Rahim alınması ameliyatı uzmanlık ister

Rahim alınması ameliyatı uzmanlık ister
Günümüzde rahim alınması ameliyatı en sık yapılan ameliyat türlerinden birisidir. Histerektomi dediğimiz rahim alınması ameliyatı rahmin çıkarılması işlemidir. Tümör yapılar dediğimiz miyomlar rahmin alınmasında önemli etkendirler. Miyomlar rahim ağzında görülen düz kas dokusunda gelişen iyi huylu tümörlere verilen addır. Miyomlar halk arasında ur olarak bilinmektedir. Yuvarlak, nohut tanesi büyüklüğünde ve pembe doku rengindedirler. Kadınların ortalama %20`sinde görülmekle beraber genellikle 25-35 yaşları arasında kendisini gösterir. Myomların görülmesiyle birlikte bir takım olaylar kendini belli eder. Bunlar kasık ağrıları, aşırı kanamalar, bol ve ağrılı adet sancıları gibi sıkıntı durumlar ortaya çıkar. Bası dediğimiz şikayetler de yine miyomlar vasıtasıyla ortaya çıkar.
rahim alınması

Ameliyat Ne zaman Gereklidir?Polip dediğimiz ve rahim içerisinde yer alan döl yatağının içerisinde bulunan et parçacıkları kanama ve adet düzensizlikleri gibi durumlar ortaya çıkarabilmektedir. Vajinal yoldan yapılacak cerrahi müdahale ile bu polipler alınabilmektedir. Fakat hastada ek bir patolojik durum söz konusu ile Histerektomi ameliyatı gerekebilmektedir. Diğer bir durum olan endometrial kalınlaşması kanserleşmeye neden olabilmektedir. Genellikle hormonal ilaç yöntemleri ile tedavi edilebilen bu durum eğer gerekli iyileşme göstermiyorsa ameiyat gerekebilmektedir. Aşırı Kanamalar Kansızlığa Neden OlabilirAşırı ve düzensiz kanamalar hastada kansızlığa sebep olabilmektedir. Kişinin renginin soluklaşması, nefes darlığı, çarpıntı gibi durumlar ortaya çıkabilmektedir. Bu düzensiz kanamalar için bir ilaç tedavisi mümkündür. Şayet bu tedavi yöntemi de cevap vermez ise rahim alınması ameliyatı gerekebilir.
Adet ağrılarının çok şiddetli ve dayanılmayacak gibi olması, zor geçen pıhtılı adetler, ilişki sırasında aşırı derecede ağrı hissetme gibi bazı durumlar endometriosis dediğimiz durumun göstergesidir. Endometriozis karakterize ve patolojik bir rahatsızlıktır. İlaç tedavileri iyileşmeye yardımcı olabilmektedir. Fakat eğer sonuç alınamıyorsa, çocuk istemeyen hastalar için Histerektomi uygulanabilir.
rahim aldırma

Zor doğumlarda özellikle kendini gösteren mesane, rahim ve bağırsak sarkmaları karın iç basıncın artması, genetik olarak kollajen dokunun zayıflığı gibi durumlarda menopoz döneminde görülebilmektedir. Bu tip dışarıya sarkması durumlarında idrar kaçırma, rahmin dışarıya çıkması, haznede dolgunluk gibi şikayetler görülmektedir. Bu tip durumlarda vajinal histerektomi denilen yani dışarıdan değil vajinanın iç kısmından yapılan bir kesi ile vajinanın çıkarılması işlemi uygulanır. Doğum sonrası aşırı kan kaybı, rahim kanserleri gibi durumlarda da histerektomiye gerek duyulabilir.
Histerektomi ameliyatına karar verme süreci önemlidir. Doktor hastaya olası tüm sonuçları açıkca söylemelidir. Hasta çocuk doğurma döneminde ise çocuk doğurma durumunun kaybedilmesi hastada psikolojik sorunlar ortaya çıkarabilir. İleride çocuk doğurmak isteyen hastalarda öncelikle Myomektomi ameliyatı tercih edilmelidir. Bu operasyon rahmin alınmaksızın miyomların çıkarılmasını kapsamaktadır.
Özel Meltem Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü uzman doktorları rahim alınması ameliyatını başarılı bir şekilde gerçekleştirip hastalığı ortadan kaldırmaktadırlar.
Güncelleme Tarihi:24/03/2019
Yayınlama Tarihi:09/12/2013
Okunma Sayısı:13396
Soru sor