Hipertansiyon nedir?

Hipertansiyon nedir?

Hipertansiyon Nedir?

Tansiyon ya da kan basıncı, kalbin kanı pompalarken damar duvarında oluşturduğu basınçtır ve mm civa (Hg) olarak ifade edilir. Bu basıncın istenilen değerlerin üzerinde olması durumu ise hipertansiyon olarak tanımlanır.

Hipertansiyon tüm dünyada ciddi olarak insan ve toplum sağlığını tehdit eden, kalp krizi, felç ve böbrek yetmezliği gibi ölümcül sonuçlara yol açan, tehlikeli ve yaygın bir hastalıktır. Kan basıncı ile kalp damar hastalıkları arasında yakın ilişki vardır. Kan basıncı ne kadar yüksekse kalp krizi, kalp yetmezliği, felç, göz ve böbrek hastalıkları gelişme riski de o kadar yüksektir.

Tansiyon yükselmesi sinsi bir katil gibi davranabilir. Çünkü hipertansiyonu olan hastalar yıllarca bu hastalığı fark etmeden yaşayabilir ve yaptığı hasarlar olarak karşımıza gelebilir.

Hipertansiyonun Belirtileri:

  • Oluşturduğu şikayetler silik, oldukça az veya hiç yoktur. Bu yüzden "sessiz katil" olarak adlandırılır. Hipertansiyonu olanların yalnızca yarısı hastalıklarının farkındadır, farkında olanların ancak yarısı ilaç kullanmakta, ilaç kullananların ise ancak yarısının tansiyonu kontrol altındadır. Türkiye'de her 3-5 kişiden biri yüksek tansiyon hastasıdır.
  • Hipertansiyon vakalarında baş ağrısı, baş dönmesi nöbetleri ve zaman zaman burun kanamaları görülebilir. Ancak yukarıdaki belirtiler çoğu zaman hipertansiyon ilerlemiş ve yüksek sınırlara gelmiş olduğunda ortaya çıkmaktadır.
Güncelleme Tarihi:24/07/2019
Yayınlama Tarihi:30/04/2011
Okunma Sayısı:16489
Soru sor