Parkinson hastalığı belirtilerine dikkat

Parkinson hastalığı belirtilerine dikkat
Titrek felç olarak tanımlanan Parkinson hastalığı, beynimizde salgılanan kimyasal maddelerden biri olan dopaminin salgılanamaması sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Dengeyi sağlayan bu kimyasal madde salgılanamadığı zaman vücutta titreme, yavaş hareket etme gibi dengenin bozulmasına neden olan hastalık ortaya çıkar. Parkinson hastalığı kendini bu şekilde belli eder. Parkinson hastalığı yavaş ve sinsi ilerleyen bir hastalık olarak tanımlanır. Hastalık 10 yıl boyunca yavaşça ilerler ve sonunda felce neden olur. Başlıngıcında tek taraflı belirtiler kendini belli ederken ilerleyen evrelerde bu belirtiler tüm vücuda yayılmaktadır. Bu hastalık genel olarak 40 yaşın üzerinde görülür ve erkeklerde kadınlara oranla daha fazladır.Parkinson Hastalığının Ortaya ÇıkışıYukarıda belirttiğimiz gibi beyinde dopamin salgılayan hücrelerin hasarı sonucu bu hastalık ortaya çıkmaktadır. Ancak bu hasarın neden ortaya çıktığı henüz tam olarak bilinmemektedir. Genetik yatkınlık ve çevresel faktörlerin bu hastalığın ortaya çıkmasında etkili olduğu düşünülmektedir. Örnek vermek gerekirse eroin kullananlarda Parkinson hastalığı kendini göstermiş ve bunun da eroin içerisinde bulunan bir maddenin hücreleri öldürdüğü şekilde açıklanmıştır. Fakat yine de kesin sebebi bilinmemektedir. Aileden gelen kalıtsal Parkinson hastalığı da genç yaşlarda kendini belli etmektedir. Ancak bu sadece %5`lik bir dilimi kapsamaktadır. Ayrıca Parkinson bulaşıcı bir hastalık değildir.
parkinson

Parkinson Hastalığı Belirtileri Nelerdir?
Parkinson, sinsi ve yavaş ilerleyen bir hastalık olduğu için uzun bir müddet fark edilmeyebilir. Genel olarak ilk belirtisi el veya vücudun herhangi bir yerinde başlayan titremelerdir. İstirahat halinde bile bu titreme kendini gösterebilir. Bir diğer belirti ise hareketlerde bir yavaşlama söz konusu olmasıdır. Hasta, gündelik işlerini yaparken zırlanmaktadır. Yemek yerken herhangi bir tarafa dönüş esnasında yavaşlık göze çarpar. Hasta doktor tarafından muayene edildiğinde kas sertliği ile karşılaşır. Normalde kişide bir gevşeme var ise kaslarda da bir gevşeme olur. Fakat Parkinson hastalığında kas daima gergin durumdadır. Diğer belirtiler arasında vücudun öne doğru eğik olması, yavaş yürümek, depresyon, konuşma bozukluğu, kas ağrıları, yürürken kolların sallanması, hipertansiyon, terleme, yutma zorluğu sayılabilmektedir.
parkinson hastalığı

Parkinson Hastalığının Tedavisi Nasıldır?
Parkinson hastalığında tedavi hastaya bağımsız, aktif, kendi başına işini yapabilecek duruma getirmeye odaklıdır. Uygulanacak tedavi neticesinde hasta tam olarak iyileşecek diye bir şey yoktur. Parkinson hastalığında bazı sınırlı sayıda ilaçlar mevcuttur. Bu kullanılan ilaçlar eksik dopamini sağlar veya onun gibi etki yapar. Ya da dopaminin parçalanmasını engelleyerek kullanım alanını artırır. Tedavi sırasında bu ilaçların oluşabilecek yan etkileri belirlenmelidir. Ancak ne olursa olsun ilacın yan etkisi görüldü diye bırakmak da yanlıştır. İlacı bırakmak şu nedenle yanlıştır ki ilaç kesildiği anda hastalık belirtileri yine kendini belli edecektir. Bu aşamada doktor değiştirmek de sağlıklı değildir. Çünkü tedavisi uzun süren bir hastalıktır ve doktorun hastalığın seyri hakkında yeterli bilgiye sahip olması ve takibi devralması zor olacaktır. Bu da vakit kaybı demektir. İlaç tedavisi ile kas sertliği, titreme, hareketlerdeki yavaşlığın düzelmesi muhtemel haldedir. Tamamen bir düzelme söz konusu olmasa bile azalmasını sağlayacaktır. Bununla birlikte donuk yüz ifadesi, konuşma bozukluğu, terleme, yazma bozukluğu gibi sorunlar da düzelme gösterebilir. Tedavinin bir diğer önemli noktası da psikolojiktir. Parkinson tedavisinde aile ve doktorun bir arada çaba göstermesi hastanın psikolojik olarak da kendini daha iyi hissetmesine ve azmetmesine vesile olacaktır. Cerrahi Tedavi Mümkün Müdür?

Cerrahi yöntem
ise ilk tercih yolu olmamaktadır. Ancak hastalık düzeltilemiyorsa ve ilaç kullanımı bir gelişme sağlamıyorsa uygulanabilmektedir. Burada iki tip tedaviden söz etmek mümkündür. Birincisi hastaya önce anestezi yapılır ve arından kafatasından bir delik açmak suretiyle gereken bölgelerdeki hücrelerde hasar yapılır. İkincisinde ise elektrod takılır fakat bu sefer hasar yapmadan gerçekleştirilir. Köprücük kemiğinin altına yerleştirilen uyarıcı vasıtasıyla bu elektrod kontrol edilmektedir. Bu tedaviler hastanın yaşına hangi dönemde olduğuna maddi imkanlarına hastada görülen belirtiye göre farklılık gösterebilmektedir. Uygulanacak ilaç dozu ise yaşa göre değişkenlik gösterebilmektedir. Özel Meltem Hastanesi Nöroloji Bölümü uzman doktorları Parkinson hastalığına karşı gerekli tedavi uygulamalarını yapmakta ve bu hastalığın belirtilerini minimuma indirmektedirler.  
   
Güncelleme Tarihi:16/02/2019
Yayınlama Tarihi:26/11/2013
Okunma Sayısı:12841
Soru sor