Epidural anestezi ile doğum daha kolay

Epidural anestezi ile doğum daha kolay

Özel Meltem Hastanesi Jinekoloğu Op. Dr. Nagehan Bilgili normal doğumun sezaryen karşısında gerilediğini ancak epidural anestezi uygulayan hastanelerin çoğalması ile doğum korkusunun ortadan kalktığını belirterek sezaryen artışının önüne geçmenin mümkün olduğunu söyledi.

Günümüzde insanlarda doğurma oranının düştüğünü ve bunun da sezaryen doğumlarını artırdığını dile getiren ve bu sezaryen doğumların bir takım olumsuz neticelerinin olduğunu belirten Op. Dr. Nagehan Bilgili, sezaryenin toplumsal, sosyolojik ve tıbbi nedenlerinin olduğunu ve bunları hep birlikte değerlendirmenin sağlıklı olacağını kaydetti.

Bebekler Daha İri Oluyor

Bebeklerin sezaryen doğumla daha iri doğduklarını söyleyen Op. Dr. Bilgili, “Türkiye’de sezaryen oranı %58’e dayanmış durumda. Normal doğumun önüne geçiş durumda. Son yıllarda ülkemizde sezaryen doğum oranı giderek artıyor. Sadece ülkemizde demek de yanlış olacaktır, dünyanın pek çok ülkesinde durum böyle. Daha iri bebekler dünyaya geliyor. Anne, gebelik esnasında iyi beslendiği, daha iyi vitaminler aldığı ilaçlar kullandığı için durum böyle oluyor. Bütün bu sebepler sezaryen oranındaki artışın da nedeni. Anne adayları, bir veya iki kez doğuruyorum, bunu da önceden belirlediğim gibi olmasını istiyorum diyor.” dedi.

Epidural Anestezi İle Normal Doğum Mümkün

Pek çok kadının normal doğum sürecinden korktuğunu belirten Op. Dr. Bilgili “Elbette doğum ağrılı bir süreç, anne adayı kendisini bu sürece hazırlamaz ise en ufak bir sızı da panikleyip sezaryen olsaydım keşke diyebiliyor. Bu durum sezaryen oranlarında artışa sebep oluyor. Ancak epidural anestezi uygulayan hastanelerin çoğalması ile annelerin bu korkusunu ortadan kaldırmak mümkün. Bu şekilde annelerin normal doğuma yönelmesi sağlanabilir. Anne adayının ağrısı olduğunda epidural anestezi uygulandığı takdirde bu korkuyu ortadan kaldırarak doğumu korkulu değil keyifli bir süreç haline getirmek mümkündür.” dedi.

Op. Dr. Bilgili doktoralara açılan tazminat davalarının da sezaryen artışında etkili olduğunu dile getirdi. “Doktorun kabahati olmasa dahi bebekte meydana gelebilecek en ufak sorun ailelerin mahkeme kapısını çalmalarına neden oluyor. Doktorların kendi hataları olmamasına karşın yıllarca mahkemelerde uğraşıp durabiliyorlar.” dedi.

Bu durumun sezaryen doğuma yönelimi artırdığını dile getiren Op. Dr. Bilgili, doğum süreci esnasında bebeğin kalp atışlarındaki ufak bir bozulmanın endişeye yol açarak sezaryene gidilmesine neden olabildiğini söyledi.

En Çok üniversite Hastanelerinde Sezaryen Yapılıyor

Sezaryendeki artışı önleyebilmek için Sağlık Bakanlığı'nın meslek örgütleriyle işbirliği yapması gerektiğini dile getiren Op. Dr. Nagehan Bilgili doğumhanelerde gereken koşulların da sağlanması gerektiğini söyledi. Dr. Bilgili şöyle devam etti, “Bu noktada önemli olan normal doğum için gerek hekim olsun gerekse aileye olsun teşvik sağlanmalı, normal doğum oranları artırılmalıdır. Hekime ceza keserek sezaryen oranlarının aşağıya düşmesi beklenemez. Özel hastanelerde doğumlar risksiz, gebelikler izlenerek çok kolay yapılabiliyor. Hastanelerde başa çıkılamayan riskli gebeler üniversite hastanesine yollanıyor. Bu durumda sezaryene yönelmesi son derece doğal hale geliyor. Üniversite hastanelerinde daha riskli gebeliklerin doğumu gerçekleştirildiğinden sezaryen oranlarında da artışın olması normal hale geliyor.” dedi.

Güncelleme Tarihi:24/07/2019
Yayınlama Tarihi:22/03/2016
Okunma Sayısı:9932
Soru sor