Saç ekimi sonrası ilk yıkama nasıl yapılır

Saç ekimi sonrası ilk yıkama nasıl yapılır
Saç ekimlerinde yapılan operasyonlardan sonra ekilen saçlar için en önemli ve dikkat edilmesi gereken süreç olarak operasyon sonrası saçların yıkanması gösterilmektedir. Saç ekimi operasyonları sonrasında itinayla ekilen greftler arasında ve çevresinde kabuklanmalar görülmesi bu süreçte son derece normaldir. Bu ekilen yerlerde oluşan kabuklanmalar ekilen mikrogreftlerin beslenip gelişmesini bozmakta ve sağlıklı kök oluşumlarını engellemektedir. Ne kadar az kabuklanma ve kabuksuz alan oluşturulur ise ekim işleminden o kadar iyi sonuçlar beklenir ve iyi sonuçlarda gözlemlenir. Bu durumlarla alakalı muhakkak hastaları bilgilendirmek gerekmektedir.
 
Saç Ekim İşleminden Sonra Evde Yapılması Gerekenler Nelerdir?
 
Operasyondan sonra eve gidildikten sonra şapkanın çıkarılması gerekir. Bu, hem yaraların oksijen alarak daha çabuk iyileşmesi hem de şapkanın oluşturduğu basınç hissinin ortadan kaldırılması için son derece gereklidir. Operasyon günü ve sonraki gün dışarı çıkılmaması ve evde istirahat edilmesi çok önemlidir. Çok gerekli olmadığı müddetçe hastanın başka bir işle meşgul olmaması gerekir. Ancak başını önüne eğmemek sebebiyle masa-başı işler, bilgisayar kullanımı gibi yorucu olmayan işlerle uğraşabilirler.
 
Saç Ekimi Sonrasında Uyuma Şekli Nasıl Olmalıdır?
 
Operasyondan sonraki İlk gece çeşitli kaygılar nedeniyle uyumada zorluk çekilebilir. Bu durumda dikkat edilmesi gereken kendinizi strese sokmadan ekim yapılan yeri harici temastan koruyarak sırt üstü yatmaktır. Ekim yapılan günün gecesinde hastanın yatış şeklini kontrol etmek için yanında bir yakının kalması uygun olacaktır. İlk yıkama bittikten sonra hastalar genelde daha rahat ve huzurlu uyumaktadırlar. Bir haftadan sonra'ise artık eski uyuma alışkanlıklarına dönülebilmektedir.
 
Saç Ekiminden Sonra İlk Yıkama Nasıl Olmalıdır?
 
Saç ekimi işleminin yapıldığı tarihten sonraki ilk gün ekimin yapıldığı merkeze pansuman için gidilir ve orada ilk yıkama uzmanlar tarafından gerçekleştirilir. Evde, saçlarınızı ilk iki hafta doktorunuzun size önerdiği şampuanlarla ve ılık suyla yıkamalısınız. Saçları da hekiminizin size tarif ettiği şekilde kurulamaya dikkat ediniz. Yıkadıktan sonra dışarıya çıkarken kafanızı fazla sıkmayan uygun şapkalar kullanmalısınız. İlk 15 Günden itibaren eski normal yıkama alışkanlığına dönülebilir. Ancak saçları birden çok kez şampuanlamak uzmanlar tarafından önerilmemektedir.
Güncelleme Tarihi:26/05/2019
Yayınlama Tarihi:10/03/2015
Okunma Sayısı:13303
Soru sor