Saç ekiminde son teknoloji

Saç ekiminde son teknoloji

Ciddi ve kronikleşmiş rahatsızlığı (Kalp damar, böbrek hastalıkları, kontrolsüz diyabet, hemofili gibi kanama, pıhtılaşma bozuklukları?) olmayanlar için, saç alınacak sahada ekime uygun yeterli saçı bulunan ve ekim yapılacak alanda herhangi bir deri rahatsızlığı bulunmayan tüm erişkinler saç ektirebilmektedir.

Bu konuda ilk başvuracağınız yer tabi ki estetik ameliyatlar konusunda uzmanlaşmış ?estetik ve plastik cerrahi uzmanları? olmalıdır. Çünkü bu unvana sahip doktorlar, 6 yıllık tıp eğitiminden sonra 6 yıl daha ekstradan estetik cerrahi uzmanlık eğitimini almaktadırlar. Bu eğitim sürecinde birçok estetik ameliyata katılmış ve operasyonu gerçekleştirmişlerdir. Dolayısıyla saç ekimi konusunda uzmanlaşmış iyi bir doktor seçimi herkes için ön koşul olmalıdır. Özellikle sağlık Bakanlığı ve Danıştay tarafından yapılan düzenlemeler gereğince Türkiye?de saç ekimini sadece Estetik ve Plastik Cerrahi uzmanları ile cerrahi birimlerde yapılabilmektedir. Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanlar dışında saç ekimi yapılması dünyada olduğu gibi ülkemizde de yasal değildir.

Saç Ekiminde Günümüzde Kullanılan Saç Ekim Teknikleri

Günümüzde en sık yapılan FUT (Follicular unite transplantation), FUE (Follicular unite extraction) teknikleri ile saç ekimi yapılmaktadır. Bazı vakalar da her iki teknik bir arada kullanılabilmektedir. FUT tekniğinde ense üzerindeki sağlıklı saç bölgesinden saçlı deride gerginlik yaratmayacak ölçüde bir deri parçası saç köklerinin açısına dikkat edilerek çıkartılmaktadır.

Fue yönteminin tüm aşamaları hakkında detaylı bilgi almak için fue saç ekimi linkine tıkayınız. Eğer fiyatlar hakkında bilgi istiyorsanız saç ekimi fiyatları sayfasına tıklayabilirsiniz.

Daha sonra bu deri parçası mikroskop altında 1 ila 2 ya da 3 ila 4 arası saç kökü içeren saç greftlerine ayrılır. Derinin alındığı saha hemen cerrahi dikiş ile onarılır. Bu bölgede saçlar ile kapatılabilecek ince çizgi şeklinde bir iz oluşmaktadır. FUE yöntemi ise FUT yönteminden daha sonra geliştirilen saç greftlerinin özel bir alet tarafından tek tek alındığı daha konforlu ve başarılı bir yöntemdir. Fue yöntemi ile saçların alındığı sahada hiç bir şekilde iz kalmaz, kulağın üzerindeki saçlı deriden de greft almak mümkün olmaktadır. Ayrıca daha önceden birkaç seans FUT yöntemi yaptırmış ve tekrar FUT yöntemi uygulanamayacak hastalara da FUE yöntemi ile de çok rahat bir şekilde saç ekimi yapılabilmektedir.

Her iki yöntemde de alınan saç greftleri içerdikleri saç köküne göre gruplara ayrılarak ekim işlemine hazırlanır. Saç ekimi yapılacak alanda ilk olarak ön saç çizgisi belirlenir. Bölgede bulunan mevcut kılların yönüne dikkat edilmek suretiyle küçük delikler açılır. Bu işlem esnasında o alanda mevcut olan saç köklerine hiçbir şekilde zarar verilmez ve bölgedeki saç yoğunluğuna dikkat edilerek delikler açılmaktadır. Saç greftlerinin 1 ila 2 kök içerenleri tercihen ön saç çizgisini oluşturmak üzere kullanılmaktadır. Daha çok saç kökü içeren greftler tepe bölgesinde oluşturulan saç helezon undaki saç sıklığını arttırmak için kullanılır. Ekim sonrası da bu bölgenin temizliği yapılır.

Güncelleme Tarihi:20/04/2019
Yayınlama Tarihi:10/03/2015
Okunma Sayısı:10441
Soru sor