Saç ekiminde 2. seans kimlere yapılır

Saç ekiminde 2. seans kimlere yapılır
Genellikle saç ekimi operasyonunda hastalarının büyük bir kısmı ( yaklaşık % 85' lik oran ) için tek bir seans ile yetinir. Fakat geriye kadar %15 ' lik hasta bölümü ise tek bir seans ile saç açıklığı kapanmayacak kadar fazla miktarda saç açıklığı olan hastalardır. 
 
Bundan dolayı bütün hastalara tek bir seansın kendilerinde yaratacağı değişikliği anlatmak ve ikinci bir seans yapılırsa sonucun daha iyi olacağı doktor tarafından belirtilmelidir.
 
Kesin cümleler kullanarak konuşmak gerekirse o da şu olmalıdır: ikinci seans saç ekiminin cilasıdır.Bu yüzden dolayı saç ekiminde doktorun ikinci seansı reddetmesi neredeyse imkansız bir durumdur.
 
Son yıllarda sıkça kullanılan fue yöntemi ile yapılacak olan ikinci seansta çoğunlukla ilk seanstan daha az sayıda greft ekimi gerçekleşir. Bir örnek vererek anlatmak gerekirse ilk seansta 2300 greft ekilmiş olan bir hastaya ikinci seansta ortalama 2000 greft ekilir. Bunun sebebiyse greft alınacak donör sahanın ilk seansa göre daha az olmasıdır. 
 
Eğer ilk seansta hiç dokunulmamış alan varsa daha rahat taranır ve cm2 den daha fazla sayıda greft çıkartılabilir ancak ikinci seansta cm2 de kalan greft sayısı azalmış olacaktır. Bu nedenle ikici seans saç ekimlerinde donör bölgeye daha az müdahalede bulunulmalı ve greft sayısı azaltılmalıdır.
 
Şu hususun değinmekte de fayda vardır. Fue yöntemi' nin ilk kullanıldığı zamanlarında tek bir seansta alınabilen kök sayısı daha azdı. Fakat gelişen teknoloji sayesinde bugün bu sayı daha yüksek seviyelere çıkmıştır. Bu sebeple daha büyük punch uçları ile yapılan birinci seansa göre daha küçük punçlarla yapılan ikinci seanslarda daha fazla sayıda kök çıkarılabilir. 
 
Genellikle hastalar şu soruyu sorarlar Saç Ekiminde 2. Seans Kimlere Yapılır? diye:  
 
Saç ekimi yapan hastaya yapılacak olan ikinci seansın zamanlaması çok önemlidir. Genellikle hastalar hemen ertesi gün ikinci seansın yapılmasını talep ederler. Bunun sebebiyse bir an önce sık saçlara kavuşmak için bu talep başta doğru gibi görünebilir fakat hasta açısından ikinci bir seansı yapmak için 8 ay kadar beklemeleri çok daha doğru olacaktır. Hastalara yapılacak olan teklif iki açıdan çok önemlidir.
 
Genellikle birinci seansın neticesini görmek ve yeni seansta çalışılacak alanı iyice belirlemek. ve tek seansta yetebilecek hastaya bir şans tanımak.
 
Bu sebepler göz önüne alınarak iki seans arasına bu zamanı koymak kesinlikle çok daha faydalı olacaktır. Birinci seansta yapılan işlemlerle ikinci seans arasında hiçbir fark yoktur ancak hasta açısından ikinci seans daha konforludur. Daha önceden saç ekimi tecrübesi olan hasta ikinci seansı daha kolay geçecektir.
 
Hastaların bazen ikinci seansın kararını vermesi 6 ayı bulabilir. Bazen ikinci seans tercih edilse bile yine de iki ay daha beklemek yerinde olacaktır.
Güncelleme Tarihi:18/07/2019
Yayınlama Tarihi:16/03/2015
Okunma Sayısı:16087
Soru sor