İşitme Testleri nelerdir

İşitme Testleri nelerdir

Hastanemizin merkezinde yeni açılan Odyoloji servisimizde Odyometri, Timpanometri, Akustik Refleks Ölçümleri, Otoakustik Emisyon(OAE) testleri ve İşitsel Beyinsapı Cevabı (ABR/BERA) testleri yapılmaktadır.

Odyometri Nedir?

Ne kadar iyi duyabildiğimizi ve işitme kaybının derecesini belirlemek için yapılan bir testtir. Bu test içerisinde Saf Ses Odyometrisi, Kemik Yolu Odyometrisi, Konuşma Odyometrisi, Maskeleme yapılmaktadır.

Timpanometri Nedir?

Kulak kanalındaki hava basıncı ile kulak zarının veya timpanik membranın hareketi ile hava dolu orta kulak boşluğundaki küçük kemiklerin arasındaki ilişkinin grafiksel bir yansımasıdır. Bu test içerisinde Timpanometri, Akustik Refleks Testi ve Östaki Disfonksiyon Testleri yapılabilmektedir.

Normal Sonuçlar;

 • Orta kulakta sıvı yok.
 • Kulak zarı pürüzsüz görünüyor.
 • Orta kulakta normal basınç var.
 • Kulak zarının normal bir hareketi ve iletme kemikleri (işitme kemikleri) var.

Anormal Sonuçlar;

 • Orta kulakta sıvı
 • Kulak zarı delinmesi
 • Timpanik membranın yara izi (genellikle sık kulak enfeksiyonlarından)
 • Orta kulak basıncı normal aralığın ötesinde
 • Orta kulakta tümörler
 • Kulak tıkacı kulak zarını bloke eder
 • Orta kulak iletim kemikleri arasındaki temas eksikliği

Otoakustik Emisyon (OAE) Testi Nedir?

OAE testi, iç kulağın veya kokleanın ne kadar iyi çalıştığını bulmak için yapılan bir testtir. OAE'ler, dış saç hücrelerinin işleviyle ilgili bilgi sağlar. Kulağınıza küçük bir kulaklık veya prob yerleştirilir. Prob, sesleri kulağınızdan gönderir ve geri gelen sesleri ölçer.

ABR/ Bera Testi Nedir?

Sesleri işitmek için, elektriksel uyarılar sinirler yoluyla kulaklarımızdan beynin tabanındaki beyin sapına iletilir. Test, bebeğin kafasına üç veya dört elektrot yerleştirerek gerçekleştirilir ve bundan sonra bebeğe küçük kulaklıklar aracılığıyla çeşitli sesler verilir. Sağlıklı bir cevap kaydedilirse, o zaman bebek işitme ekranından "GEÇTİ" yazısı çıkar. Testin tamamlanması genellikle 5-15 dakika alır. Bebeğin durumuna göre test süresi uzayabilir.

Yenidoğan İşitme Taraması Önemi Nedir?

Yenidoğanlarda İşitme kaybı doğumda en sık rastlanan bulgudur. Erken yaşta işitme kaybının teşhisi konmasıyla konuşma ve dil bozukluğunu önlenebilir. 6 ay ya da daha önce müdahaleyle işitme engelli bir çocuğun işitsel akranlarının yanında normal konuşma ve dil gelişimi aynı seviyede devam edebilir.

Bebeğiniz işitme testinden kalırsa?

Yenidoğan bebeklerde ilk testten geçememeleri sıkça rastlanan bir durumdur. İlk testten kalmalarında orta kulakta sıvı kalması ve kulak kanallarının dar olması gösterilebilir. Bebek ilk testten geçemez ise, iki hafta sonra tarama testi tekrarlanır. Yine geçemez ise, iki hafta sonra bir kez daha tekrarlanır. Üçüncü defa da kaldığı zaman ileri bir odyolojik değerlendirme için başka bir hastaneye sevk edilir. 

Bölüm Doktorları: Yrd. Doç. Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi, Op. Dr. Gökalp Dizdar
Soru sor