Bu belirtiler var ise karaciğer hastalığınız olabilir

Bu belirtiler var ise karaciğer hastalığınız olabilir

Karaciğer rahatsızlıkları tüm organizma üzerinde ağır etkiler oluşturabilir. Bu sebeple karaciğer rahatsızlıklarının ciddiye alınması gerekmektedir. Pek çok karaciğer rahatsızlığı anca belirli bir zaman geçtikten sonra kendini belli etmektedir. Karaciğer aldatıcı yönü, acı ve ağrı duyusunun olmaması ve herhangi bir belirti ya da işaret vermemesidir. Meydana gelen olası şikayetler belirsizdir.

Belirtilere Dikkat

Karaciğer rahatsızlıklarının kendine göre belirtileri mevcuttur. Bunlardan biri halsizliktir. Kronik bir halsizlik durumunda karaciğer rahatsızlığından şüphelenilebilir. Kişinin konsantrasyon bozuklukları da yine karaciğerden kaynaklanabilmektedir. Üstkarnın sağ tarafında baskı duygusu hissediliyorsa bu da karaciğer rahatsızlıklarına işaret olabilir. Kişinin dışkısında balçık rengi, koyu idrar var ise, kişide sürekli bir kaşıntı hali var ise bu da karaciğer rahatsızlığı olabilmektedir. Kişinin belirli yemeklerden mesela etten tiksinti durumu, iştah kaybı, kilo değişimleri, karında şişkinlik, mide bulantısı ve kusma, cilt ve gözlerde sararma, iç kanamalar, sıklıkla kendini gösteren eklem ağrıları yine karaciğer rahatsızlıklarının belirtilerindendir.

Bu tür belirtiler mevcut ise karaciğer değerleri gamma-GT, GOT, GPT ölçülür. Eğer bunlar yüksek ise karaciğerin maruz kaldığı muhtemel hastalıklar araştırmaya başlanmaktadır.

Risk Faktörleri ve Testler

Belirli risk faktörleri ortaya konarak araştırmalar buna göre yapılır. Hepatit B şüphesi bunlardan biridir. Buradaki en önemli değer HBs-antijenidir. Eğer kişide bu pozitif çıkarsa kişide Hepatit B vardır demektir. Yine Hepatit C şüphesi de risk faktörleri arasındadır. Hepatit C şüphesinin olması durumunda basit bir kan testi yapılabilir. Eğer bu test sonucu negatif çıkarsa kişide muhtemelen Hepatit B yoktur. Alkol hastalığı şüphesi de risk faktöründedir. Kişinin karaciğer değerlerinin ölçülmesi, hastanın gözlemlenmesi, sorgulanması, gerekli durumda bir alkol testinin yapılması uygundur.

Bir başka risk grubunda NASH şüphesi vardır. Alkole bağlı olmayan yağlı karaciğer iltihabında pek çok faktör bulunmaktadır. Gerekli testler yapılarak alkole bağlı karaciğer yağlanması veya alkole bağlı olmayan karaciğer yağlanması ayrımı yapılmalıdır. PSC dediğimiz risk grubunda çoğu zaman hastalığın teşhisine tek başına sağlayabilecek kan değerleri bulunamayabilir. En önemli nokta karaciğerin içindeki ve dışındaki safra yollarının muayene edilmesidir.  Ağızdan ince bağırsağa kadar inen endeskop ile kanalın daha iyi görüntülenmesi sağlanır. Otoimmün hepatit şüphesinde diğer karaciğer hastalıklarının, örneğin virüs hepatitlerinin olmadığını göstermek açısından yapılmaktadır.

Doktor Muayenesi ile Olası Karaciğer Hastalıklarını Erken Teşhis Edin

Yukarıda saydığımız risk gruplarından herhangi birisi kişide kendini gösteriyorsa acil önlem alınması gerekmektedir. Gerekli testler yapıldıktan sonra tam olarak bir tanı konulmakta ve yukarıdaki rahatsızlıklardan hangisi kişide mevcutsa ona göre tedavi süreci başlatılmaktadır. Özel Meltem Hastanesi Dahiliye (İç Hastalıkları) Bölümü uzman doktorları uyguladıkları testler ile kişinin muhtemel karaciğer rahatsızlığı olup olmadığını ortaya çıkartmaktadır. Yine uyguladıkları tedavi yöntemleri ile kişinin karaciğer rahatsızlıklarını ortadan kaldırmaktadırlar.

Güncelleme Tarihi:19/06/2019
Yayınlama Tarihi:14/11/2013
Okunma Sayısı:758814
Soru sor