Göbek fıtığı (umblikal herni)

Göbek fıtığı (umblikal herni)
Umblikal Herni Nedir?Doğumdan sonra göbek kanalının tam olarak kapanmaması sonucu oluşur .%25?50 oranında gözlenir. Yüksek ailevi yatkınlık vardır. 3 yaşına kadar %90?ı tedavi gerektirmeden kendiliğinden düzelir.

Nasıl Tanınır?Ağlama ıkınma ile göbekte gelip geçici şişlik olur. Bebek rahatladığında kendiliğinden kaybolur.
Tedavi PrensipleriKızlarda 3 yaşına, erkeklerde 4 yaşına kadar geçmemişse,Bir kez bile boğulma oluşmuşsa,Çapı 1.5cm ve üzerinde ise düzeltilmelidir.Oluşturabildiği Sorunlar
  • Ağrı
  • Beslenme bozukluğu
  • Şekil bozukluğu

Fıtık boğulması bulguları1. Huzursuzluk, ağrı.2. Şişlik kaybolmaz, giderek artar ve üstündeki deri kızarmaya başlar.3. Önceleri yediklerini kusar daha sonra da sarı - yeşil kusmaları başlar.4. Karında şişlik, kanlı kaka yâda kaka yapamama.Fıtık boğulması çocuğunuzun hayatını tehlikeye sokan bir durumdur. Acil cerrahi tedavi gerekir.Anne karnındaki cenin göbekten çıkarak, anneye uzanan damarlar ile yaşamını sürdürür. Doğumdan bir süre sonra düşen göbek kordonu içinde yer alan bu damarların geçebilmesi için karın duvarında bir açıklık vardır.  Birçok yeni doğan bebekte bu açıklıktan karın içi organlar dışarı çıkarak,  göbekte bir şişlik oluştururlar. Bu durum Umblical herni (göbek fıtığı)  olarak anılır.

Umblical hernimi bebeklerde ilk iki yaş içinde bir tedaviye gerek yoktur. Herni dışarıdaki şişlik zamanla büyüse bile, karın duvarının gelişimi ile büyük olasılıkla kendiliğinden iyileşir. Göbeğe bozuk para yapıştırmak veya göbek bağı bağlamak gibi yöntemler iyileşme olasılığını yükseltmediği için uygulanmamalıdır. İki yaşına gelen çocukta hala Umblical herni var ise hekime başvurulmalıdır.
Güncelleme Tarihi:27/05/2019
Yayınlama Tarihi:27/09/2009
Okunma Sayısı:76202
Soru sor