Romatizmal hastalıklarda erken tanı önemlidir

Romatizmal hastalıklarda erken tanı önemlidir
Vücudumuzun hareket etmesini sağlayan kaslarımız ve iskelet sistemimizde meydana gelen hareket kısıtlanmaları ve iç organlarımızda çeşitli rahatsızlıklara neden olan hastalıklara romatizma denir. Romatizmanın 200'den fazla çeşidi bulunmaktadır ve tek bir hastalık olarak nitelendirilmemektedir. Romatizmal hastalıklar yaş ilerledikçe daha fazla görülür. Çocuklarda genel olarak 1-3, 9-13 yaşları arasında başlamaktadır. Aniden ortaya çıkabilmekle birlikte yavaş yavaş da kendini belli edebilir. Romatizmanın Görülme Nedenleri?Romatizmal hastalıkların nedeni pek bilinmese de, mikropların nende olduğu romatizmalar akut eklem romatizması ve gut hastalığının nedenleri bilinmektedir. Bunların görülme sebebi olarak genetik faktörler, cinsiyet, yaş, bazı ilaçlar ile kullanılan bazı ilaçların etkileri tarzı faktörler sayılabilir. Her romatizma tipinin görülme yaşı farklı seyreder. Bununla beraber kadınlarda daha sık görülmektedir.  Belkemiği romatizması gibi hastalıklar genetik olabilmektedir. Bununla birlikte rutubetli ve soğuk yerlerde görülme olasılığı daha fazladır. Psikolojik nedenler de ortaya çıkmasında etken rol oynayabilmektedir.
romatizma

Romatizmal Hastalıkların BelirtileriRomatizmal hastalıklar hareket sınırlanması, ağrı, şişlik, kalp sorunları, sinir sisteminde görülen değişiklikle, gözde oluşan bulgular tipinde belirtiler mevcuttur. Bunun dışında romatizmal rahatsızlık deri ve iç organlarda çıkabilmektedir. Romatizma eklemde iltihapla beraber kızarıklıklar ve şişlikler görülmektedir. Sonuç itibarıyla hareket kısıtlanması eklem yapısı bozulması yani kireçlenme kendisini gösterir. Bu durum genellikle diz ve kalçada meydana gelir. Nemli ve özellikle sıcak hava hastayı rahatsız etmektedir.

Romatizmal Hastalıklar Nasıl Tedavi Edilmektedirler?
Romatizmada tedavinin başarılı olması erken teşhise bağlıdır. Ne kadar erken teşhis konulursa o kadar çabuk iyileşme görülebilir. Tedavi şekli hastadan hastaya değişir ve her hastadaki bulgulara göre değişiklik gösterir. Kronikleşmiş hastalıklar neticesinde uzun bir tedavi süreci gerekebilir. Uzman doktor ile birlikte ilaç ve fizik tedavi süreciyle hastalık tamamen yok edilemese de ilerlemesi durdurulabilmektedir.
romatizma tedavisi

İlaç tedavisinde doktorhastanın ağrısını kesecek ve hastalığın durmasını sağlayacak, şiş ve ağrıları hafifletecek ilaçlar kullanır. Bu ilaçlar ile romatizma sonucu oluşan iltihaplar etkilenir. Doktor bu ilaçları verirken yan etkisi olup olmadığına mutlaka dikkat etmektedir. Fizik tedavi ise romatizmal hastalık tedavisinde önemlidir. Neticesinde eklemlerin hareketlilik kabiliyeti yerine gelir. Kaslar güçlenir ve ağrı azaltılır. Bu şekilde hasta günlük işlerini kolaylıkla yapacak duruma gelir. Bir diğer seçenek de ameliyattır. Eklemlerde bozulma görülen, hareket güçlüğü çeken hastalarda ameliyat tedavisi de uygulanmaktadır. Gerekirse yapay eklemler takılarak hastanın ağrıları giderilebilir. Özel Meltem Hastanesi İç Hastalıklar (Dahiliye) Bölümü doktorları romatizma rahatsızlıklarına karşı uygun teşhis ve tanı koyarak gerekli müdahaleyi yapmaktadırlar.
Güncelleme Tarihi:26/04/2019
Yayınlama Tarihi:21/11/2013
Okunma Sayısı:12318
Soru sor