Anasayfa»Haber»Travma Terapisi Ile Rahatlayin

Travma Terapisi İle Rahatlayın - Özel Meltem Hastanesi

Travma Terapisi İle Rahatlayın


Beklenmedik bir şekilde ortaya çıkan ve günlük rutin işleri bozan dehşet ve kaygı ile travmatik yaşantılar ortaya çıkmaktadır. Psikolojik travma dediğimiz bu durum insanların vücut ve hayat bütünlüğünü bozan ruhsal dengesini yerle bir eden bir durum olmaktadır. Duygusal manada üstesinden gelmede zorlanılan yaşantı, olay ve durumlardır. Bir olayın travma etkisi yaratıp yaratmaması kişinin olayı algılayış biçim, duygu, düşüncenin ne kadar büyük etki yarattığı ile alakalıdır.

EMDR, davranışsal, bilişsel, psikodinamik merkezli yaklaşımlar çok iyi bilinen ve uygulanan farklı terapi yaklaşımlarını içeren ve kapsayan bir terapi yöntemidir. EMDR yaşanan olumsuz olayların olumsuz duygularla beraber kodlanarak beyinde yeniden işleme sürecine dayanan bir yaklaşım olmaktadır. EMDR terapisi ile hafızanın algısal alanına bu şekilde rahatsız edici olaylara ulaşılması sağlanır. EMDR travmatik anıya erişmekte kolaylık sağlar. Kodlanmış olan olumsuz duygu ve düşüncelerin yerine olumlu düşüncelerin konmasını ve olumlu davranışların edinilmesini sağlamaktadır.

Hangi Durumlarda EMDR Kullanırız?

Çocukluk, ergenlik, erişkin dönemlerde yaşanan üzücü, sarsıcı travmatik olaylar, sep, deprem, yangın gibi doğal afet sonrası yaşanan travmalar, kaza, ayrılık, kayıp yas durumlarında, mobbing durumlarında, öfke kontrolünü sağlamada güçlük çekmede, sınav stresi ve stresle başa çıkamamada, panik bozukluk durumlarında, sosyal fobi durumlarında, migren ataklarında, kronik ağrılar, özgüven ve davranış problemleri ve bunun gibi pek çok oluşumda EMDR kullanılabilmektedir.

EMDR sistemi
normal çalışırsa ruh sağlığı ve insan gelişimini etkilemede uyumlu bir mekanizma olarak kabul edilir. EMDR?ye göre rahatsızlıklar olumsuz düşünce, davranış duygu kişiliklerini altında yatan işlev bozucu uyum bozucu depolanmış anılar olmaktadır. Kişinin kendisine yöneltmiş olduğu olumsuz inançlar, olumsuz duygusal tepkimeler, problemin kendisi değildir. Dışavurumlardır. EMDR yukarıda bahsi geçen olumsuz anıların işlenmesini sağlayan fizyolojik temelli bir terapidir.

EMDR terapisinde danışan geçmişi, duyarsızlaştırma, değerlendirme, beden tarama, yerleştirme, kapanış ve yeniden değerlendirme protokolleri ile uygulanır. EMDR terapiler içerisinde kısa süreli terapi olarak geçer. EMDR tedavisinin ne kadar uzun olacağı danışanın bugünkü yaşam koşulları önceki travmaların sayısı ve etkisine göre değişkenlik gösterebilir. Özel Meltem Hastanesi Psikolojik Danışmanlık bölümü Uzman Psikoloğu ile Travma Terapisi başarılı şekilde yapılmaktadır.

Okunma Sayısı : 2380

Bölüm Doktoru: Uzman Psikolog Sümeyye Arslan
Ayır

Bu makale sizi bilgilendirdi ise
paylaşarak diğer hastalara destek olabilirsiniz

Ayır