Burun kanaması nedir?

Burun kanaması nedir?

Burun kanamalarının sık rastlanan bir durum olduğunu söyleyen uzmanlar, basit gibi gözüken bazı burun kanamalarının ciddi nedenlere dayalı olarak da ortaya çıkabildiğini vurguluyor. Genellikle basit nedenlere bağlı ve kolayca durdurulan burun kanamalarının, ciddi nedenlere dayalı olarak da ortaya çıkabildiğini belirten uzmanlar, hipertansiyonun da burun kanamasına neden olduğunu bildirdi.

Çocuklarda daha sık görülüyor

Kulak-Burun-Boğaz Hastalıkları ve Baş-Boyun Cerrahisi Uzmanımız Opr. Dr. Ali Konukseven burun kanamalarının sık rastlanan bir durum olduğunu söyledi. Opr. Dr. Konukseven, burun kanamalarının çoğunlukla burnun içindeki damarların oldukça yoğun ve yüzeysel damarlara sahip olmasından kaynaklanabileceğini anlattı: 'Özellikle burun boşluğunu ikiye ayıran bölmenin ön kısmı buruna gelen damarların birbiriyle birleştiği ve bu damarların oldukça yüzeysel olduğu bir bölümdür.

Özellikle çocuklarda bu kısım hiçbir etki olmadan bile kanayabilir. Burun boşluğunun her iki kenarında bulunan ve 'konka' adı verilen etlerde damar açısından çok zengindir ve bazı kanamaların sebebidir. Burun kanamasının nedenleri ise hem lokal hem de genel sebeplerden kaynaklanıyor.

Lokal sebepler:
  -Burun içi iltihapları
  -Sinüzit
  -Buruna gelen darbeler
  -Çocukların burun karıştırmaları
  -Buruna sokulan yabancı cisimler
  -Burun içi ve sinüs tümörleri
  -Burunda kemik eğriliği
 -Alerjik rinit

Genel sebepler
  -Hipertansiyon
  -Kan Hastalıkları (Kanama`pıhtılaşma bozuklukları, lösemi vs.)
  -Bağırsak parazitleri
Özellikle şiddetli burun kanamalarında öncelikli olarak kanamanın durdurulması olduğunun altını çizen Opr. Dr. Ali Konukseven, hastanın muayene edilmesi gerektiğini de belirtti.

Konukseven, 'Birçok kez muayene ile sebep anlaşılır. Şüphelenilen sebebe göre tansiyon ölçülmesi, sinüzit filmlerinin çekilmesi, barsak paraziti araştırılması, kanama`pıhtılaşma testleri, kan hastalıkları ile ilgili testlerin ve tetkiklerin yapılması gerekir' dedi.

Nasıl tedavi edilir?

Opr. Dr. Ali Konukseven, birçok burun kanamasının kendiliğinden ya da hastanın burun ucunu tutması ve soğuk uygulaması ile durduğunu, ancak bu şekilde durmayan kanamaların doktor müdahalesini gerektirdiğini de söyledi. Kanamayı durdurmak için yapılabilecek müdahaleler:

  -Damarın yakılması
  -Tampon konulması
  -Damarların bağlanması

Hastanın kendi uyguladığı yöntemlerle kanamanın evde durdurulmasının mümkün olduğuna da değinen Opr. Dr. Konukseven, bu yöntemleri anlattı:

Evde kanama nasıl durdurulur?

'Hastanın ilk yapması gereken şey burun ucunu sıkıca tutarak başın öne doğru eğilmesidir. Eğer baş arkaya doğru eğilirse kanın genizden boğaza gitme ihtimali artar. Burun üzerine soğuk uygulaması da faydalıdır. Hatta hasta burun ön kısmına tampon görevini üstlenecek bir gazlı bez de koyabilir. Ancak hastanın kendi uyguladığı yöntemler kanamayı durdursa da mutlaka uygun zamanda bir uzmanına muayene olmalıdır'.

Güncelleme Tarihi:23/02/2019
Yayınlama Tarihi:12/05/2006
Okunma Sayısı:18202
Soru sor