Saç ekimi sonrasında kaşıntılar

Saç ekimi sonrasında kaşıntılar
Saç ektiren kişiler için sürecin en zorlu aşamalarından bir tanesi de saç ekimi sonrasıdır. Özellikle konu ile ilgili pek bilgi sahibi olmayan kişiler, ekim sonrasında farklı sorunlarla karşılaşmakta ve buna hazır olmadığı içinde bir hayli tedirginlik yaşamaktadır. Tedirginlik yaratan en büyük sorunlardan bir tanesi de operasyondan sonra yaşanan kaşıntı' dır. Hem ekim yapılan bölgede hem de saç tellerinin alındığı bölgede, ekimden hemen sonra aşırı bir şekilde kaşınmaya başlar. Ancak bu kaşıntı en çok ekim yapılan bölgelerde görülmektedir.
 
Ekim Yapıldıktan Sonra Yaşanan Süreç
 
Ekim yapılan alandaki kaşıntı çok rahatsız edici olabilen bir durumdur kaşıdığınız taktirde kökler zarar görebilir,kaşımak yerine parmaklarınızın iç kısımlarıyla hafif darbeler şeklinde vurarak köke zarar vermeden kaşıntıyı ortadan kaldırabilirsiniz.
 
7 ila 8 güne kadar yaşanan dökülmeler etraftaki veya ekilen kökün yanındaki kıl kırıntılarıdır kesinlikle saçınızı kaybettiğiniz korkusuna kapılmayın.
 
Ekim alanında bir damla taze kan gördüğünüzde en az bir kökünüz zarar görmüş olabilir daha dikkatli olun.
 
Ekim alanında taze kan görülmediği sürece köklere herhangi bir şekilde zarar vermediğiniz anlamına gelir ancak 1 damla kan gördüyseniz bili'nki en az bir kök ölmüş demektir.
 
Ekim sonrasında antibiyotik (mikrop öldürücü) verildiyse ekim yapanlar yeterince steril çalışılmadığını düşünüyorlar demektir. Bu durumda antibiyotikleri çok dikkatle kullanmalısınız çünkü iltihap kaparsa sonuçları hiç iyi olmayacaktır.
 
Özellikle ilk 5 ila 6 gün köklerin yeterince tutunamaması sebebiyle özellikle kafanızı bir yere çarpmamaya özen gösterin. Çünkü sert dokunulan alandaki kökler ölür ve çıkmaz.
 
Eğer saçlara sargı uygulandıysa yapışmış olma durumuna karşı sargıyı çok dikkatli çıkarmalısınız. Mümkünse işlemden sonra sargı uygulatmayınız ve sadece şapka takınız.
 
Kafanızda tüylenmiş kıllar varsa veya dökülmenin devam edeceğini düşünüyorsanız mutlaka doktorunuzun verdiği bilimsel ilaçlar kullanmalısınız çünkü bu size ekimden daha çok saç kazandırabilir.
 
Alım yeri ve ekim yerinde oluşan gerginlik ve aşırı uyuşukluk hissini (motor kullanıldıysa olur) kesinlikle önemsemeyin geçte olsa kendiliğinden düzelecektir.
 
Saç kökü alınan bölgede sivilceler olabilir, bunlar kökü alınamayan kıllara bağlı oluşan kıl dönmesidir ve tedaviye gerek kalmadan kendiliğinden düzelmektedir.
 
Ekim alanında oluşan sivilceler, yeniden çıkmaya başlayan saçların yolunu şaşırmasından kaynaklanan bir durumdur, içerisindeki kıl çıkınca düzelecektir. Erkenden çıkması için sivilceleri steril bir şekilde sıkarak kılın çıkmasına yardımcı olabilirsiniz.
 
Günde bir tablet olarak alacağınız 2 mg biotin ekim sonrası oluşan şok dökülmeyi azaltır, ekilen saçların erken çıkışına yardımcı olur ve çıkacak olanların daha kaliteli bir şekilde çıkmasını sağlar,bunun yanında var olan tüylenmiş kılların kalitesini artırır.
Güncelleme Tarihi:22/03/2019
Yayınlama Tarihi:11/03/2015
Okunma Sayısı:17648
Soru sor