Çocuklarda kasık fıtığı (inguial herni)

Çocuklarda kasık fıtığı (inguial herni)
Çocukların %2'sinde gözlenir.Kasıkta ağlama, ıkınma veya öksürük sonrasında şişlik olup kaybolması şeklinde başlar.Giderek kalıcı hale gelir ve şişlik giderek artar.
İnguinal Herninin Oluşturabileceği Sorunlar : . Ağrı
. Beslenme bozukluğu
. Erkeklerde testis gelişme geriliği
. Fıtık boğulması
Fıtık boğulmasında ;
1.Huzursuzluk, ağrı olur
2.Şişlik kaybolmaz, giderek artar ve üstündeki deri kızarmaya başlar.
3.Önceleri yediklerini kusar daha sonra da sarı - yeşil kusmaları başlar.
4. Karında şişlik, kanlı kaka yapma ya da kaka yapamama olur.

Kasık fıtığı çocuğunuzun hayatını tehlikeye sokan bir durumdur 6 en geç 12 saat içinde (el ile redüksiyon) tecrübeli bir Çocuk Cerrahi Uzmanı tarafından düzeltilebilir. Bu zamanı geçmişse ya da düzeltilemiyorsa acil cerrahi tedavi gerekir.


Tedavi : Olası sorunları yaşamamak için tanı konduktan sonra en kısa sürede tedavisi yapılmalıdır.
Tedavisi cerrahi operasyondur.

Ameliyatı Engelleyen Durumlar : Çocuğun 3 kilogram altında olması
Çocuğunuzun ateşi, idrar yolu enfeksiyonu, öksürüğü veya ishalinin olması Ameliyatı öncelik taşıyan doğumsal kalp anomalisinin bulunması İleri derecede kansızlığı (Hb:9gr% altında) olması
Ameliyat Öncesi Hazırlık : Operasyondan 1 gün önce banyo yaptırınız Operasyon saatinden önce en az 4 saat su dahil hiçbir yiyecek ve içecek vermeyiniz. Anestezi Doktoru muayenesi için operasyon saatinden en az 30 dakika önce hastaneye geliniz.
Ameliyat Sonrası : Ameliyat sonrası çocuğunuzun odaya gelmesi yaklaşık 30-60 dakika sürmektedir. İlk geldiğinde anestezik gazların etkisi tam geçmediğinden 10-15 dk huzursuzluğu devam eder. Sizleri tanımaya başladıktan sonra sakinleşir ve uykuya dalar. Bu dönemde sakin sesle konuşmak, olabilecek kusma nedeniyle yan yatırmak yeterlidir. Ameliyat bölgesi lokal anestezik dediğimiz ilaçlarla uyuşturulduğu için yaklaşık 4-6 saat ağrısı olmayacaktır. Hastanede 1 saat kalmanız yeterlidir. Ameliyattan 3 saat sonra az ve sık olacak şekilde önceleri sıvı (Su, süt, meyve suyu) kusmaları olmazsa giderek daha yoğun gıdalar verilebilir. Evde mümkün olduğunca dinlenirse "ödem" dediğimiz ameliyat bölgesinde şişlik oluşmayacaktır.

Sıvı gıda almaya başladıktan sonra ağrı kesici şuruplarından vermeye başlayınız. Ameliyat sonrası ateşi olabilir, gerektiğinde ateş düşürücü ilaç verebilirsiniz. Pansumanın şeffaf bantın kenarlarında kalkma olmadığı sürece pansuman 7 gün boyunca değiştirilmeyecektir. 1 hafta sonra pansumanı açılarak normal banyo yapabilir.
Güncelleme Tarihi:26/04/2019
Yayınlama Tarihi:23/02/2009
Okunma Sayısı:12111
Soru sor