Sancılı migren ağrılarından kurtulun

Sancılı migren ağrılarından kurtulun

Baş ağrıları hemen her insanda görülen ve farklı durumlarda ortaya çıkan bir durumdur. Beyinde tümör, felç gibi durumların dışında baş ağrıları sinüzit migren gibi durumlara bağlı olabilir. Migren hayatı tehdit eden bir hastalık değildir fakat insana yaşattığı sancılı ağrıları ile kişide çok rahatsız edici bir durum yaşatır. Kafanın her iki tarafına yerleşen, ataklar halinde ortaya çıkan zonklayıcı bir baş ağrısı tipidir. Bu ataklar genel olarak 7 saat ile 72 saat arasında değişebilmektedir.

Migren sinirsel yani nörolojik bir hastalık olarak kabul edilmektedir.Beyinde bulunan bazı kimyasal maddelerin azalması sonucu veya etki göstermemesi conucu kendini belli ettiği düşünülüyor.

Migren Neden Ortaya Çıkar

Migrenin nedeni tam olarak bilinmese de beyin kandamarları ve beynin sinir iletiminde bulunan kimyasal madde değişimleri sonucu kendisini belli ettiği düşünülmektedir. Kadınlarda meydana gelen hormon değişikliği migrene sebep olabilir. Genetik faktörlerin de rol oynadığı düşünülmektedir. Anne veya babası migren olan birinin migren hastası olma ihtimali %40 civarındadır.

Migren basit migren ve klasik migren olarak ikiye ayrılabilir. Basit migrende aurasız migren atakları oluşur. Adi migren bir diğer adıdır. Genellikle bayanlarda daha sık görülür. Tek ya da çift taraflı baş ağrıları görülmektedir. Kusma durumu nadiren meydana gelir. Klasik migrende auralı migren atakları görülmektedir. Migrenli hastaların %10?unu oluşturmaktadır. Çocukluk ve ergenlikte görülmeye başlar ve 40 yaşından sonra gelir. 2-6 saat aralığında görülür. Aura baş ağrısı öncesinde beliren genel olarak görme alanında sorunlar olan bir takım sinirsel belirtilerdir.

Migrenin Belirtileri Nelerdir

Migrenin bir takım belirtileri vardır. Bunlar; ışıktan ve sesten rahatsız olma, mide bulantısı, kabızlık, ishal durumları, idrara sık çıkma, susuzluk, kaslarda ağrı, yorgunluk, üzüntü, huzursuzluk gibi bir takım belirtiler migren atağının geleceğine dair sinyaller olarak algılanmalıdır.

Migren Tedavisi Nasıldır?

Migren tedavisi için öncelikle uzman bir doktorun muayenesi gerekir. Bu şekilde sorunun migren olup olmadığı, tedavi yöntemi ve kullanılacak ilaçlar da belirlenmiş olur. Bunun dışında bazı önlemler de alınabilir. Örneğin aşırı kalabalık ve yorgunluktan uzak durmak, gerginlik yaratan durumlardan kaçınmalı, ışıktan rahatsız olunuyorsa güneş gözlüğü tercih edilmeli, insanın kendisini rahatlatacağı aktivitelere yönelmeli, baş ağrısı dayanılmayacak kadar şiddetli ise buz torbası koymalı, baş boyun bölgesine yapılacak masaj rahatlamaya yardımcıdır,  ayaklar sıcak veya soğuk suya sokulabilir bu da rahatlatacaktır. Ama en önemlisi mutlaka uzman bir nöroloji doktoruna başvurulmalıdır.

Özel Meltem Hastanesi Nöroloji Bölümü uzman doktorları migren tedavisinde gerekli ilaç destekleri ile kontroller yapıp bu ağrıyı yavaş yavaş azaltmakta ve kişiyi sağlığına kavuşturmaktadırlar.

Güncelleme Tarihi:18/04/2019
Yayınlama Tarihi:06/12/2013
Okunma Sayısı:11213
Soru sor