Saçların uzama evresi

Saçların uzama evresi

Saç genel olarak yetişkin bir insanda 100 bin ile 150 bin tel saç bulunur. İstisnai durumlarda bu sayı 300 bin ile 350 bin tele kadar çıkabilmektedir. Günlük bir insanda ortalama 40 ile 100 saç dökülmesi normal saç dökülmesidir. Bazen bu dökülmeler 150 tele kadarda çıkabilmektedir. 

Saçlar kendilerine ait derinin içinde bulunan ve saç molekülü adı verilen çok küçük bir cepçiğin içerisinde bulunur ve deriye kökünden bağlıdır. Molekülün altında saç dibi yumağı vardır. Saç dibi Papilası(yumağı) saçın oluşum gelişim organı ve canlı olan kısmıdır. Vücudumuzda bulunan papila bölgesinin altında kılcal damarlar vardır. Bu kılcal damarlar bu bölgeye kan pompalar, kan içerisinde gerekli besini ve oksijeni olan saç bu oranda uzamaktadır. Yani buna bağlı olarak saçlarımız kanla beslenmektedir.

Saçın uzaması: Saçımızın uzaması sırasında oluşan genç hücreler Papila bölgesinde bölündükçe yaşlı hücreler ileri doğru iter. Bu sayede ileriye doğru itilen bu hücreler kan dolaşımını kaybederek yapısı ve çekirdeği bozularak ölürler ve ölen bu hücreler sertleşerek keratinleşir. Saçların aralarındaki boşluklar ise yapışkan bir madde salgılayarak doldururlar. Ve böylece sıkı bir şekilde birbirlerine yapışarak saç telini oluştururlar. Saçlarımız, saç dibi Papilasındaki kökün dibinden uzamaktadır. Yani saç teli ölü hücrelerin üst üste dizilmesinden (yapışmasından) oluşmuştur ve böylelikle saçlarımız için önemli olan keratin adı verilen proteinden oluşmuştur.

Saçın uzama evreleri

Saçımız için gerekli olan karbon, hidrojen, oksijen, azot ve sülfür(kükürt) denilen kimyasal elementler keratin denilen kimyasal bileşiği meydana getirmiştir ve saçımız bu elementler sayesinde oluşmuştur.

Saçlarımız belirli evreler geçirir. Bu evreler 3 e ayrılır;

1) Gelişme Evresi (Anagen)

Bu evre 3 yıl sürer. Yani 3 yıl boyunca saç teli gelişimini, canlılığını ve parlaklığını korur ve 3 yıl boyunca uzar.

2) Gerileme Evresi (Katagen):

Bu evrede 3 hafta sürer. Gelişme evresinden sonra saç teli gerileme evresine girer. Bu evrede saç canlılığını parlaklığını ve duruşunu yitirir. Yani saçın uzaması durur. Çomak haline gelerek bu evre sonunda molekül içerisinde yükselir(itilir). Çomak şeklindeki saç dibi popülosun da büyüyen bir yenisi tarafından uzaklaştırılır. Bazen de yeni saç eski saç dökülmeden de büyüyebilir.

3)Dinlenme Evresi (Telogen):

Bu evrede 3 ay sürer. Gerileme evresinden sonra saç telinin düştüğü folikül dinlenme evresine girer ve bu evre sonunda yine hücre bölünmesiyle yeni bir saç teli oluşturur. Bu böyle yaşamımız boyunca devam eder. Saçların oluşum zamanı ortalaması %85-90 gelişme, %1-2 gerileme, %8-10?da dinlenme evresidir. Bu bulgulara göre bir saç telinin ömrü 3,5-4 yıldır. Fakat kişi genetik faktörlerden dolayı sağlıklı bir saça sahipse ve çocukluğundan itibaren dengeli besleniyorsa bu 7 yıla kadar çıkabilmektedir.

Güncelleme Tarihi:24/06/2019
Yayınlama Tarihi:10/03/2015
Okunma Sayısı:12781
Soru sor