Burun estetiği öncesi en önemli sorular

Burun estetiği öncesi en önemli sorular

Burun estetiği ameliyatı, burunlarından şekilsel veya işlevsel olarak memnun olmayan hastaların burunlarını yeniden şekillendirmek amacıyla yaptırdığı bir estetik ameliyatıdır. Bu ameliyatın diğer bir adı ise rinoplastidir.

Son yıllarda gittikçe yaygınlaşmasıyla birlikte maddi olarak çok uygun bir estetik ameliyatı haline gelmiştir.

Kimler Burun Estetiği Ameliyatı Yaptırabilir?

Burnundan işlevsel olarak memnun olmayan ve bununla birlikte nefes alırken zorlanma, burun tıkanıklığı, horlama gibi şikâyetleri olan veya şekilsel olarak burnun görüntüsünden rahatsız olan hastalar burun estetiği ameliyatı yaptırabilir. Ancak diyabet ve benzeri kronik hastalığı bulunan hastalara burun estetiği yapılmaması önerilir.

Ameliyat Sırasında Nasıl Bir Yol İzlenir?

Burun estetiği ameliyatında hastanın beklentileri esastır ancak bu beklentiler ameliyatı yapacak doktorun tavsiyeleriyle şekillenmelidir. Hasta ve doktor yapılacak ameliyat sırasında izlenecek yola beraber karar vermelidir.

Sigara veya Alkol Kullanımı Bir Sorun Yaratır mı?

Anestezi uygulaması sırasında bazın sorunlar yaratabilir ancak alkol, sigara vb. tütün ürünlerinin kullanımı ameliyattan 15 gün kadar önce kesilmelidir. Bu sayede bu tür ürünlerin olumsuz etkileri en aza indirilmiş olur.

Ameliyat Sonrası İyileşme Süreci Ne Kadar Sürer?

Kesin süre müdahalenin ağırlığına ve hastanın durumuna göre değişir ancak ortalama olarak ilk haftanın sonunda dikişler alınır ve yaklaşık bir ay sonra da morluklar geçer. Burun yapısının tamamen oturması ise 6-9 ay arası bir zamanda gerçekleşir.

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrasında Yapılmaması Gerekenler Nelerdir?

Burun ameliyatı sonrası ilk 10-15 gün yorucu, ağır aktivitelerden ve güneş ışınlarından kaçınılması gerekmektedir. Genellikle yeni burun ameliyatı olan hastalara koruyucu şapkalar kullanılması önerilir.  Bunlara ek olarak uyurken ve diş fırçalarken ameliyatlı bölgeye dikkat edilmesi gerekir.

Burun Estetiği Pahalı mıdır?

Gittikçe yaygınlaşan burun bu tarz estetik ameliyatlarda kesin veya ortalama fiyatlar verilmesi çoğu zaman yanıltıcı olabilir. Kesin bir fiyat almak isteyen hastaların bir uzmana başvurmaları gerekmektedir.

Genel Anestezi Kullanılır mı?

Çoğunlukla genel anesteziye başvurulur ancak ameliyat sırasında izlenecek yola göre lokal anestezi de kullanılabilir.

Ameliyat Sonrasında İlaç Kullanmak Gerekir mi?

Ameliyat sonrası oluşması muhtemel ağrılar için uygun ağrı kesiciler kullanılmaktadır.

Ameliyat Ortalama Kaç Saat Sürer?

Burun estetiği ameliyatları genelde ortalama 1-2 saat sürmektedir ancak ameliyat sırasında oluşabilecek bazı aksaklıklar bu süreyi uzatabilir.

Hangi Doktorlar Tarafından Yapılır?

Ülkemizde ve dünyada bu ameliyatı hem estetik cerrahları hem de kulak burun boğaz uzmanları yapmaktadır. Genelde hastalar doktor tercihi yaparken mesleki tecrübeleri ve tıbbi becerileri dikkate alınır.

Her Yaş Grubu İçin Uygun Bir Ameliyat mıdır?

Kişilerin burun yapısı genelde erişkinlik yaşlarının başında oturmaya başlar bu da ortalama 17-18 yaşlarına denk gelmektedir. Bu yaşlardan önce burun estetiği ameliyatı yapılması uygun değildir. Burun estetiği ameliyatı için herhangi bir üst yaş sınırı ise yoktur.

Ameliyatın Ne Tür Riskleri Vardır?

Her ameliyatta olduğu gibi burun estetiği ameliyatında da enfeksiyon riski vardır ayrıca bazı durumlarda hastalarda burun kanaması gibi sorunlarda görülebilmektedir. Bu tür sorunların oluşmasını en aza indirebilmek için ameliyat sonrası düzenli olarak doktor kontrolüne gidilmelidir.

Ameliyat Sonrasında Kalıcı İzler Oluşur mu?

Müdahalenin düzgün ve uzman ellerde yanlışsız yapıldığı durumlarda izlerin kalıcı olması mümkün değildir. Ameliyat sonrası oluşacak şişlikler için ise doktorlar tarafından uygun masaj teknikleri önerilmektedir.

Güncelleme Tarihi:18/04/2019
Yayınlama Tarihi:29/06/2016
Okunma Sayısı:13009
Soru sor