koruma altına alır. Grip aşısının sağlıklı koşullarda yapılması için  kişiyi korunabilir. 6 yaş altı çocuklar ve 65 yaş üstü erişkinlerin, herhangi bir kronik hastalıkları olmaması gerekmektedir. KOAH, diyabet ve kalp hastaları için grip aşısı önemlidir. Bu gruba giren hastaların aşı olması grip hastalığının önüne geçilmesinde önemli rol oynamaktadır.

Gripten korunmak için ne tür önlemler alınması gerekmektedir;

  • Grip virüsünün yayılmaması için el temizliği oldukça önemlidir. Ellerin sık sık yıkanması gerekmektedir. Bol su ve sabun ile 2 dakika boyunca ellerin yıkaması, grip mikrobunun bulaşmasını aza indirgemektedir.
  • Sadece kendi el temizliğimiz yetmez. Evde yaşayan tüm aile bireylerin el temizliğine dikkat etmesi gerekmektedir. Aile içinde özellikle çocuklara el yıkama alışkanlığı kazandırmak büyük bireylere düşmektedir.
  • Eğer gün içinde konum ve koşullara bağlı olarak eller yıkanamadıysa ellerimizi yüzümüze, gözlerimize ve de ağzımıza dokundurmamız gerekmektedir.
  • Özellikle ev hanımlar ve mutfakta çalışanlar için mutfak tezgahı, lavabo gibi yüzeyler hijyenik tutulmalıdır.  
  • Tuvalet ve lavabolar virüsün en yaygın olduğu alanlardır. Bu yüzden bu alanlarda çamaşır suyu ile temizlik yapılması gerekmektedir.
  • Herhangi bir gribal enfeksiyon geçiren bireylerin kullandıkları eşyalara dokunmamaları, atılacak eşyaların derhal imha edilmesi de önem taşımaktadır.

Görüldüğü üzere grip hastalığı hayatımızda büyük önem taşımaktadır. Grip hastalığına karşı gebelerin ve anne adaylarının da hassas olmaları gerekmektedir. Tedavi edilmediği takdirde grip ciddi bir hastalık olarak beraberinde başka hastalıkları da getireceği unutulmamalıdır.

Güncelleme Tarihi:24/06/2019
Yayınlama Tarihi:20/10/2017
Okunma Sayısı:974
Soru sor