Abr/ bera testi nedir?

Abr/ bera testi nedir?

Sesleri işitmek için, elektriksel uyarılar sinirler yoluyla kulaklarımızdan beynin tabanındaki beyin sapına iletilir. Test, bebeğin kafasına üç veya dört elektrot yerleştirerek gerçekleştirilir ve bundan sonra bebeğe küçük kulaklıklar aracılığıyla çeşitli sesler verilir. Sağlıklı bir cevap kaydedilirse, o zaman bebek işitme ekranından "GEÇTİ" yazısı çıkar. Testin tamamlanması genellikle 5-15 dakika alır. Bebeğin durumuna göre test süresi uzayabilir.

Yenidoğan İşitme Taraması Önemi Nedir?

Yenidoğanlarda İşitme kaybı doğumda en sık rastlanan bulgudur. Erken yaşta işitme kaybının teşhisi konmasıyla konuşma ve dil bozukluğunu önlenebilir. 6 ay ya da daha önce müdahaleyle işitme engelli bir çocuğun işitsel akranlarının yanında normal konuşma ve dil gelişimi aynı seviyede devam edebilir.

Bebeğiniz işitme testinden kalırsa?

Yenidoğan bebeklerde ilk testten geçememeleri sıkça rastlanan bir durumdur. İlk testten kalmalarında orta kulakta sıvı kalması ve kulak kanallarının dar olması gösterilebilir. Bebek ilk testten geçemez ise, iki hafta sonra tarama testi tekrarlanır. Yine geçemez ise, iki hafta sonra bir kez daha tekrarlanır. Üçüncü defa da kaldığı zaman ileri bir odyolojik değerlendirme için başka bir hastaneye sevk edilir. 

Güncelleme Tarihi:16/02/2019
Yayınlama Tarihi:23/03/2018
Okunma Sayısı:791
Soru sor