10 adımda vitamin eksikliğinizi giderin!

10 adımda vitamin eksikliğinizi giderin!

Vitaminler vücudun tüm hücrelerinin, dokularının ve süreçlerinin normal sağlıklı çalışması ve hayati önemi olan organik besindir. İhtiyacınız olan tüm vitaminleri almak için çeşitli gıdalar içeren dengeli bir diyet yemek için önemlidir. Vitamin eksikliğinin belirtileri, vücudun vitamin alanlarını etkilediği alanlara bağlıdır. Birçok farklı vitamin vardır ve bir eksiklikten endişeleniyorsanız doktorunuza danışmalısınız.

10 adımda vitamin eksikliğinizi gidermek istemez misiniz? Vitamin kaynakları hakkında bilgiye mi ihtiyacınız var! Vitamin eksikliği nasıl giderilebilir? Her bireyde vitamin eksikliği var mı? Peki, doğal yollarla alınan vitaminlere takviye vitamin gereksinimine ihtiyaç var mı? İşte Özel Meltem Hastanesi Dahiliye Bölümü’nden Uzm. Dr. Çetin Yücesoy, vitamin eksikliği ve 10 adımda vitamin eksikliğinin nasıl giderileceği yönünde önemli bilgiler veriyor.

10 adımda vitamin eksikliğini nasıl gidereceğiniz konusunda adım adım bilgiler. Yumurta, et, süt ürünleri ve balık, özellikle istiridyeler ve yağlı balıklar da dahil olmak üzere hayvansal ürünler, vitaminin tek doğal kaynağıdır. Aşağıda yer alan uygulama ve tespitler sayesinde sizlerde vitamin eksikliğinizi giderebilirsiniz.

Görme problemleri neden yaşanır?

Vitamin eksikliği problemleri arasında listemizin ilk başında görme problemleri yer almaktadır. Görme sorunlarında en önemli vitamin eksikliği A vitamini eksikliğidir. A vitamini özellikle de gece görmede çok etkilidir. A vitamini eksikliği gözde kseroftalmi’ye neden olabilmektedir. Görme bozukluklarını gidermenizde etili olabilecek A vitamini vitamin eksikliği konusunda ilk adımınız olsun.

Uzun süreli yorgunluk neye işaret!

Çalışma hayatı, iş hayatı ya da ev hayatı sürekli yorgunluk, zihinde yorgunluk, fiziksel ve dengesizlik hangi vitamin eksikliğinden kaynaklanıyor biliyor muydunuz? Yorgunluk durumları B1 vitamininin eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Yorgunluk ve enerjik olma durumları tamamıyla beyin üretimi ile alakalıdır. Bu nedenle B1 vitamini eksikliğini gidererek uzun süreli yorgunluğunuzu atabilirsiniz.

Dil ve deride çatlaklar neden olur?

Dil ve deri hastalıkları bunun yanında çatlakların neden varlığını sürdürdüğünü merak ediyorsanız ve hangi vitamin eksikliği nedeni ile oluştuğunu bilmiyorsanız hemen belirtelim. B6 vitamini eksikliği dil, deride çatlama ve sinir sistemini doğrudan etkilemektedir. B6 vitamini eksikliği olan kişilerde yaraların iyileşme süreci yavaş olur. Egzama, deride döküntü, kızarıklık, kaşıntı, mantar hastalıkları temel nedeni B6 vitamini eksikliğidir. Sizlerde B6 vitamini eksikliğini gidererek kendinize yeni bir dünyanın kapılarını aralayabilirsiniz.

Kansızlık neden olur?

Kansızlık diğer adı ile anemi hastalığı vitamin eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Folik asit B vitamini eksikliği nedeni ile oluşmaktadır. Kansızlığın olduğunu saptamak için ellerinize ve avuçlarınıza bakabilirsiniz. Avucunuzda beyaz ve kırmızı benekler kansızlığın işaretidir. Folat ya da B9 vitamini eksikliğini gidererek kansızlık neden olur sorununa çözüm bulabilirsiniz.

Zihinsel yorgunluk hangi vitamin eksikliğinden kaynaklanıyor?

Zihinsel yorgunluk iş ve çalışma hayatına bağlı olarak değerlendirilse de aslında zihinsel yorgunluğun asıl nedeni B12 vitamini eksikliğidir. B12 vitamin eksikliği zihinsel yorgunluğun belirtisidir. Zihinsel yorgunluk, düşüncelerin birbirine karışmasına, çeşitli becerilerin zayıflamasına, iletişim sürecinin daha geç olmasına neden olabilmektedir. Bunun yanında dikkat ve konsantre olamama gibi durumlarda söz konusu olabilmektedir.

Ciltte kolayca oluşan çürük ve morarmaların nedeni!

Bazen bazı vücutlarda ve tenlerde çürük ve morarmalar çok hızlı bir şekilde oluşabilmektedir. Genellikle bu çürük ve morarmaların temel sebebi C vitamini eksikliğinden dolayı kaynaklanmaktadır. Vücudumuzda adı kolajen olarak geçen işlev C vitamini eksikliği nedeni ile üretim fonksiyonlarını ertelemektedir. Çürük ve morarma nedenini C vitamini eksikliğini gidererek başa çıkmanız mümkündür.

Kemik ağrıları neden olur?

Kemik ağrılarının nedeni tam anlamıyla D vitamini eksikliğinden kaynaklanmaktadır. İnsan iskeletinde kemik ağrısı zamanla kemir erimesi gibi durumlarla da karşı karşıya kalabilmektedir. Kemik ağrıları ve erimelere karşın D vitamini eksiğinizi gidererek kemik ağrılarınızı giderebilir, buna bağlı, kemik erimesi ve halsizlik sorunlarını da ortadan kaldırabilirsiniz.

Kas kaybı nedenleri?

Vitamin eksikliğinin tanımlanması ve uygulanması vücudumuzda pek çok sorunu arka plana atmaya yetmektedir. İnsanların kas kaybı nedenleri ve çoğu zaman kaslarda meydana gelen zayıflık ve de güçsüzlük yine vitamin eksikliğinden kaynaklanan bir durumdur. Kas kaybı nedenleri için E vitamini olmamasından dolayı kaynaklanmaktadır. Kas kaybı sorunlarınız için E vitamini eksikliğinizi gidererek daha güçlü kaslara sahip olabilirsiniz.

Aşırı kanamalara karşı çözüm!

İnsan vücudu birbirinden farklıdır. Ancak ortak paydaları oldukça fazladır. İnsan vücudunda biriken kanlar ya da kanamalar çoğu zaman belli bir vitamin eksikliği nedeni ile ortaya çıkmaktadır. Peki, K vitamini eksikliğinde meydana gelen aşırı kanamalar daha çok hangi koşullarda meydana gelmektedir. Özellikle kadınlarda Regl kanamaları,  diş eti kanaması, burun kanamaları, ayak ve el parmaklarında kanamalar, dışkı ya da idrarda kan olması durumunda ortaya çıkabilmektedir.  K vitamini eksikliğini gidererek kanamalara karşı önlem alabilirsiniz.

Saç ve tırnaklarda görülen cansızlık nedenleri?

Saç ve tırnaklarda görülen cansızlığın altında da yine vitamin eksikliği yatmaktadır. Bu sorunu gidermenin yöntemi ise H vitamini eksikliğinin giderilmesi durumudur. Saç diplerinde oluşan, kepekler, saçlarda dökülme, kırıklar, tırnaklarda cansızlık, çabuk eğilip bükülme, kırılma ve çeşitli lekelerin oluşması durumu kuşkusuz H vitamini eksikliğinden kaynaklanmaktadır.

Sizlerde 10 adımda vitamin eksikliğinizin farkında olabilir ve tedavi olabilirsiniz. Vücutta bulunan vitamin eksikliklerini gidererek yaşam kalitenizi arttırabilirsiniz. Görme problemleri, yorgunluk ve halsizlik, deride oluşan çatlaklar, kansızlık, zihinsel yorgunluk, ciltte çürük ve morlukların oluşması, kemik ağrıları, kas kaybı şikayetleri, aşırı kanamalar, saç ve tırnaklarda görülen cansızlık gibi daha bir çok nedenin altında vitamin eksikliği yer almaktadır.

Güncelleme Tarihi:19/06/2019
Yayınlama Tarihi:08/01/2018
Okunma Sayısı:981
Soru sor