Selülit tedavisi

Selülit tedavisi

Kadınların kabusu olan selülit; deride portakal kabuğu görünümlü ve çukurcuklarla seyreden, deri ve yağ dokusunda oluşan düzensiz görünümü tanımlayan genel bir kavramdır. Özellikle kadınlarda görülen, sıklıkla uyluk bölgesi, kalça ve karın bölgesindeki deri altı yağ dokusunun bölgesel olarak metabolik bozukluğu olarak tanımlanabilir. Ancak şişmanlık veya obezite ile kesinlikle karıştırılmamalıdır.

Selülite neden olan birçok faktörün olduğu düşünülmektedir. Selülitler; kronik venöz (toplardamarlardaki kan basıncı) yetersizlik ve varislerle beraber seyredebilmektedir. Oluşan bu durumda deride ince ve kalın kılcal damar çatlamaları göze çarpar. Kan ve lenfatik dolaşım bozukluklarının selülite neden olduğu yadsınamaz bir gerçektir. Bu sebeple uygulanan tedavinin bir bölümünü, dolaşım bozuklukları ile mücadele oluşturmaktadır. Ayrıca selülit oluşumuna sebep olan hormonal faktörlerin rolü de tartışmasızdır. Selülitin ilk başlangıcında, başlamasında ve ilerlemesinde en önemli hormonlardan birisi östrojendir. Bu sebeple selülit en çok kadınlarda olmaktadır; ergenlik döneminin hemen sonrasında başlar ve hamilelik, menstruasyon ile menopoz dönemlerinde artış gösterir.

Selülitte Teşhis Nasıl Konulur?

Selüliti tanımak ve teşhis etmek oldukça kolaydır. Erken dönem başlangıç selülitler dışarıdan bakıldığında görülmez cilt sıkıştırıldığında yumrular oluşur. Erken dönemde teşhis edilmiş dönemde tedavi daha kolay olmaktadır. Uygulanacak Basit önlemlerle sorun erkenden çözülür.Daha ileri seviyedeki selülit durumlarında ise karın, kalça, kol ve bacak bölgelerinde cilt düzensiz ve portakal kabuğu şekli görünümündedir. İlk başlangıçta yumuşakken zamanla daha sert ve nodüler bir hal alır, ve tedavisi zorlaşır.

Bu sebeple selülit tanısı son derede kolaydır. Gözle görülerek veya elle kontrol edilip sıkıldığı zaman ciltte oluşan yumruların görülmesi ile teşhis rahatlıkla konulabilir.

Selülit Neden Olur?

Selülit oluşmasına sebep olan en büyük faktörler arasında Kalıtım (genetik yatkınlık), beslenme alışkanlıklarının düzensizliği (alkol, kahve, sigara), gebelik, postür(duruş) bozuklukları, dolaşım bozuklukları, kabızlık (konstipasyon), hormonal faktörlere bağlı sebepler ve kullanılan ilaçlar selüliti arttırabilir. Maddeler halinde sıralayacak olursak;
Ayrıca sporsuz ve hareketsiz bir yaşam sürüyorsanız, yada dönem dönem spora başlayıp kısa süre sonra bırakıyorsanız selülitsiz bir hayat düşünmek sizin için oldukça zor olacaktır.

  • Selüliti tetikleyici etkenlerden olan postür (duruş) bozuklukları, kan ve lenf dolaşımı ile alakalı yaşanan hastalıklar, selüliti başlatabilir veya derecesini arttırabilir.
  • Selülit lezyonları, başlangıçta yumuşakken zamanla daha sert ve nodüler bir hal aldığı için tedavi sürecide bir hayli zorlaşır.
  • Selülit ve obezite nedeniyle zamanla duruş bozuklukları, varis, çok çabuk yorulma, sırt bel ağrıları, ciltte sarkmalar ve çatlamalara neden olur.

Mezoterapi İle Selülit Tedavisi Nasıl Yapılır?

Mezoterapi ile selülit tedavisinde cildin mezoderm tabakasına, dermis ve hipodermis?e girecek şekilde, çok küçük iğne uçları vasıtası ile çok sayıda ve az miktarlarda enjeksiyon uygulanarak yapılması uygun görülen selülit tedavisi amaçlandığında, neticeler bu alanda yapılan pek çok tedaviden daha çok olumlu sonuçlar vermektedir.Uygulamalar hekiminiz aksini belirtmedikçe en erken 5 gün ara ile yapılmaktadır. Yaklaşık olarak 30 ila 40 dakika arası süren kısa bir işlemdir.Uygulamanın sonrasında hassas ciltlerde ve cilt altında kılcal damarlara rastlayan enjeksiyon bölgelerinde morarmalar olabilmektedir. Uygulamanın yapıldığı gün güneşe çıkılmamalı, her hangi bir ilaç sürülmemeli ve cilt bakımı yaptırılmamalıdır. Nadiren de olsa, iğne yapılan bölgede sivilceler ve apseleşme yada ilaç alerjisi görülebilir. Hekim önceden ilaç alerjisi olup olmadığını muhakkak sormalıdır. Uygulamadan sonra herhangi bir şekilde banyo kısıtlaması yoktur.

Daha sağlıklı olması açısından İyi bir mezoterapi uygulaması yaklaşık 10 seans olmalıdır. Ancak görsel beğeni, kişiye özel bir durum olduğu için tedaviye son verilebilir. Çok fazla selüliti olan kişilere kısa bir ara dönemden sonra tekrar mezoterapi uygulanmasında herhangi bir sakınca yoktur. Her seanstan yararlanılır, ancak kişilerin kendi gözlemleri ile iyi olduklarını ifade etmeleri 4 ila 5.seanstan itibaren olmaktadır.

Mezoterapi tedavisi esnasında kişiye verilen tıbbi maddeler bağırsak ve böbrek yoluyla vücuttan atıldığından, özellikle bağırsak problemi olan hastalarda defekasyon dahada kolaylaşmaktadır ki bu da özellikle kilo problemi yaşayan kişiler için ayrı bir mutluluk nedeni olmaktadır.Mezoterapi tedavisi sonrasında günde yaklaşık 1 saat yürüyüş yapmak uygulamadan alınacak sonuç için ihmal edilmemeli, günde yaklaşık olarak 2 ila 2,5 litre su tüketilmelidir. Selülitlerden kurtulan dokuda temiz kan dolaşımı kolaylaştığı için ciltte gözle görülür bir şekilde güzellik ve parlaklık da ortaya çıkmaktadır.Bunlardan sonra söylenecek son söz mezoterapinin asla bir zayıflama yöntemi olmadığıdır.Dolayısıyla uygulanan seanslar esnasında yukarıda belirttiğimiz hususları uygulayan kişiler yağ ve selülit problemlerinden kurtulurken elbette hem incelecekler hem de kilo kaybedeceklerdir. Yukarıda saydığımız önerilere uymak aslında sağlıklı yaşam için son derece gereklidir. Öneriler dikkate alınmadığı taktirde selülitlerin tekrarlanmasının da kaçınılmaz olacağı kesinlikle unutulmamalıdır.

Mezoterapi Nedir?

Mezoterapi ilk kez Dr. Pistor tarafından 1952 yılında tedaviye sunulmuş bir tıbbi tedavi yöntemidir. Bu teknikle hastalıkların tedavisi hekim tarafından amaçlandığı gibi, estetik amaçla başta Fransa olmak üzere bir çok ülkede kullanılmaya başlamıştır. Mezoterapi tekniğiyle selülit şikayetleri ve saç dökülmeleri halen günümüzde başarıyla tedavi edilmektedir.

Selülit Tedavisi Kimlere Uygulanamaz?

  • Kalp yetmezliği olan hastalara.
  • Karaciğer ve böbrek hastalığı olan kişilere.
  • Yüksek tansiyonu olan hastalara.
  • Kasık fıtığı olanlara.
  • Gebelere uygulanmaz.
  • Diyabet hastaları hekim kontrolünde olmak kaydıyla.
  • Varis rahatsızlığı olanlara.

Selülit Tedavisi İle Alakalı Sorularınızı Doktorlarımıza Sorun

Hastanemizde yapılan tüm selülit ve estetik operasyonları hakkında detaylı bilgi almak için sol tarafta bulunan "hemen sorun" formunu doldurarak bizlere sorularınızı ulaştırabilirsiniz. Dilerseniz 0543 606 06 78 WhatsApp aracılığı ile uzmanlarımızla iletişime geçip doktorlarımıza sormak istediğiniz soruları iletebilirsiniz.

Güncelleme Tarihi:18/07/2019
Yayınlama Tarihi:01/04/2015
Okunma Sayısı:16469
Soru sor