Deri prick testi nedir?

Deri prick testi nedir?

Deri Testi ile Sağlığınızdan Emin Olun

Deri prick testi, ticari olarak kullanıma hazır durumda bulunan solunum yolu ve besin allerjenleriyle, lateksle ya da (daha ender olarak) ilaçlarla uygulanan bir testtir. Allerjik rinokonjonktivit, bronşiyal astma, atopik dermatit, kontakt ürtiker ile besin ve ilaç allerjilerinin tanısında kullanılır.

Tanıda hikaye ve iyi bir muayene ardından yapılacak testlerle desteklenmelidir. Bugün için birçok alerjen deri testlerinde uygulanmak üzere standardize edilmiş halde hazırlanmıştır. Bu test materyalleri ile uygulanabilecek en kolay, en ucuz ve en güvenilir test deri prick testidir. Testin duyarlılığı ve özgüllüğü oldukça yüksek olup kolayca tekrar edilebilir olması en önemli avantajlarıdır. Hastalar en az 1 hafta-10 gün önce eğer alıyorlarsa antihistaminik, antidepresan, grip ilaçları gibi tedavilerini kesmelidirler. Test esnasında pozitif ve negatif kontrol mutlaka uygulanmalıdır.

Allerjen, hastaların ön kol iç (fleksural) yüzlerine ya da sırta uygulanır. Az sayıda (8-12) allerjen içeren tarama panellerinde tek kola; çok sayıda allerjen içeren genel panellerde ise, her iki kola birden, yaklaşık eşit sayıda allerjen uygulanır.

Değerlendirme, 15. dakikada yapılır.

Daha fazla bilgi ve randevu için:
0212 644 22 00'ı arayabilir ya da E-Randevu sistemini kullanabilirsiniz.

Güncelleme Tarihi:24/07/2019
Yayınlama Tarihi:26/05/2011
Okunma Sayısı:17698
Soru sor