Romatizmal ağrıları en aza indirin

Romatizmal ağrıları en aza indirin
Kronik bir autoimmün rahatsızlığı olan romatizma, eklemlerin fonksiyon göremeyecek kadsar ağrı verici bir hale gelmesi durumudur. Eklemlerde şişlik, ağrı, yorgunluk ve sabahları eklemlerde hareketsizlik gibi belirtiler ortaya çıkar. Kadınlarda erkeklere oranla çok daha fazla görülmektedir. Romatoid artrit dediğimiz bu rahatsızlık ömür boyu süren bir hastalıktır. Romatoid artrit erken dönemde tedavisi yapılmazsa beraberinde bir çok soruna neden olmaktadır. 10 sene sonunda hastaların üçte biri çalışamaz duruma gelmektedir. 25 sene içerisinde yarısına kadar engellilik durumu gelişim gösterir.
romatizma

Eklem Romatizmasının NedenleriRomatoid artritin genel olarak genetik yakınlığa müsait kişilerde ortaya çıkan anormal bir immün yanıt olduğu bilinmektedir. Ancak hastalığın tetikleyicisinin ne olduğu tam olarak anlaşılamamıştır. Yıllar süren araştırmalar ile sigara kullanan kişilerde bu hastalığa zemin hazırlandığı ortaya çıkmıştır. Yurt dışında yapılan bir araştırmaya göre romatoid artridin en yaygın ve sert vakalarının üçte birinin sigara kullandığı tespit edilmiştir.

Eklem Romatizmalarının Belirtileri Nelerdir
Eklem hareketlerinde ağrı, tutulma, tutulan eklemlerde şişlik ve hassasiyet vardır. Eklemlerdeki şişlik sertlik hissine neden olmaktadır. Bu durum özellikle sabahları uyanıldığında kendini çok daha fazla hissettirmektedir. Çoğunlukla başlangıçta tutulan eklemler kol ve bacaklardaki eklemlerdir. Eklem sertliği ve ağrı, şişlik hastanın sıkı bir yumruk yapmasına dahi mani olmaktadır. Hastalığın seyri ile birlikte eklem hareketlerinde daha da bir kısıtlanma olur. Yıllar geçtikçe eklem etrafındaki kaslar zayıflamakta kasları kemiğe bağlayan tendolar kopmaya başlamaktadır. Ayaklarda tutulma tıpkı eldekine benzemektedir. El, ayak dışında diz, kalça, omuzda da tutulmalar meydana gelir. Diz ve kalçada hızlı bir şekilde kendini gösteren problemler yürümede güçlük sorununu ortaya çıkarır ve ağrıya sebep olur.
romatizma tedavisi

Eklem Romatizmalarda Tedavi
İltihabı olmayan romatizmal vakalarda bazı destek ilaçlar sık bir şekilde kullanılmaktadır. Bu hastalıkların tedavisinde Fizik Tedavi, Nöroloji, Ortopedi, Nöroşirürji, Travmatoloji, Ortopedi, Psikiyatri birimlerinden destek alınabilmektedir.İltihabi romatizmal hastalıklarda, bir kısım hastada tamamen iyileşme görülebilmekte iken bir kısmında alevlenme de iyileşme ile kendini gösterebilmektedir. Tedavi oldukça uzun bir süreçte gerçekleşir hatta ömür boyu sürebilmektedir. Tedavide esas amaç yakınmaların giderilmesi ile organ tutulmalarının önüne geçmektir. Akut dönemde kortizon tedavisi yarar göstermektedir. Uzun dönemde antiromatizmal bazı ilaçlar kullanılarak hastaların kortizonu minimumda alması amaçlanmaktadır. Bu hastalıkta da diğer hastalıklarda olduğu gibi erken tanı ve tedavi önemlidir. Erken tanı ve tedavi ile gelişebilecek eklem deformesi ve sakatlıkların da önüne geçmek mümkündür. Özel Meltem Hastanesi İç Hastalıkları (Dahiliye) Bölümü uzman doktorları erken tanı ve tedavi ile romatizmal rahatsızlık geçiren hastaların şikayetlerini en aza indirebilmekte, hastanın yaşam konforunu yükseltebilmektedirler.
Güncelleme Tarihi:24/04/2019
Yayınlama Tarihi:09/12/2013
Okunma Sayısı:12017
Soru sor