Saç ekiminde hijyen son derece önemli

Saç ekiminde hijyen son derece önemli

İster erkek olsun ister kadın, günümüzde ülkemiz dahilinde en çok rağbet gösterilen cerrahi operasyonlardan birisi de saç ekimidir. Saç ekimi yalnızca kişinin görüntüsünü tazelemekle kalmıyor, kişiye sosyal yaşamda özgüven de getiriyor. Bu nedenle kişinin sosyal yaşamında çok büyük olumlu etkilerinin olduğunu dile getiren Özel Meltem Hastanesi Cildiye Uzman Doktoru Avni Bakkal bu uygulamayı yaptırırken hijyen konusunda çok hassas olunması gerektiğini belirterek açıklamalarda bulundu.

Uzman Doktor Avni Bakkal saç ekimi ameliyatı esnasında saç köklerinin alınırken zarar görmemesi gerektiğini belirterek “İşte o nedenle hemen her gördüğünüz, güven vermeyen yerlerde bu ameliyata girilmemesi gerektiğinin altını tekrar tekrar çiziyoruz. Bu operasyon alanında uzman bir doktor ve onun yanında tecrübeli bir ekip dahilinde yapılmalıdır. Çünkü bu ameliyatta hijyen son derece önemlidir. Bu önemin farkında olmayan birileri bu ameliyata girerse istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilir. Bu nedenle özel bir klinik veya hijyen konusunda hassas bir hastanede bu ameliyatın gerçekleştirilmesi gerekir.” diyor.

Saç ekiminde meydana gelebilecek olumsuz durumların sonradan tekrar tekrar operasyona gerek duyması neticesinde hastanın hem psikolojik olarak hem de sağlık açısından oldukça etkilenebileceğini belirten Dr. Bakkal: “Saç ekim ameliyatı kalıcı bir operasyondur ve seçilecek sağlık merkezi oldukça önemlidir. Hasta bu konuda çok seçici davranmalıdır. Oluşabilecek negatif bir durum hastayı her manada yoracaktır. Bu kişisel bir ameliyattır ve kişinin gerekli araştırmaları yaparak en uygun doktoru ve ekibi seçmesi kendi yararına olacaktır. Saç ekimi genel olarak toplumda estetik bir ameliyat gözükse de son derece ciddi tıbbi teknik bilgilerin uygulandığı ve son derece hijyenik ortama ihtiyaç duyan bir operasyondur. Bu konuda Sağlık Bakanlığı’nın açık bir şekilde ifade ettiği kurallar devreye girmektedir. Ve bu ameliyata girecek kişilerin bu kurallar üzerinde titizlikle araştırma yapması gereklidir.” diyor.

Saçlar Neden Dökülüyor?

Saç dökülmesinin pek çok nedeni olduğunu belirten Uzman Doktor Avni Bakkal çeşitli sağlık sorunlarının da buna neden olabileceğinin altını çiziyor. Gündelik yaşamın sıkıntıları, sağlıksız beslenme, kansızlık, vitamin eksikliği, hormonal dengesizlikler ve ağır hastalıklar olabileceği gibi bazı ilaç kullanımlarının da buna sebebiyet verebileceğini belirtiyor. Ancak bununla beraber herhangi bir nedene bağlanmaksızın da bu durumun hemen herkeste görülebileceğini söyleyen Dr. Bakkal: “ Mantar enfeksiyonları, stres gibi unsurlar, kalitesiz bakım ürünlerinin kullanılması gibi nedenler de kişide hiç yokken saç dökülmesine neden olabilir. Ancak ailesel faktörler de unutulmamalıdır. Kişide genetik nedenlerden dolayı da saç dökülmesi gözlemlenebilir. Kısacası saç dökülmesi pek çok nedene bağlı olarak kendisini gösterebilir.” dedi.

Saç dökülmesinin erkekler kadar kadınlarda da görüldüğünü belirten Dr. Bakkal, erkeklerde daha çok ön kısımlarda açıklıkları başın arka kısmında ve enselerde olabileceğini söylüyor. İlerleyen yaşlarda dökülme daha da ilerleyerek başın her iki yanında da görüldüğünü kaydetti. Kadınlarda ise dökülmenin direkt olarak değil de saçın seyrelmesi şeklinde kendisini gösterdiğini söyleyen Dr. Bakkal: “Kadınlarda ya seyrelme ya da bölgesel dökülme daha sık rastlanılan bir durumdur. Erkeklerde ise 30’lu yaşlarda genel olarak dökülme başlar ve 50 yaşın üstündeki erkek nüfusunun hemen hemen hepsinde yaygın bir dökülme ile son bulur. Kişide saç dökülmesi ne kadar erken yaşta başlarsa dökülmenin boyutu da bir o kadar fazla olacaktır.” diye sözlerine ekledi. Pek çok nedene bağlı olarak gelişen saç dökülmesinin günümüzde ileri tekniklerle giderilebildiğini belirten Dr. Bakkal hijyenik ortamda yapılacak fue saç ekimi işlemi ile kimsenin bu sıkıntı ile yüzleşmesine gerek kalmadığının altını tekrar çizdi.

Güncelleme Tarihi:18/07/2019
Yayınlama Tarihi:25/01/2016
Okunma Sayısı:7819
Soru sor