Yenidoğan yoğun bakım

Yenidoğan yoğun bakım

24 saat pediatri uzmanları ve yeni doğan yoğun bakım hemşirelerin görev yaptığı bu ünitemizde; özel küvözler, solunum cihazı (ventilatör), açık yataklar, süt sağma cihazı, monitör, kan gazı, infüzyon pompası, fototerapi cihazı gibi özel cihazlarla yeni doğan sorunlu bebeklere yaşam desteği verilmektedir. Ayrıca bebek nakillerinde ambulansa konulabilen mobil küvöz ünitesi mevcuttur.

Yeni doğan dönemi ve önemi

Hayata  sağlıklı bir nefesle başlamak tüm yeni doğan bebeklerin hakkıdır. Ülke şartlarından veya özel şartlardan dolayı bazı bebekler  böyle bir şansa sahip olamamaktadır. Ülkemizde yapılan istatistiklere göre, çocuk ölümlerinin yarısını yeni doğan bebek ölümleri oluşturmaktadır.

Bu bakımdan bebeğin dünyaya geldiği ilk 28 günü kapsayan ve yeni doğan dönemi olarak adlandırılan bu dönem, riskli olarak dünyaya gelmiş  bebeklerin yaşamlarını devam ettirebilmeleri açısından büyük önem taşımaktadır. Bu ise ancak özel bakım ile mümkündür. Hastanemizde bebeklerin ihtiyacı olan bu özel bakım, Yeni Doğan Yoğun Bakım Ünitesinde gerçekleştirilmektedir.

Doğum öncesi ve doğum sonrası, hem anne sağlığı hem de bebek sağlığı açısından, doktor gözetiminde bulunulması çok önemlidir.

Ünitemiz her türlü gerekli laboratuar desteğine sahip olup;

  • Solunum  problemi  olan  bebeklerin  bakımı,

  • Riskli  gebeliklerden  doğan ( şeker hastası, yüksek  tansiyonlu, böbrek yetmezliği, kan uyuşmazlığı  veya  gebelik  zehirlenmesi gibi) bebeklerin bakımı,

  • Doğumda  oksijensiz  kalan  (asfiktik)  bebeklerin  takip tedavisi,

  • Akciğeri  henüz  olgunlaşmamış bebeklere  akciğer  geliştirici maddenin (surfaktan)  solunum cihazı  desteğinde  uygulanması,

  • İnfeksiyonlu  bebeklerin  takip  ve  tedavisi,

  • İleri yaşta  veya  çok genç  annelerin  bebeklerinin  takip  ve  tedavisi,

  • Sarılıklı  bebeklerin  fototerapisi / takibi ve  kan değişimi

gibi hastalıklar bu bölümümüzde  tedavi edilmektedir.

Güncelleme Tarihi:19/06/2019
Yayınlama Tarihi:23/09/2009
Okunma Sayısı:40735
Soru sor