Hamilelikte ultrasonun önemi

Hamilelikte ultrasonun önemi

Ultrason nedir?

Ultrason ses dalgalarından yararlanarak görüntüleme sağlayabilen bir tekniktir.Buradaki ses dalgaları yüksek frekanslı ve insan kulağının işitemeyeceği ses dalgalarıdır. Ultrasonun çalışma prensibi ses dalgalarının farklı doku ve organlardan farklı biçimde yansıması özelliğine dayanır. Tıbbın yalnızca kadın hastalıkları ve doğum dalında değil aşağı yukarı tüm dallarında kullanılan çok yararlı bir görüntüleme tekniğidir. Ultrason cihazının ses dalgaları gönderen ve dokulardan geri dönen ses dalgalarını algılayan vücuda tutulan kısmına prob adı verilir. Prob geri dönen ses dalgalarını algılar ve bunları bir tür bilgisayar yani işlemci içerisinde işleyerek görüntüye çevirir. Görüntü monitörde izlenir.

Ultrason ne işe yarar?

İlk 10 haftada bebeğin yaşayıp yaşamadığını ve sayısını belirlemek için.

11 ile 16. haftalar arasında bebeğin ense kalınlığını ölçülebilmesi.

19 ile 23. haftalar arasında detaylı ultrasonografi için.

Hamilelikte her ay ultrason muayenesi yapılması gerekli mi?

Kişi eğer bebeğini merak ediyorsa istediği gibi ultrasona girebilir ve bebeğini görerek psikolojik olarak kendini daha iyi hisseder. Ultrasonografinin hiçbir zararı yoktur.

Modern teknoloji ve ultrasondaki gelişmeler

Hastanemizde günümüz teknolojisini takip ederek renkli ultrason olan hastaneler 'den birtanesi'yiz. Günümüzde modern gebelerin vazgeçemediği ultrason cihazları kullanılmaya başlandığından itibaren cihaz yapısı olarak küçülüyor ve görüntü kalitesi olarakta yükselmeye devam ediyor.

Renkli ultrason(4-D Ultrason) nedir?

4D Ultrason cihazları, 2 boyutlu ve 3 boyutlu ultrasona göre bazı üstünlüklere sahiptir. 4 boyutlu ultrason yardımı ile diğer ultrason ' lara göre çok erken dönemde bebeğin cinsiyeti belirlenebilir. Ayrıca mongolizm, yarık damak, yarık dudak, eksik parmak, beyin ve omurilik nedenli rahatsızlıkların erken tanısı konulabilir. Doğumsal anomalilerde erken tanı konulması doğmamış bebeğinizin gerçek görüntüsünü ve siz gebelerimizin daha sağlıklı ve daha kaliteli bir biçimde takibiniz için hizmetinizdedir.

Renkli ultrason fiyatları?

Renkli ultrason fiyatları veya Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü ile ilgili detaylı bilgi almak için 02126442200 numaralı telefondan veya sol taraftan hemen sorun kısmından bize ulaşabilirsiniz.

Konu ile ilgili arama kelimeleri:renkli ultrason olan hastaneler,4D Ultrason,ultrasonografi,Renkli ultrason fiyatları

Güncelleme Tarihi:24/07/2019
Yayınlama Tarihi:10/11/2014
Okunma Sayısı:14165
Soru sor