Yenidoğan yoğun bakım

Yenidoğan yoğun bakım

Yenidoğan Yoğun Bakım

24 saat pediatri uzmanları ve yeni doğan yoğun bakım hemşirelerin görev yaptığı bu ünitemizde; özel küvözler, solunum cihazı (ventilatör), açık yataklar, süt sağma cihazı, monitör, kan gazı, infüzyon pompası, fototerapi cihazı gibi özel cihazlarla yeni doğan sorunlu bebeklere yaşam desteği verilmektedir. Ayrıca bebek nakillerinde ambulansa konulabilen mobil küvöz ünitesi mevcuttur.

Yeni doğan dönemi ve önemi

Hayata sağlıklı bir nefesle başlamak tüm yeni doğan bebeklerin hakkıdır. Ülke şartlarından veya özel şartlardan dolayı bazı bebekler böyle bir şansa sahip olamamaktadır. Ülkemizde yapılan istatistiklere göre, çocuk ölümlerinin yarısını yeni doğan bebek ölümleri oluşturmaktadır.

Bu bakımdan bebeğin dünyaya geldiği ilk 28 günü kapsayan ve yeni doğan dönemi olarak adlandırılan bu dönem, riskli olarak dünyaya gelmiş bebeklerin yaşamlarını devam ettirebilmeleri açısından büyük önem taşımaktadır. Bu ise ancak özel bakım ile mümkündür. Hastanemizde bebeklerin ihtiyacı olan bu özel bakım, Yeni Doğan Yoğun Bakım Ünitesinde gerçekleştirilmektedir. 

Doğum öncesi ve doğum sonrası, hem anne sağlığı hem de bebek sağlığı açısından, doktor gözetiminde bulunulması çok önemlidir.

Ünitemiz her türlü gerekli laboratuar desteğine sahip olup;

  • Solunum problemi olan bebeklerin bakımı,
  • Riskli gebeliklerden doğan ( şeker hastası, yüksek tansiyonlu, böbrek
  • yetmezliği, kan uyuşmazlığı veya gebelik zehirlenmesi gibi) bebeklerin bakımı,
  • Doğumda oksijensiz kalan (asfiktik) bebeklerin takip tedavisi,
  • Akciğeri henüz olgunlaşmamış bebeklere akciğer geliştirici maddenin (surfaktan) solunum cihazı desteğinde uygulanması,
  • İnfeksiyonlu bebeklerin takip ve tedavisi,
  • İleri yaşta veya çok genç annelerin bebeklerinin takip ve tedavisi,
  • Sarılıklı bebeklerin fototerapisi / takibi ve kan değişimi gibi hastalıklar bu bölümümüzde tedavi edilmektedir.
Güncelleme Tarihi:20/06/2019
Yayınlama Tarihi:08/08/2011
Okunma Sayısı:2672
Soru sor