Saç ekimi yöntemleri

Saç ekimi yöntemleri

Saç Ekimi Nedir?

Kellik dediğimiz durum insanların saçlarında meydana gelen azalmaya verilen addır. Kellik genellikle başın üst kısmında olacağı gibi sağ ve sol yanlarında da meydana gelebilir. Günümüzde özellikle erkeklerin yakındığı kellik durumu tedavisi olan bir sorundur. Kişinin saç tipi ve yapısına, derisine bağlı olarak saç dökülmesine karşı en etkin yöntem kullanılır. Herkese aynı yöntem uygulanmamaktadır. Saç ekim yöntemleri FUE ve FUT yöntemi olmak üzere iki çeşittir. Foliküler Ünite Translantasyon?un kısaltılmış hali olan FUT tedavi yönteminde iki kulak arasında bulunan saçlı deriden şerit şeklinde saç kökleri alınır ve saçsız olan deriye yerleştirilmektedir.

FUE yöntemi dediğimiz yöntemde ise saç kökleri özel bir alet vasıtasıyla teker teker alınmaktadır. Bu şekilde saç kökünün alındığı yerde iz kalması gibi bir durum söz konusu olmamaktadır.

Saç Ekiminde Yöntemler Nelerdir?

Yukarıda belirttiğimiz yöntemlerden FUT yönteminde cerrahi operasyon uygulanmaktadır. İki kulak arasındaki saçlı derinden ince bir şerit şeklinde 15-20 cm uzunluğunda ve 2 cm genişliğinde bisturi vasıtasıyla alınıp mikroskopla bir bir yarıştırılır. Bu işlemden sonra ise saçsız deriye yerleştirilmektedir. 

FUE yönteminde saç derisi kesilmez. Bu sebeple iz kalması söz konusu değildir. FUT yönteminde ise bisturi kullanıldığından dolayı iz kalabilmektedir. FUT yönteminde alınan saçlarda ayrıştırma esnasında kayıp yaşanabilirken FUE yönteminde alınsan açların hepsi ekilebilmektedir.

Saç Ekimini Kimler Yaptırabilir?

Saç ekimi yöntemleri gereği ağrısız olmakla beraber tüm dünyada insanların sıklıkla tercih ettiği bir yöntemdir. Bu operasyonu geçiren kimse kısa bir süre zarfında günlük hayatına devam edebilmektedir. Saç ekiminde kesin bir yaş ve cinsiyet yoktur. Ancak toplumsal özelliklere baktığımızda genel olarak bu sorunun erkeklerde daha yaygın olduğu görülmektedir. Günümüzde saç ekimine olan ilgi oldukça fazladır.

Saç Ekimi Sonrası

Saç ekimi sonrası süreç oldukça hızlı geçecektir. Farkın günden güne anlaşıldığı aynaya bakılarak fark edilebilir. Özellikle kellik kaynaklı psikolojik sorunlar yaşayanlar bu değişim ile birlikte kendilerine olan özgüvenlerini geri kazanmaktadırlar. Bu olumlu süreç ile kişi sosyal yaşamda daha mutlu ve kendine güveni gelmiş hissetmektedir.

Güncelleme Tarihi:19/06/2019
Yayınlama Tarihi:26/12/2013
Okunma Sayısı:15168
Soru sor