Saç ekimi ve sigara kullanımı

Saç ekimi ve sigara kullanımı

Saç ekimi yaptırmak isteyen birçok insan saç ekiminden sonra neler yapılmalıdır? şeklinde bir arayış içerisindedir.

Bu soruların cevabını vermeden önce saç ekimi operasyonu nin nasıl bir işlem olduğundan bahsetmek isterim. Saç ekimi operasyonu sağlıklı bölgeden saç köklerinin alınarak uygulama yapılacak olan bölgeye transfer edilmesi operasyonudur. Yani bu işlem sırasında donör bölgede ihtiyacı karşılayacak kadar saç kökü olmalıdır bunun akabinde hasta analiz edilir ve işlem başlatılır.

Saç ekimi operasyonu genellikle ortalama 5-6 saat süre zarfında yapılan bir cerrahi operasyondur. Saç ekim operasyonu sonrasında detaylı bir bakım yapılması gerekmez fakat uygulanması gereken önemli prosedürler vardır.

Saç ekimi operasyonu sonrasında yapılması gerekenler uygulanmış olan yöntemle de ilgili olup doktorun nasıl bir yöntem uyguladığı ve önerileri temel alınır. Fue yöntemiyle işlem yapılmışsa operasyon sırasında ve sonrasında herhangi bir ağrı veya acı yaşanılmaz böylece ağrı kesici ilaçlar kullanılmak zorunda kalınmaz, ekim operasyonu yapılan alanda gerginlik veya uyuşukluk olmaz, fue ile yapılmış operasyonlarda dikiş veya kesik izi kalmaz. 

Saçlarınıza çok miktarda kök nakli yapılmış ise saç derisinde biraz şişlik olabilir ancak sorun teşkil etmez. 

Operasyon sonrasında sargı uygulanmaz. Saç ekim operasyonu sonrasında saçı yıkamak için 3 gün beklenilmesi gereklidir ki ilk yıkama operasyonu ekim yapılan merkezde uygulanması gerekir, diğer yıkamalar ve saçın bakımı hakkında doktor tarafından tavsiyeler alınabiliniz. İlk yıkama operasyonundan sonra saçlar 10 gün süre ile her gün yıkanmalı ve işlem yapılan alana masaj uygulanmalıdır. 

İlk on günde saçta kabuklanmalar olur ancak her gün uygulanan yıkama operasyonu ile kabuklanmalar kaybolur. Bir süre sonra ekilen saçlar kendiliğinden dökülür zaten olması gereken bir durumdur yani bundan dolayı endişe edilmemelidir.

Saçların uzama süresi

Ortalama 2 ay sonrasında saçlar uzamaya başlar,6 ay sonunda ise istenilen sonuç ortaya çıkmaya başlar, 1 yılsonunda saç ekim operasyonu nin sonucu tamamen neticeye ulaşır. Bu arada ekilmiş olan saçlar bir ömür boyu dökülmez. Saç ekimin operasyonundan sonra ilk 3 gün ağır işlerden kaçınılmalı, heyecan ve stresten uzak durulmalıdır. Saç ekim operasyonundan sonra 15 gün boyunca sprey, jöle ve boya sürülmemelidir. İlk hafta sigara ve alkol kullanılmasında kesinlikle önerilmez, doktorun uygun gördüğü losyon ve kremlerle bakım yapılabilinir.

Diğer kullanılan bir yöntem olan fut yönteminde de bakım operasyonun fue ile bir farkı yoktur ancak fut yöntemi ile yapılan ekim işlemlerinde kesik veya dikiş izi kalma durumu söz konusudur, kökler topluca alındığı için işlem yapılan bölgede bir süre hissizlik ve uyuşukluk olabilir. Eğer kişi anlaşılmasını istemiyorsa görüntüyü gizlemek adına şapka takılarak kapatılması tavsiye edilebilir.

Saç ekimi yaptırmadan önce saç ekiminden sonra sigara kullanımı çok merak edilen bir sorudur. Sigara kullanan hastaların sigarayı bırakması ve ya ara vermesi gerekir. Bunun sebebi sigara içimiyle kana giren karbon monoksit oksijenden 200 kat daha sıkı tutunduğu için köke giden oksijen miktarını azaltarak köke zarar verebilir. 

Bu yüzden dolayı tercihen ekim gününden bir gün önce ve ekimden 4 gün sonrasına kadar sigara içmeyin veya olabildiğince azaltın eğer bunu yapamıyorsanız dudak tiryakisi gibi ciğerlerinize çekmeden ağızdan üfleyin böylece karbon monoksit kana geçemeyecek ve saç köke zarar veremeyecektir.

Saç ekimi ve sigara 

Saç ekimi ve sigara kullanımı hakkında detaylı bilgi almak için hemen sorun formunu doldurabilir. Dilerseniz hızlı iletişim için +90 543 606 06 78 (WhatsApp) bizlere 7/24 sorularınızı sorabilirsiniz.

Güncelleme Tarihi:27/05/2019
Yayınlama Tarihi:11/03/2015
Okunma Sayısı:19751
Soru sor