Saç ekimi kelliğe tek çare

Saç ekimi kelliğe tek çare

Erkekler için saç dökülmesi probleminin ciddi anlamda bir estetik sorunu olduğu ortaya kondu.

Uzmanlar, saç seyrekliği problemi ve kellik yaşayan hastaların saç ektirmek dışında başka bir alternatifi olmadığını vurguluyor. Erkeklerin birçoğunda saç dökülme problemi yaşandığını öne süren uzmanlar, bu problem ile başa çıkmanın tek yolunun saç ektirmek olduğunu vurguluyorlar. Saç ekim işlemi içinbelirli bir mevsimin beklenmesinin gereği olmadığını dile getiren uzmanlar, psikolojik ve aynı zamanda fiziksel şartlarınolgunlaştığı hissedildiği andan itibaren her mevsim saç ekimin işlemi yapılacağını ifade ediyorlar. Bitkisel içerikli olan ilaçların kellik durumunu önlemek için bir fayda teşkil etmediğini ifade edenuzmanlar, saç ekim işleminin uygunsuz bir ortam içerisinde yapılması halinde ise ciddi anlamdasağlık sorunlarına yol açabileceğinin de altını çiziyorlar.

SAÇ EKİMİ YAŞI

Saç ekim işlemi günümüz teknolojisinde sık uygulanan bir işlem halinialmış durumda.Uzmanlar; erkekler için saç dökülmesi durumunun ciddi bir estetik kaygıyı da beraberinde getirdiğini belirtiyor. Toplum içerisinde erkeklerin yarıdan fazlası saç seyrekliğinden ya da saç dökülmesindenrahatsızlık duyuyor. Bir erkek için saç dökülmesi başlamış veya belli bir oranda kellik oluşmaya başlamışsa, kellik durumunun ilaç yardımıyla, bitkisel şampuanlar yardımıyla ya da farklı yöntemler ile tedavi edilmesi mümkün değildir. Stres nedenli dökülen saçların psikolojik yöntemler yardımı ile tedavi edilmesi durumu söz konusu değildir. Erkekler için saç dökülmeye başlamış ve kellik oluşmuş ise tek kurtuluş saç ektirmektir.

Uzmanlar, saç ekim işleminin nasıl yapılması gerektiğini de açıklıyorlar; eğer bir erkek için saç dökülme durumu psikolojik sağlığını etki altına alacak noktaya gelmiş ise saç kim işlemini düşünmesi gereklidir. Erkek kendi benliği ile barışamıyor ve dış görünüşüm beni mutlu etmiyor diyor ise o birey için saç ektirme işleminin zamanı gelmiş demektir. Dökülmüş bir saç içinyapılabilecek tek şey saç ekim işlemidir. Kel bir kişinin saçı olmadığı için alabileceği tek tedavi psikolojik tedavi olacaktır. Ancak bu durum da saçlarınıza kavuşmanız için yeterli değildir. Psikolojik tedavi kendinizi rahat hissetmenizi bu durumun doğal bir oluşum süreci olduğunu kabullenmenizi sağlar ancak kellik sorununu ortadan kaldırmaya yetmez. Bireyin psikolojik ve fiziksel şartları uygun bir halde ise saç ekimi her anyapılabilmektedir. Saç ekimi yapılacak kişi 17 yaşında da olabilir, 77 yaşında da olabilir.

SAÇ EKİMİNİN MEVSİMİ

Saç ekim işlemi her daim yapılabilen bir işlemdir.Uzmanlar; yaz dönemi esnasında uygulanan saç ekim işlemininşapka ile gezmek gerektirdiği ve belirli bir süre içinde kafanın güneşten korunma gerektirdiği göz önüne alınarak yaptırılması gerektiğini vurgulamaktadır. Bu nedenle hastalara genel olarak sonbahar ve kış döneminde saç ekim işleminin daha uygun olduğu önerisi yapılmaktadır. Bunun yanı sıra yazın deniz ve havuz kullanımı için bireylerin belli bir sürece ihtiyacı olacağı için saç ekiminin sıcağa tahammülü olmayan kişiler açısından sancılı bir süreç olabileceği vurgulanmaktadır. Ama acil bir şekilde her durum kabul diyen kişiler için yaz dönemi içeresinde de saç ekim işlemi yapılmaktadır. Saç ekimi her mevsim yapılabilir fakat saç ekimi isteyen bireyler genel anlamda sonbahar, kış ya da ilkbahar dönemini daha sık tercih etmektedir. Bu durumun amacı genelde yaza hazırlıktır.

BİR ERKEK İÇİN AKSESUAR SAÇTIR

Erkekler için kel olmanın ciddi bir sorun olduğunun altını çizen uzmanlar; bir erkek için saçını kaybetmenin o erkek üzerindeen değerli aksesuarını kaybetme etkisi yarattığını belirtmekte. Çünkü erkek bireylerinkadın bireylerden farkı tek aksesuar olarak saçlarını kullanıyor olmalarıdır. Erkek; kaşını, gözünü, dudaklarını makyaj malzemeleri ile boyayamaz. Bu nedenle aksesuar olarak saçları üzerinde oynamaktadırlar. Bu da ortadan kalktığı zamanerkeklerinözgüveninde büyük bir eksiklik oluştuğu görülmüştür. Bu durum bazı erkekler için tam bir travma özelliği göstermekte kişiler karşı cinsle konuşmayı, evlenmeyi, arkadaşlık kurmayı kendinde hak göremeyecek seviyelere gelebilmektedir.Dış görünüşün ele alındığı bir konuda kelliklerinden bahsetmek dahi onlar için büyük bir rahatsızlık nedenidir. Baba oldukları dönemlerde çocuklarının onları bu konuda sorgulamasından da hoşlanmazlar.Bazı kişiler kellikten bu denli etkilenmez iken bazı kişiler bu durumdan sosyal hayatta ve psikolojik benlikte etkilenmektedir. Bu tarz durumlarda mutlaka bir saç ekim işlemi gerçekleştirilmelidir.

STERİL OLMAYAN SAÇ EKİMİ BİR DAHA EKİM YAPILAMAMASINA NEDEN OLABİLİR

Günümüz teknolojisi saç ekim tekniğinin oldukça gelişmesini sağlamıştır. Uzmanlar; kellikten yakınan ve rahatsızhisseden erkekler içinuzmanların saç ekimi gerçekleştirebileceğini ancak saç ekim işleminin mutlaka doğru bir yerde yapılması gerektiğini vurguluyorlar. Birçok merkezin hala bu konuda yetkili olmadığına dikkat çeken uzmanlar eğer kişilerin dikkatli bir şekilde bu operasyonu yaptırmazlar ise ileride tekrar saç ektirmelerinin imkansız olabileceğini belirtiyorlar.

Sizde saç ekim işlemi yaptırmak istiyorsanız Özel Meltem Hastanesi Saç Tedavileri Merkezi’ne giderek; aklınızdaki soruların cevabını bulabilirsiniz.

Güncelleme Tarihi:23/02/2019
Yayınlama Tarihi:30/12/2015
Okunma Sayısı:7940
Soru sor