Ekim sonrası şok dökülme nedir

Ekim sonrası şok dökülme nedir
Saç ekiminden sonra yaşanan şok dökülme her ekimden sonra görülen kaçınılmaz bir süreçtir ancak bazı kişilerde % 100 dökülme olurken bazı kişilerde hiç olmadı diyecek kadar az olabilmektedir. Bu durumu açıklamak mümkün değildir ama çeşitli ilaçlar kullanan kişilerde şok dökülmenin daha az olduğu bilinmektedir. Tamamen engellenemese de şok dökülmeyi azaltmak için şunlar kullanılabilir; B7 vitamini (H vitamini-biotin);Günlük 10 mg (10 000 mcg) kullanan kişilerde şok dökülmenin daha az olduğu, geri çıkışın daha çabuk ve kaliteli olduğu gözlenmiştir. Genelde biotine tercihen ekim yapıldığı gün başlanması önerilmektedir.
 
Biotin yerine aynı amaçla çoklu aktif madde içeren saç dökülmesi tedavisi için üretilmiş xpecia,pan plus veya priorin ve benzeri haplarda kullanılabilir. Genelde operasyonu gerçekleştiren bazı hekimler kişilere bilinen en iyi damar genişletici olarak gingko biloba da içeren xpecia tablet önermektedir. Tablet dışında bölgesel ürünlerde kullanılabilmektedir, bölgesel ürün olarak procapil veya minoxidil kullanılabilir.Her ikisininde de doku beslenmesini artıracak düzeyde damar genişletici etkisi bulunmaktadır. Genelde bu ürünleri 48 saat sonra yapılacak ilk banyodan sonra kullanılması önerilmektedir. Bazı saç ekim merkezleri 2 hafta sonra başlatmaktadır ancak bu zamanda başlanması şok dökülmeyi engellemek konusunda etkisiz kalmaktadır.
 
Ekimden sonra genellikle saç kanlanmasını artıran procapil ve minoxidil kullanımı işlem esnasında kanamayı artırabilir korkusuyla ekimden 3 ila 5 gün önce kestirilir. Son tekniklere göre kanal açmadan ekim yapıldığı için de kanama olmamaktadır bu sayede ekim öncesi procapil veya minoxidili kullanımını kesilmemelidir, bu güne kadar görünen en iyi sonuçlar ekimden önce bu ürünlere başlayan hastalardan olduğu ve şok dökülme oranı kullanmayanlara kıyasla daha az olmaktadır. Hatta azımsanmayacak kadar çok hastada hiç şok dökülme görülmediği de olmaktadır. Ekim sonrası bu tür şok dökülmeleri azaltan ve erken çıkış sağlayan ürünlerden sprey formunda olanı 48 saat sonraki ilk banyodan çıkışta kullanmaya başlanmasını ve tablet formunda olanları ise ekim günü başlanması önerilmektedir.
 
Gerek yaşanan ani şok dökülme gerekse dönem değişimi tamamen normal süreçlerdir ve hiçbir şekilde tedirgin olmaya gerek yoktur. İşlemler sırasında kurallara uyularak nizami bir şekilde ekim yapıldıysa geçici olarak kaybedilenlerin hepsi geri çıkmaktadır.
Güncelleme Tarihi:26/05/2019
Yayınlama Tarihi:12/03/2015
Okunma Sayısı:18767
Soru sor