Check-up hayat kurtarır

Check-up hayat kurtarır

Check-Up ile Sağlığınızdan Emin Olun

Check-up?ın kişilerin genel olarak sağlık durumlarının değerlendirilmesi ve gerçekte ne kadar sağlıklı olduklarının ispatlandığı ya da varsa gizli kalmış hastalıkların ortaya çıkarıldığı bir tarama süreci olduğunu belirten Meltem Hastanesi Klinik Biyokimya Uzmanı Dr. Banu Kırgız, ?Belirgin bir şikâyeti olmasa da insanlarda farkında olmadan başlayan ve erken aşamada iken bulunması ve teşhis konması amacıyla ile yapılan muayene ve tetkiklerdir.

Amaç hastalık ortaya çıkmadan önce gerekli önlemlerin alınması ya da var olan hastalığın vücuda zarar vermeden en erken aşamada teşhis edilip tedavi başlanmasıdır. Günlük hayatımızda bizim için hiç önemli olmayan bir belirti (halsizlik, baş ağrısı, çarpıntı) aslında çok önemli bir hastalığın ilk habercileri olabilir. Günümüzde gelişmiş teknolojilerle türlü imkânlardan yararlanan modern tıp hastalığı ortaya çıkmadan önce önlemeyi ve kişinin mümkün olduğu kadar sağlıklı kalmasını amaçlar. Bu nedenle herkes hayatında hiç bir şikâyeti olmasa da belirli zaman dilimlerinde bir sağlık taramasından geçmelidir. İnsan sağlığı bir kez bozuldu mu bunu düzeltmek hem çok yıpratıcı hem de maliyet açısından çok pahalı olabilir? dedi.

Kimler Check-Up Yaptırmalı?

Ayrım yapılmaksızın check-up herkese yapılabilir? diyen Kırgız şunları söyledi: ?2 ile 19 yaşları arasında herkes mutlaka bir kez genel bir sağlık taramasından geçmelidir. 20 yaşından sonra ise her birey yılda en az 1 kez olmak üzere yaşına ve durumuna uygun detaylı bir sağlık taramasında geçmelidir. Özellikle bir grup insan var ki mutlaka bir tarama programına girmeli ve düzenli aralıklarla bu taramayı yaptırmalıdır. Bunlar ailesinde şeker, kalp, tiroid, böbrek, karaciğer rahatsızlığı veya kanser gibi hastalıkların bulunduğu veya kronik bir takım romatizmalı iltihaplı hastalıkların rastlandığı kişilerdir. Bu kötü genetik mirasa sahip kişiler kendilerine uygun bir check-up programı araştırmalı ve süratle bu genel taramayı hayata geçirmelidir. Unutulmamalıdır ki erken teşhis hayat kurtarır.

Bu genel sağlık taraması çocuklara da mutlaka yapılmalıdır. Çocuk yaşlarda ortaya çıkan ve tanısı konulmazsa ileri yaşlarda vücut için çok yıkıcı olabilecek birtakım kan, bağırsak ve alerjik hastalıkların tanısını erken koyabilmek adına çocuk yaşta yapılan sağlık taraması çok önemlidir. Özellikle aile soy ağacında birtakım hastalıklar varsa bu çocuğunda ileride aynı hastalıklarla karşı karşıya kalabileceklerini gösterir. Böyle kronik hastalık süreçleri çocukluktan itibaren araştırılmalıdır ve mutlaka kontrol edilmelidir.

Unutulmamalıdır ki yaşayacak tek bir hayatımız var ve bununda ne kadar sağlıklı ve kaliteli olacağı bizim elimizdedir. Kendimize saygı duymalı gereken önemi vermeli ve etrafımızdaki sorumlu olduğumuz her bireyi bu konuda yüreklendirmek en önemli sorumluklarımızdan biri olmalıdır.? 
check-up fiyatlari

Check-Up Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Check up yaptırırken dikkat edilmesi gereken birkaç nokta vardır. Bu sağlık taramasını yaptırmaya karar verdiğiniz merkezin güvenilir olması çok önemlidir. Bu birçok doktor ve yardımcı sağlık personelinin dâhil olduğu bununla beraber birçok ölçüm cihazının kullanıldığı bir süreçtir. Dolayısıyla işinde uzman ve tecrübeli kişilere güvenmek en doğru karar olacaktır. Check up programı için randevu almadan en az 48 saat önce alkol ve benzeri maddeler alınmamış olmalıdır ve sabahı aç karnına gelinmelidir. Bu, sabah açlığı, akşamdan itibaren en az 8-10 saatlik bir açlık olmalıdır. Hamilelik ve bunun gibi tanısı konulmuş özel durumlar, doğumsal hastalıklar veya sonradan edinilmiş kronik hastalıklar mutlaka belirtilmelidir. Özel durumlarını açıklayan her türlü rapor ve açıklamalar mutlaka beraberinde getirilmelidir. Kişinin eski tanı konmuş hastalıkları birçok yeni hastalıklara yol açmış olabilir.

Uzm. Dr. Banu KIRGIZ
Biyokimya Uzmanı

Check-Up paketlerimizle ilgili daha detaylı bilgi için TIKLAYINIZ

Güncelleme Tarihi:20/04/2019
Yayınlama Tarihi:07/06/2012
Okunma Sayısı:10840
Soru sor